کد خبر: 685136
تاریخ انتشار :

تعمیق شکاف داخلی و کاهش کارآمدی ارتش رژیم صهیونیستی

رسانه‌های عبری زبان طی ۲۴ ساعت گذشته ابعاد مختلف از ضعف و مشکلات ساختار نظامی این رژیم را بر ملا کردند.

تعمیق شکاف داخلی و کاهش کارآمدی ارتش رژیم صهیونیستی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های مختلف عبری زبان، بار دیگر به ضعف داخلی و کاهش کارآمدی ارتش رژیم صهیونیستی بعد از اعتراضات داخلی چند ماهه در این رژیم پرداختند.

در این بین یک رسانه صهیونیست به ضربه پذیر بودن جمعیت 2.5 میلیون نفری مهاجران صهیونیست اسکان داده شده در شمال فلسطینی اشغالی اشاره و تاکید کرد، تمامی آنها در جنگ آتی بدون هیچ محافظتی در تیررس حزب الله قرار خواهند داشت.

روزنامه معاریو در گزارشی در این رابطه اعتراف کرد: جبهه داخلی اصلا برای جنگ آتی آماده نیست و شهرک‌ها در شمال بیش از 10 هزار پناهگاه نیاز دارند و این به معنای باقی ماندن 2.5 میلیون شهرک نشین زیر آتش جنگ آتی است، جنگی که در سایه تنش‌های روز افزون با حزب الله در طول مرز با لبنان احتمال وقوع آن هر آن می‌رود.

این رسانه عبری زبان در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: کابینه (رژیم) اسرائیل در سال 2018 تصمیم به اختصاص پنج میلیارد شیکل برای حمایت از جبهه داخلی خود گرفت که قرار بود این پروژه طی 10 سال به اجرا درآید، اما براساس ارزیابی‌های سازمان‌های نظارتی مربوطه، این طرح به کُندی بسیار زیادی پیش می رود.

در سال 2023 هم کابینه تصمیم به کاهش بودجه سالانه این پروژه از نیم میلیارد در سال به یکصد میلیون شیکل در سال گرفت.

در بخش دیگری از گزارش با استناد به گزارش‌های موجود، نتانیاهو و وزیر جنگ وی، گالانت را مسئول تلفات قابل پیش بینی شهرک نشینان در جنگ آتی معرفی و تاکید کرد، نباید اجازه داد شهرک نشینان بهای سنگین و دردناک این امر را در سایه نبود حفاظت واقعی از موشک‌هایی که آنها در تیررس آن قرار دارند، بپردازند.

در این بین «عاموس یادلین» رئیس سابق سرویس اطلاعات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی "امان" هم در گفتگو با تلویزیون رژیم صهیونیستی که بقیه رسانه‌های این رژیم هم آن را بازتاب دادند، اعتراف کرد: نگرانی اصلی و خطر بالفعل نظامی که اسرائیل را تهدید می‌کند، حزب الله است.

براساس ادعای یادلین، ایران سه پارامتر قدرت به حزب الله داده که این حزب در جنگ سال 2006 از آن بی بهره بود، اول موشک‌های نقطه زن، دوم ساختار پدافند هوایی و سوم نیروهای رضوان است که پیش بینی می‌شود بتوانند منطقه الجلیل را به تصرف خود در آورند.

از سوی دیگر فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی هم نسبت به پایین آمدن کارآمدی و کیفیت عملکرد ارتش رژیم صهیونیستی بعد از حوادث اخیر ابراز نگرانی کرد.

روزنامه یدیعوت آحارانوت به نقل از «تامیر بار» فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی نوشت: زیان‌های داخلی که به ساختار نظامی اسرائیل وارد شده روز به روز عمیق تر و بر دامنه ضعف در کارآمدی ارتش می‌افزاید به نحوی که دیگر نمی‌توان تصور کرد که ارتش به آن کارایی سابق خود بازگردد.

این فرمانده ارتش رژیم صهیونیستی اعتراف کرد: کارآمدی دیگر به دوره قبل از اعتراضات افسران احتیاط باز نخواهد گشت.

او که در جمع 60 افسر و خلبان یکی از پایگاه‌های نظامی سخن می‌گفت، اعتراف کرد، زیانی حقیقی به ارتش اسرائیل وارد شده و در این رابطه نیروهای هوایی بیشترین ضربه را متحمل شده است، اما نمی‌توان مشخص کرد که آیا در ماه‌های آینده ضربات مهلک تری به ما وارد خواهد شد یا خیر؟

تامیر بار در عین حال خبر داد که خود شخصا در حال گفت‌وگوی مستقیم با افسران و خلبانان است تا آنها را متقاعد به صرفنظر کردن از تصمیم خود در عدم پیوستن به خدمت احتیاط کند.

روزنامه هاآرتص هم در همین رابطه فاش کرد: «هرتسی هالیوی» رئیس ستاد مشترک ارتش (رژیم صهیونیستی) اخیرا نشست‌‌هایی را برای ارزیابی شرایط ارتش با فرماندهان عالی‌رتبه ارتش انجام می‌دهد و در این رابطه به شکل ویژه‌ای مسئله تمرد نظامیان احتیاط از پیوستن به یگان‌های نظامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و میزان تاثیر آن با کاهش آمادگی عملیاتی ارتش (رژیم) اسرائیل مورد ارزیابی قرار گرفت.

بیشتر بخوانید

ژنرال صهیونیست: ارتش اسرائیل نه‌تنها آماده جنگ نیست بلکه به‌سوی فروپاشی پیش می‌رود

اعتراف وزیر جنگ صهیونیستی: معلولان ارتش اسرائیل طرد می‌شوند

ارتش رژیم اسرائیل حمله به نظامیان صهیونیست را تأیید کرد

هالیوی همچنین گفت‌وگوی‌های مستمری با نخست وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی انجام و به آنها گزارش‌های به روز شده‌ای در رابطه با میانگین سرپیچی نظامیان احتیاط از حضور در یگان‌های ارتش ارائه می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار بین‌الملل سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما