کد خبر: 641310
تاریخ انتشار :

نخست‌وزیر سودان استعفا کرد

منابع خبری گزارش دادند، نخست‌وزیر سودان یکشنبه شب در نطقی استعفای خود را اعلام کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«عبدالله حمدوک»  گفت: من تا آنجا که می‌توانستم تلاش کردم تا کشور را از خطر سقوط به سمت فاجعه دور نگهدارم.

نخست وزیر مستعفی سودان در خصوص بحران در این کشور اظهار داشت: کلیدواژه حل معضلی که حدود ۶ دهه در سودان ادامه دارد، گفت وگو و مذاکره است.

وی افزود: حل بحران سیاسی تنها از طریق گفت و گو بر سر یک میز که همه طرف‌ها در کنار آن حضور داشته باشند امکان پذیر خواهد بود.

حمدوک همچنین به دفاع از دولت خود پرداخت و ادامه داد که موفقیت‌های بسیاری را به دست آوردیم و در برخی حوزه‌ها نیز موفق نبودیم.

پیش‌تر منابع آگاه اعلام کرده بودند که نخست‌وزیر سودان به گروهی از شخصیت‌های سیاسی و فکری ملی این کشور گفته است که قصد دارد استعفا دهد.

حمدوک پس از کودتای یک ماه قبل از سوی ارتش سودان و پایان مشارکت انتقالی با احزاب سیاسی، در ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) دوباره به قدرت رسید.

سودان از ۲۵ اکتبر گذشته شاهد اعتراض‌ها در رد تدابیر استثنایی «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیت و فرمانده ارتش این کشور است که شامل اعلام وضعیت فوق العاده، انحلال شوراهای حاکمیت و انتقالی می‌شود. احزاب سیاسی سودان برکناری حمدوک نخست وزیر و دستگیری رهبران و مقامات سودانی توسط نظامیان را «کودتای نظامی» خوانده‌اند.

در ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان)، البرهان و حمدوک یک توافقنامه سیاسی را امضا کردند که شامل بازگشت نخست وزیر به سمت خود، تشکیل دولت تکنوکرات، آزادی بازداشت شدگان سیاسی است. دو طرف در این توافق متعهد شدند که برای تکمیل مسیر دموکراتیک با یکدیگر همکاری کنند. این در حالی است که احزاب سیاسی و مدنی مخالفت خود را با این توافق اعلام کردند و آن را «تلاش برای مشروعیت بخشیدن به کودتا» دانستند و متعهد شدند که اعتراضات را تا حصول حاکمیت کامل غیرنظامی ادامه دهند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما