کد خبر: 640365
تاریخ انتشار :

آمریکا محدودیت های مسافرتی برای هشت کشور آفریقایی را لغو خواهد کرد

یک مقام کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا ۳۱ دسامبر (۱۰ دی ماه ) محدودیت های مسافرتی موقت وضع شده به دلیل سویه اومیکرون ویروس کرونا برای هشت کشور آفریقایی را لغو خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

" کوین موندوز"  دستیار سخنگوی کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد که دولت آمریکا در ۳۱ دسامبر، محدودیت‌های مسافرتی موقت برای کشورهای جنوب آفریقا را لغو خواهد کرد.

دستیار سخنگوی کاخ سفید ادامه داد که  این تصمیم به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا گرفته شد. محدودیت‌ها به ما زمان داد تا  سویه اومیکرون را درک کنیم و  اکنون می‌دانیم که واکسن‌های موجود ما به ویژه دز سوم علیه این سویه موثر هستند.

به گزارش ایرنا، آمریکا در ۲۹ نوامبر ورود تقریباً همه شهروندان غیرآمریکایی را که اخیراً  آفریقای جنوبی، بوتسوانا، زیمبابوه، نامیبیا، لسوتو، اسواتینی، موزامبیک و مالاوی سفر کرده بودند را ممنوع کرد.

آمریکا اعلام کرد دلیل این تصمیم  اتخاذ "احتیاط فراوان" نسبت به سویه شناسایی شده در آفریقای جنوبی بوده است.

اما این تمهیدات نتوانست از گسترش سویه اومیکرون در آمریکا جلوگیری کند.

در حالیکه کمتر از سه هفته از شناسایی نخستین مورد مبتلا به سویه اومیکرون در آمریکا می گذرد، این نوع جدید اکنون در تمامی ۵۰ ایالت این کشور تائید و به عنوان سویه غالب از نوع دلتا پیشی گرفته است.

در پی شناسایی سویه اومیکرون در آمریکا، چندین ایالت از جمله نیویورک، مین و واشنگتن رکورد میانگین هفت روزه ابتلا به کووید-۱۹ را در این هفته ثبت کرده اند.

با افزایش سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا، جو بایدن رییس جمهوری این کشور وعده داده است با اختصاص ۵۰۰ میلیون آزمایش رایگان کرونا، افزایش حمایت از بیمارستان ها و گسترش طرح های واکسناسیون، به مقابله با این سویه در زمستان سخت آمریکایی ها برود.

بایدن مجبور شده است به دلیل شیوع سریع سویه اومیکرون در آمریکا تغییرات عمده ای در طرح مقابله با ویروس کرونا در فصل زمستان بدهد.

کاخ سفید در بیانیه ای ادعا کرده است  که مبنای طرح بایدن، خرید ۵۰۰ میلیون کیت آزمایش سریع ویروس کرونا از سوی دولت آمریکا و ارسال رایگان آنها به آمریکایی ها از ماه ژانویه است. افراد برای دریافت این کیت های آزمایش کرونا باید با مراجعه به یک پایگاه اینترنتی، ثبت نام کنند و سپس دولت این کیت ها را به آدرس آنها ارسال خواهد کرد.

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به ارائه طرح بایدن با هدف مقابله با گسترش سویه اومیکرون در آمریکا، نوشت: دانشمندان و مقامات بهداشتی هشدار دادند به رغم این طرح اومیکرون افزایش خواهد یافت و طرح بایدن برای مهار آن کافی نیست.

هشدار کارشناسان و مقامات بهداشتی آمریکا در حالی است که دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز روز گذشته در یک نشست خبری با اشاره به نتایج یک پژوهش جدید در خصوص اومیکرون نسبت به گسترش سریع آن هشدار داد و تاکید کرد که حتی واکیسنه شدگان و افرادی که به تازگی از کووید-۱۹ بهبود یافته اند هم ممکن است به اومیکرون مبتلا شوند.

سازمان جهانی بهداشت در ۲۶ نوامبر (۵ آذر) سویه اومیکرون را پنجمین نوع نگران کننده ویروس کرونا اعلام کرد. این سویه جدید که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده باعث نگرانی بسیاری از کشورها شده و براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت تاکنون در بیش از ۸۹ کشور جهان شناسایی شده است.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما