کد خبر: 685194
تاریخ انتشار :

واکنش چین به سفر معاون رئیس تایوان به آمریکا

وزارت امور خارجه چین سفر معاون رئیس تایوان به آمریکا را محکوم و او را فردی جدایی طلب و بسیار فتنه انگیز نامید.

واکنش چین به سفر معاون رئیس تایوان به آمریکا
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه چین سفر کوتاه «ویلیام لای» معاون رئیس تایوان به آمریکا را محکوم و او را فردی جدایی طلب و بسیار فتنه انگیز و مسئله ساز نامید.

لای به عنوان معاون فعلی سای اینگ ون رئیس تایوان و نامزد پیشتاز در انتخابات ریاست جمهوری بعدی تایوان که ژانویه سال آینده برگزار می شود، عصر روز گذشته در میانه مسیر سفر تبلیغاتی خود به پاراگوئه، توقف کوتاهی در نیویورک داشت.

یک منبع آگاه به این سفر اظهار کرد لای در جریان توقف در نیویورک مورد استقبال تایوانی های ساکن آمریکا قرار گرفته و یک سخنرانی کوتاه خواهد داشت.

وی افزود: وی هیچ دیداری با قانون گذاران آمریکایی نخواهد داشت و این سفر امری پیش پا افتاده و کم اهمیت در موضع مشترک تایپه و واشنگتن در برابر خطرات مشترک به هنگام مواجهه با منطقه ای سلطه جو در شرایط حساس است.     

دولت چین که همواره تایوان را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک خود قلمداد می کند، بارها این نوع سفرهای آقای لای را محکوم کرده است. این در حالی است که قرار است وی در حین بازگشت به تایپه نیز توقف کوتاهی در سان فرانسیسکو داشته باشد.

اندکی بعد از به زمین نشستن هواپیمای آقای لای در نیویورک، وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای مخالفت خود را با هر گونه سفر جدایی طلبان تایوانی به خاک ایالات متحده اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است: لای لجوجانه نسبت به موقعیت جدایی طلبی و استقلال تایوان پافشاری می کند و فردی کاملا دردسرساز و مساله آفرین است. تایوان هسته منافع اصلی چین است و حقایق بارها و بارها نشان داده که دلیل افزایش تنش در تنگه تایوان، خود تایوان است که تلاش می کند برای کسب استقلال به آمریکا اتکا کند. چین از نزدیک این موضوع را دنبال کرده و قوانین مصمم و پرقدرتی را برای دفاع از حاکمیت ملی و وحدت منطقه ای خود اتخاذ خواهد کرد.

مقامات تایوان اعلام کردند در حالی که چین قصد دارد یک رزمایش نظامی در هفته جاری در نزدیکی تایوان برگزار کند، سفر کوتاه آقای لای به آمریکا، بهانه ای برای ترساندن رای دهندگان تایوانی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ژانویه سال آینده و ایجاد یک جنگ ترس است.

تایوان از سال 1949 توسط دولت محلی اداره می شود. از آن زمان تایوان پرچم و برخی دیگر نشانه های جمهوری خلق چین را که در سرزمین اصلی چین وجود داشت، تا پیش از به قدرت رسیدن حزب کمونیست در چین حفظ کرده بود. پکن همواره این جزیره را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین مادری چین می داند و این موضع مورد حمایت بسیاری از کشورها از جمله روسیه است.

چین همواره ادعا می‌کند که تایوان باید تحت حاکمیت این کشور باشد و از سه سال گذشته تاکنون با انجام عملیات‌های نظامی در نزدیکی این جزیره تلاش کرده است تایوان را تحت سلطه خود درآورد، اما دولت تایوان همواره اعلام کرده است که خود حاکمیت مستقل دارد و مردم این کشور خود باید برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

پکن همواره از تمامی کشورها می خواهد تا به اصل چین واحد احترام گذاشته و از ایجاد تنش در این منطقه خودداری کنند. در حال حاضر یکی از بزرگترین چالش های چین با آمریکا در دریای چین جنوبی بر سر موضوع استقلال تایوان است.

آمریکا در سال 1979 درحالی که رسماً روابط دیپلماتیک با دولت چین برقرار کرد، روابط با تایوان را کنار گذاشت. درحالی که آمریکا بر سیاست "چین واحد" تأکید دارد، ادعای حاکمیت چین بر تایوان را تأیید نمی‌کند و حامی نظامی کلیدی تایپه باقی مانده است.

چندی قبل در بحبوحه افزایش تنش ها بین واشنگتن و پکن بر سر تایوان، دولت آمریکا در بیانیه ای از بسته کمکی تسلیحاتی جدید به تایوان به ارزش 345 میلیون دلار بدون ذکر جزئیات بیشتر خبر داد.

در همین حال پکن بارها از واشنگتن به عنوان بزرگترین تامین کننده تسلیحاتی تایوان خواسته تا به منظور کاهش تنش های فیمابین، از فروش و ارسال سلاح به این جزیره خودداری کند.

در اوایل ماه جاری میلادی یک ژنرال آمریکایی اظهار کرد واشنگتن و متحدانش باید ارسال کمک های تسلیحاتی به تایوان را سرعت بخشند تا این کشور بتواند از خود در برابر حملات احتمالی چین دفاع کند.

در پی اعلام این خبر سفارت چین در واشنگتن اعلام کرد آمریکا با ارسال محموله تسلیحاتی به تایوان، صلح و امنیت منطقه ای را به خطر می اندازد.

این سفارتخانه از مقامات آمریکایی خواست تا به اصل «چین واحد» پایبند باشند و به تشدید تنش ها در تنگه تایوان دامن نزنند.

در همین حال وزیر امور خارجه تایوان چند روز قبل اظهار کرد دولت کشورش هیچ طرحی برای تحریک پکن ندارد اما به تلاش ها برای تقویت ارتش خود ادامه خواهد داد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار بین‌الملل سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما