کد خبر: 622471
تاریخ انتشار :

ناتو خلع سلاح اتمی کامل و برگشت ناپذیر کره شمالی را خواستار شد

فارس/ اعضای ناتو خواستار خلع سلاح اتمی کامل کره شمالی و پیوستن این کشور به «ان‌پی‌تی» شدند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

اعضای ناتو روز دوشنبه در بیانیه‌ پایانی خود  در شهر «بروکسل» در بلژیک خواستار خلع سلاح کامل، قابل راستی آزمایی و برگشت ناپذیر کره شمالی شدند.

به نوشته وبگاه «ان کی نیوز» در بیانیه اعضای ناتو در این زمینه آمده است: «ما مجدداً بر حمایت کامل این ائتلاف از خلع سلاح اتمی کامل ، قابل تایید و برگشت ناپذیر کره شمالی، مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید می‌کنیم.»

کشورهای عضو ناتو خواستار تعامل معنادار کره شمالی  با آمریکا در زمینه خلع سلاح اتمی و اجرای کامل تعهدهای بین‌المللی شدند.

در بیانه ناتو در این باره به کره شمالی توصیه شده تا قالبیت‌های اتمی و سلاح‌های شیمایی و بیولوژیکی و موشک‌های بالستیک خود را از بین برده و به «ان‌پی‌تی» و توافقنامه‌های آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی بپیوندد.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که با پیونگ‌یانگ در این زمینه  تماس گرفته‌اند و حال نوبت تصمیم‌گیری آن‌هاست. رئیس جمهور آمریکا اخیرا پس از دیدار با «مون جائه این» همتای خود در کره جنوبی، شرط خود را برای دیدار با رهبر کره شمالی اعلام کرد. بایدن گفت مشتاق است که  پیونگ یانگ هم‌زمان با حرکت به سمت خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره، گام‌هایی عمل‌گرایانه در راستای کاهش تنش بردارد

مقام‌های پیونگ یانگ اما بارها گفته‌اند تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما