کد خبر: 617334
تاریخ انتشار :

لاوروف: روابط روسیه و آمریکا از دوران جنگ سرد بدتر است

فارس/ وزیر خارجه روسیه روابط کشورش با آمریکا را به دلیل عدم احترام متقابل، بدتر از دوران جنگ سرد توصیف کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه گفت که روابط این کشور با آمریکا در حال حاضر به دلیل عدم وجود احترام متقابل، حتی از دوران جنگ سرد هم بدتر است.

وی افزود روسیه آماده عادی‌سازی روابط با واشنگتن است اما هشدار داد ایالات متحده باید از رفتار مانند یک ابرقدرت که متحدانش را علیه روسیه و چین می‌شوراند، دست بکشد.

به گزارش شبکه «ای‌بی‌سی نیوز»، لاوروف هشدار داد اگر آمریکا از یک گفت‌وگوی متقابلاً محترمانه بر اساس توازن منافع اجتناب کند، «ما در شرایط جنگ سرد یا بدتر از آن زندگی خواهیم کرد».

دیپلمات ارشد روسیه اظهار داشت: در دوران جنگ سرد، تنش‌ها فزاینده بود و اغلب شرایط بحرانی خطرناک پدید می‌آمد، اما احترام متقابل هم وجود داشت. به نظر من حالا فقدان آن وجود دارد.

وی همچنین در مصاحبه با خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت دولت روسیه بزودی فهرست کشوهای غیردوست را ارائه می‌کند و معیارها مشخص است.

لاوروف گفت: فکر می‌کنم بزودی [اتفاق بیفتد]. دولت دستورالعمل‌های مشخصی دارد، معیارهایی که ما را در این کار هدایت می‌کند، روشن است. بنابراین، فکر می‌کنم نباید زیاد منتظر بمانیم.

منابع خبری روز سه‌شنبه گزارش دادند روسیه قصد دارد آمریکا را در صدر کشورهای غیردوست قرار دهد. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که آمریکا در پی صدور حکم رئیس‌جمهور روسیه، در این فهرست باقی خواهد ماند. اوکراین، لیتوانی، جمهوری چک، استونی، پادشاهی متحده انگلیس و گرجستان دیگر کشورهایی هستند که در فهرست کشورهای غیردوست روسیه قرار گرفته‌اند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت این فهرست هنوز نهایی نشده است. کانادا و استرالیا هم دو کشوری هستند که احتمالاً در این فهرست قرار خواهند گرفت. 

دولت آمریکا اخیراً تحریم‌های جدیدی را علیه ۳۲ فرد و نهاد روسی اعمال کرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای علاوه بر اعلام تحریم‌های جدید که به بهانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و حمله سایبری علیه این کشور وضع شدند، ده دیپلمات روس را به جاسوسی متهم و از آن‌ها درخواست کرد آمریکا را ترک کنند.

روسیه هم در اقدامی متقابل، چند تن از دیپلمات‌های سفارت آمریکا را اخراج کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما