کد خبر: 687581
تاریخ انتشار :

اشتباه محاسباتی غرب در شکست روسیه و فروپاشی اقتصاد آن

مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه معتقد است: آمریکا و متحدانش با تکیه بر اهداف «توهمی» درباره فروپاشیدن اقتصاد روسیه ظرف چند ماه در نتیجه تحریم‌ها، توان بالقوه این کشور را دست کم گرفته و با تمایل برای شکست مسکو در میدان نبرد، اشتباه محاسباتی مرتکب شدند.

اشتباه محاسباتی غرب در شکست روسیه و فروپاشی اقتصاد آن
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی فدراسیون روسیه اعلام کرد که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، مقامات مسکو آمریکا را به طور غیر منطقی شریک روسیه نامیدند، ولی اکنون ایالات متحده خطرناک ترین و سرسخت ترین دشمن فدراسیون روسیه محسوب می‌شود. 

این مقام بلندپایه روس در مصاحبه با مجله "دفاع ملی" گفت: پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، "دشمن اصلی" که در روسیه به طور غیرمنطقی "شریک" خوانده شد، دوباره رهبری "یک کارزار خزنده و رنگارنگ" جهانی علیه روسیه را بر عهده گرفت. تمام وعده‌های بی اساس کنار گذاشته شد و ناتو دوباره به سمت مرزهای روسیه گسترش یافت. علاوه بر این، در کنار این، تلاشها با هدف فروپاشی اقتصاد، علم، نیروهای مسلح و فرهنگ روسیه آغاز شد. علاوه بر این، "تبلیغات روس هراسی خشنی" نیز شکل گرفت.

وی ابراز عقیده کرد که روسیه با افتخار توانست از تمامی این "حملات" جان سالم بدر ببرد و حتی موقعیت خود در جهان را تقویت کند، اما ایالات متحده تا به امروز  همچنان به عنوان خطرناک ترین و سرسخت ترین حریف ژئوپلیتیکی این کشور باقی مانده است.

علاوه بر این، ناریشکین یادآور شد که به ندرت، اما به طور منظم، رایزنی بین سرویس اطلاعات خارجی روسیه و آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) ایالات متحده انجام می شود. به گفته وی، این کار به ویژه برای کاهش سوء تفاهم بین دو کشور مفید است.

مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه در این مصاحبه همچنین به این موضوع اشاره کرد که ایالات متحده و متحدانش با تکیه بر پیش‌بینی‌های «کاملاً خیال پردازانه» خود مبنی بر فروپاشیده شدن اقتصاد روسیه خود در عرض چند ماه به دلیل تحریم‌ها، در واقع توان بالقوه نظامی و اقتصادی این کشور را دست کم گرفتند. وی افزود، بدین ترتیب کشورهای غربی با توجه به تمایل خود برای شکست دادن استراتژیکی روسیه در میدان نبرد، اشتباه محاسباتی سختی را مرتکب  شدند.

سرگئی ناریشکین در  پاسخی به این سئوال تاکید کرد: مخالفان غربی ما با هدف تحمیل "شکست نظامی" و سپس "تجزیه کامل" روسیه، اشتباه محاسباتی بدی مرتکب شدند و قبل از هر چیز این اشتباه به ارزیابی آنها از توان بالقوه نظامی، سیاسی و اقتصادی ما مربوط می شود. ایالات متحده و متحدانش با چنین اشتباه محاسباتی تصمیم گرفتند با دلایل کاملاً متزلزلی در مناقشه نظامی در اوکراین مداخله کنند و امیدوار بودند که با تشدید مداوم تحریم‌ها به اهداف خود دست یابند، ولی بعد از مدتی متوجه شدند که به این سادگی نمی‌توانند به چنین هدفی برسند.

به گفته وی، رهبران کشورهای غربی "به وضوح دستورات استراتژیست‌ها و فرماندهان نظامی سابق خود را فراموش کردند" که در طول تاریخ جهان بارها "دندان‌های خود را در رویارویی با کشور ما شکسته" و هشدار داده بودند که باید از تلاش برای پیروزی نظامی بر روسیه دست کشید.

ناریشکین یادآور شد: در حال حاضر، در کشورهای اروپایی در مورد نتایج احتمالی مرحله کنونی رویارویی ژئوپلیتیکی که نخبگان غربی شروع به افزایش مخاطرات کرده‌اند، نوعی عدم اطمینان بوجود آمده است. وی افزود: و این در حالی است که  نیروهای متحد و هم عقیده روسیه نیز در عرصه بین المللی تقویت شده و  همراه با این کشور برای محدود سازی کانون تنش و جلوگیری از تبدیل آن به محرکی برای یک درگیری مسلحانه همه جانبه تلاش می کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار بین‌الملل سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما