کد خبر: 686489
تاریخ انتشار :

درخواست سیاستمداران سودانی از ژنرال برهان برای توقف جنگ

شماری از سیاستمداران سودانی از رئیس شورای حاکمیتی این کشور خواستند از مسیر گفت‌وگو به نبرد با نیروهای واکنش سریع از طرفهای اصلی درگیر با ارتش پایان دهد.

درخواست سیاستمداران سودانی از ژنرال برهان برای توقف جنگ
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، طی 4 ماه گذشته که نبرد میان ارتش و نیروهای واکنش سریع شروع شده‌ است بارها میانجیگران کوشیده‌اند صدای غرش سلاح‌ها را در سودان خاموش کنند تا در سایه آن امکان امداد رسانی به شهروندان فراهم شود.

به رغم اینکه ارتش و نیروهای واکنش سریع با میانجیگری عربستان و آمریکا بارها توافقنامه آتش بس را امضاء کردند اما این توافقنامه‌ها بیش از چند ساعت و حداکثر چند روز دوام نیآورد و هر دو طرف بر حذف طرف مقابل از طریق نظامی اصرار دارند. این در حالی است که شهروندان سودانی بیشترین آسیب را از نبرد ارتش و نیروهای واکنش سریع متحمل شده‌اند.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه دیروز گفت: انبارهای اضطراری مواد غذایی در برخی مناطق سودان به طور کامل خالی شده‌اند و در سایه تداوم نبرد ارتش و نیروهای واکنش سریع انتظار می‌رود سودان در ورطه گرسنگی و بیماری غوطه ور شود.

اکنون میلیون‌ها سودانی دچار ناامنی غذایی هستند و در بیشتر مناطق این کشور بیماری مالاریا، سیاه سرفه، سرخک، تب دنگی و اسهال حاد گزارش شده و این در حالی است که بیشتر مردم به خدمات پزشکی دسترسی ندارند و مراکز درمانی در اثر جنگ ویران شده و اکثر بیمارستان‌ها از حوزه خدمات دهی خارج شده‌اند.

این روزنامه در خبر دیگری نوشت: شماری از سیاستمداران سودان از ژنرال « عبدالفتاح برهان» رئیس شورای حاکمیتی این کشور خواستند پس از خروج از ( فرماندهی ) ستاد ارتش، خود را با گزینه پایان دادن به نبرد ( با نیروهای واکنش سریع ) از طریق مذاکره همسو کند.

رئیس دفتر اجرایی جنبش تجمع گفت: خروج عبدالفتاح برهان از ساختمان فرماندهی ارتش فرصت بزرگی برای ادامه دادن به مذاکرات شهر جده به وجود می‌آورد تا در سایه آن به یک توافقنامه  آتش بس طولانی مدت دست یافت.

بیشتر بخوانید

طرف‌های درگیر در سودان مواضع یکدیگر را هدف قرار دادند

از 26 فروردین ماه گذشته که نبرد میان ارتش و نیروهای واکنش سریع شروع شده ژنرال برهان دیروز برای اولین بار از ستاد فرماندهی ارتش خارج شد تا از یکان‌های رزمی  در ام درمان و برخی مناطق خارطوم بازدید کند.

« ابابکر فیصل» با بیان اینکه اولین اولویت سودان خاموش کردن آتش سلاح‌ها در این کشور است، اظهار داشت: فرمانده ارتش باید به سمت این هدف حرکت کند و نباید به سخنان کسانی توجه کند که خواهان خونریزی و تداوم جنگ هستند.

یاسر عرمان» عضو دفتر اجرایی ائتلاف آزادی و تغییر در صحفه خود در فضای مجازی « توییتر»  خطاب به ژنرال برهان نوشت: فرصت‌ها پشت سرهم به وجود نمی‌آید. راه حل در پایان دادن به جنگ، پرداختن به ریشه‌های بحران، ایجاد یک دولت جدید، ارتش حرفه‌ای و شهروندی بدون تیعیض به همراه برنامه‌ای برای صلح ، دموکراسی و توسعه است.

وی از فرمانده ارتش خواست تا فرصت خروج از ستاد فرماندهی را از دست ندهد و بر اهمیت نقش اتحادیه آفریقا در پایان دادن به بحران سودان و نقش سیاستمداران این کشور در تشکیل جبهه مدنی مخالف جنگ تاکید کرد.

در هیمن حال، «سلیمان صندل»  یکی از رهبران حزب عدالت و برابری تصریح کرد: اگر خروج ژنرال برهان از ستادی فرماندهی ارتش به خاموش شدن آتش سلاح‌ها منجر شود، این موضوع مورد تائید تمام مردم است و چنانچه به افزایش کشتار و ویرانی منتهی شود، مردم او را یاری نخواهند کرد و در کنار ژنرال برهان نمی‌ایستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار بین‌الملل سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما