کد خبر: 687987
تاریخ انتشار :

تهدید بایدن به وتوی لایحه دفاعی پیشنهادی کنگره

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرد که لایحه دفاعی پنتاگون برای سال مالی ۲۰۲۴ را وتو خواهد کرد.

تهدید بایدن به وتوی لایحه دفاعی پیشنهادی کنگره
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به‌شدت مخالف لایحه دفاعی پنتاگون برای سال مالی 2024 است که از سوی کنگره جمهوری‌خواه ارائه شده است، و در صورتی که این لایحه به‌روی میز او برسد، آن را وتو خواهد کرد.

دولت اظهار داشت زمانی که رئیس جمهور بایدن و کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان در ماه مه درباره سقف بدهی‌ها مذاکره کردند، توافق شد که بودجه برنامه‌های غیردفاعی برای سال مالی 2024 تقریباً به‌اندازه سال مالی 2023 باشد، توافقی که از برنامه‌های حیاتی و مهم آمریکا که به لایحه پیشنهادی جمهوری‌خواهان برای کاهش سختگیرانه بودجه وابسته است، حفاظت می‌کند.

براساس بیانیه کاخ سفید، در این لایحه هزینه‌های داخلی بیشتر از سطح مورد توافق کاهش یافته است و به همین دلیل کاخ سفید جمهوری‌خواهان را به از بین بردن فرصت‌ها با لایحه‌های دوحزبی متهم کرد.

در این بیانیه همچنین به مخالفت دولت با مفادی از لایحه تصویب‌شده کنگره در مورد مراقبت‌های حین بارداری، ابتکارات آب‌وهوایی و تنوع و برابری و ابتکارات فراگیر اشاره شده است.

این در حالی است که کنگره در ماه جولای قانونی را تصویب کرد که در آن مبلغ 886 میلیارد دلار بودجه برای نیروهای مسلح کشور برای سال مالی 2024 اختصاص یابد، این رقم برابر با بودجه دفاعی درخواست‌شده از سوی بایدن بود، با این حال این قانون با توجه به موضوعات مربوط به جنگ فرهنگی تحت تأثیر اصلاحات محافظه‌کارانه قرار گرفت.

کاخ سفید در همان زمان مخالفت خود را با این لایحه اعلام کرده بود.

در همین حال مجلس سنا که در اختیار دموکرات‌ها قرار دارد لایحه دفاعی سالانه 886 میلیارد دلاری را تصویب کرد.

در زمان حاضر نمایندگان کنگره و سنا در حال چکش‌زنی به‌روی این لایحه و رسیدن به لایحه‌ای توافقی و جامع هستند،

این در حالی است که برخی نمایندگان تندروی جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا به‌دنبال آغاز روند استیضاح جو بایدن و کاهش شدید بودجه دولتی حتی در صورت تعطیلی دولت هستند.

در حالی که کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان چند روز قبل اظهار کرد که کنگره ممکن است روند استیضاح بایدن را در سریعترین زمان ممکن در ماه سپتامبر آغاز کند اما برخی میانه‌روها اعلام کردند که برای این کار آماده نیستند، با این حال کنگره برای آغاز روند استیضاح به رأی‌گیری نیاز ندارد و تنها رأی اکثریت کافی است.

برخی اعضای میانه‌روی کنگره معتقدند مدارک کافی برای پیشبرد روند درخواست استیضاح بایدن وجود ندارد و به‌دنبال حصول توافق با دموکرات‌ها برای باز نگه‌داشتن دولت‌اند.

بر این اساس کاخ سفید اعلام کرد که چنانچه کوین مک‌کارتی روند استیضاح را پیش ببرد، این اقدام وی اساساً نوعی برانگیختن حزب جمهوری‌خواه علیه دولت جو بایدن تعبیر می‌شود.

این در حالی است که برخی جمهوری‌خواهان کنگره درباره پرداختن به هر دو چالش در مدت زمان کم باقی‌مانده در ماه جاری ابراز نگرانی کردند.

از سوی دیگر در زمان حاضر دموکرات‌ها به‌دنبال سرزنش جمهوری‌خواهان در صورت تعطیلی دولت هستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها