کد خبر: 688124
تاریخ انتشار :

سفر وزیر خارجه آلمان به آمریکا با هدف تقویت مناسبات دوجانبه

وزیر امور خارجه آلمان به منظور تقویت مناسبات دو سوی آتلانتیک بخصوص در دوران جنگ اوکراین سفر چند روزه ای را به آمریکا آغاز کرده است.

سفر وزیر خارجه آلمان به آمریکا با هدف تقویت مناسبات دوجانبه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ان تی وی، آنالنا بائر بوک، وزیر امور خارجه آلمان سفر چند روزه ای را به منظور تقویت مناسبات دو سوی آتلانتیک به آمریکا آغاز کرده است.

بائربوک سفر چند روزه خود به ایالات متحده را در اولین مرحله در تگزاس آغاز کرد. وی بعد از تگزاس به واشنگتن و نیویورک نیز خواهد رفت.

وی در آستین، پایتخت تگزاس پس از دیدار با گرگ ابوت، فرماندار محافظه کار این ایالت گفت: تگزاس هنوز یک پایش در دنیای سوخت های فسیلی نفت و گاز است و از سوی دیگر، نه تنها در ایالات متحده، بلکه در سراسر جهان در انرژی باد و انرژی خورشیدی پیشرو است.

بائربوک علاوه بر حمایت بیشتر از اوکراین، در مورد مسائلی بحث کرد که در مورد آنها نظرات کاملاً متفاوتی وجود داشت. وی به حقوق اسلحه و "حق زنان برای تعیین سرنوشت" و همچنین اشاره ای به قانون بسیار سختگیرانه سقط جنین در تگزاس کرد.

بائربوک تصمیم گرفته است که در طول سفر خود به ایالات متحده فقط در واشنگتن پایتخت این کشور توقف نکند، همانطور که در بسیاری از سفرهای وزیران به ایالات متحده رایج است. وی در آستین گفت: همانطور که اگر شما تنها به برلین سفر کنید نمی‌توانید آلمان را درک کنید، اگر فقط در واشنگتن باشید مطمئناً نمی‌توانید ایالات متحده آمریکا را درک کنید. به همین دلیل سفر به دومین ایالت بزرگ آمریکا برای او مهم بود.

وزیر خارجه آلمان می خواهد روز چهارشنبه از شرکت Advario بازدید کند که زنجیره های تامین آمونیاک سبز را در کلانشهر اقتصادی هیوستون تگزاس راه اندازی می کند. همچنین جلساتی با سیلوستر ترنر، شهردار هیوستون و نمایندگان جامعه لاتین تگزاس برنامه ریزی شده است. بائربوک همچنین از پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده در ویچیتا فالز تگزاس بازدید می کند، که خلبانان جت جنگنده آلمانی از سال 1966 در آنجا آموزش دیده‌اند.

مذاکرات سیاسی روز پنجشنبه در واشنگتن انجام خواهد شد. بر اساس برنامه ریزی ها وی با نمایندگان کنگره و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در پایتخت این کشور دیدار خواهد کرد. بائربوک از واشنگتن به نیویورک سفر می کند و در این شهر هفته آینده در مناظره عمومی مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت خواهد کرد. قرار است اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نیز در این مراسم شرکت کند.

این دومین سفر بائربوک به ایالات متحده آمریکا از زمان آغاز دوره مسئولیتش به استثنای بازدید از سازمان ملل در نیویورک است. اولین دیدار او در ژانویه 2022 به دلیل محدودیت های کرونا که در آن زمان اعمال می شد، تنها چند ساعت به طول انجامید.

به نوشته آر ان دی آلمان، آنالنا بائربوک خواهان تقویت همکاری با ایالات متحده با توجه به جنگ روسیه در اوکراین و چالش های ناشی از چین است. این مقام آلمانی روز سه‌شنبه قبل از پرواز خود به ایالات متحده توضیح داد: به‌ویژه یک سال و نیم گذشته به ما نشان داده است که مشارکت فراآتلانتیک چقدر اهمیت دارد.

بائربوک گفت: در حالی که اروپا به ورطه جنگ روسیه علیه اوکراین نگاه می کند همیشه می توان به یک چیز اعتماد کرد و آن این است که ایالات متحده و اروپا در کنار مردم اوکراین ایستاده‌اند.

بائربوک همچنین گفت، تگزاس معیاری برای آمریکای فردا است. این ایالت به عنوان دومین ایالت پرجمعیت در ایالات متحده، "یک نیروگاه اقتصادی" است. تگزاس در حال برداشتن گامهای بزرگ به سمت انرژی باد و خورشید است. در عین حال، تگزاس با استفاده شدید از ذخایر نفت و گاز خود هنوز یک پای خود را در گذشته فسیلی دارد.

وزیر خارجه آلمان همچنین می‌خواهد با توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در نوامبر 2024، از وضعیت سیاسی این کشور در تگزاس و سپس در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده مطلع شود. سخنگوی این وزارتخانه در برلین اعلام کرد که هدف از این سفر گفتگو با مردم و رهبران سیاسی هر دو حزب بزرگ خارج از پایتخت واشنگتن و گسترش شبکه‌ها در ایالات متحده است. قرار است پنجشنبه و جمعه با اعضای کنگره در واشنگتن گفتگو شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها