کد خبر: 628665
تاریخ انتشار :

الکاظمی، اسد را هم دعوت کرد

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق از «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه برای شرکت در اجلاس منطقه‌ای سران کشورهای همجوار عراق دعوت کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز،  «فالح فیاض» رئیس سازمان بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) امروز (دوشنبه) در دمشق با «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه دیدار کرد و در جریان آن دعوتنامه مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور را تسلیم اسد کرد.  

تاخیر در ارسال دعوتنامه از سوی مقامات عراقی برای بشار اسد طی روزهای گذشته گمانه زنی‌هایی را مبنی بر اینکه اسم رئیس جمهوری سوریه برای شرکت در اجلاس یاد شده قرار ندارد  به همراه داشت.  

با توجه به اینکه سوریه از همسایگان عراق است و دو کشور طی سال‌های گذشته با حملات گروه‌های تروریستی مواجه شده‌اند و نیاز است تا در این خصوص همکاری‌های مشترکی انجام شود بنابر این عدم دعوت از بشار اسد جهت شرکت در اجلاس منطقه‌ای سران کشورهای همجوار عراق موجب انتقادات برخی رسانه‌های عراقی و سوری شده بود.     

پیش از این سایت خبری «العربی الجدید» قطر در گزارشی گفته بود که قرار است نمایندگانی از دولت سوریه در اجلاس بغداد شرکت کنند.  

دولت قانونی سوریه همچنان تحت فشار برخی کشورهای عربی منطقه از شرکت در اجلاس‌های عربی و منطقه‌ای از جمله نشست‌های اتحادیه عرب در حالی منع می‌شود که این دولت در تمامی اجلاس‌های بین المللی مانند سازمان ملل و شورای امنیت شرکت دارد. 

اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۱ تحت فشار برخی کشورهای عضو به ویژه عربستان سعودی و پشتیبانی آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی، با هدف تضعیف دولت قانونی سوریه در مبارزه با تروریست‌های تکفیری، عضویت دمشق را در این اتحادیه به حال تعلیق در آورد. 

عراق در دوره دولت «نوری المالکی» و «حیدر العبادی» و «عادل عبدالمهدی» از جمله کشورهای مهم عربی است که در سال‌های اخیر برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و دیگر اجلاس‌های منطقه‌ای تلاش کرده اما تاکنون در این راه توفیقی نداشته است. 

پیشتر دولت عراق از سران کشورهای همجوار خود از جمله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری ایران،   «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان،   «عبدالله دوم» شاه اردن،   «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه و «نواف الاحمد جابر الصباح» امیر کویت برای شرکت در این اجلاس دعوت کرده بود. 

عراق همچنین از مقامات پاکستان، قطر، امارات، کویت و مصر برای شرکت در این اجلاس دعوت کرده است.  

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما