کد خبر: 688860
تاریخ انتشار :

فواد حسین: مفاد توافق امنیتی با ایران به طور کامل اجرا شده است

وزیر خارجه عراق تاکید کرد مفاد توافق امنیتی با ایران در مورد بازگشت شبه نظامیان به کمپ‌های آوارگان، به طور کامل توسط طرف عراقی اجرا شده است.

فواد حسین: مفاد توافق امنیتی با ایران به طور کامل اجرا شده است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد که مفاد توافق امنیتی با ایران در مورد بازگشت شبه نظامیان حاضر در مرز بین دو کشور در اقلیم کردستان عراق به کمپ‌های آوارگان، به طور کامل توسط طرف عراقی اجرا شده است.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق در خصوص توافقنامه امنیتی که اخیرا بین عراق و ایران امضا شده اظهار داشت که مفاد آن در مورد بازگشت شبه نظامیان حاضر در مرز بین دو کشور در اقلیم کردستان عراق، به کمپ‌های آوارگان، به طور کامل توسط طرف عراقی اجرا شده است.

وی به شبکه الحره درباره اهمیت سیاسی و امنیتی این توافق تاکید کرد که ایران بمباران مناطق اقلیم کردستان عراق را که شرط توافق بود، در ازای خروج شبه نظامیان از آن سوی مرز متوقف کرده و این کار توسط دولت فدرال عراق و با همکاری دولت اقلیم کردستان در یک فرآیند مهم و موفق برای هر دو طرف انجام شد.

وزیر خارجه عراق در خصوص روابط ایران و عربستان نیز خاطر نشان کرد: دو کشور پس از تبادل سفرا و دیدار وزرای خارجه روابط قوی و علنی داشته اند. وی همچنین اشاره کرد که بغداد در احیای روابط ایران و عربستان نقش داشته، اما گفتگوهای میان آن‌ها اکنون مستقیم است.

فواد حسین درباره احتمال امضای توافقنامه‌ای مشابه با ترکیه در خصوص گروه‌های مسلح کرد که آنکارا خواستار خروج آن‌ها از مرز است، اظهار داشت: بغداد همیشه طرفدار گفتگو بوده است. وی ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای فشرده با همان شیوه با طرف ترکیه‌ای انجام شود.

وی افزود که آنکارا هنوز جایی برای بحث در مورد راه حل این مشکل به روشی دیگر و به دور از استفاده از سلاح و خشونت باز نکرده است.

فواد حسین اعلام کرد که رئیس جمهور عراق پس از بمباران اخیر فرودگاه عربت در سلیمانیه، سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرد تا یادداشت اعتراضی به وی بدهد.

این مقام عراقی وجود هرگونه توافق با ترکیه برای اجازه دادن به این کشور در انجام حملات مکرر به نیروهای حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) در شمال عراق را رد کرد.

وی در خصوص روابط با کویت توضیح داد که نخست وزیر عراق با همتای کویتی خود نشست مهمی برگزار کرد و در آن بر تعهد کامل عراق به تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و توافق‌های دوجانبه و احترام به حاکمیت کویت تاکید کرد.

وزیر خارجه عراق در بازگشت به موضوع روابط با آمریکا اعلام کرد: از جمله پرونده‌های مهمی که در سطح گفتگو با واشنگتن مطرح شد، مسئله پیوند بازار و ارز عراق به دلار و ورود ارز آمریکایی به کشور است.

وی خاطرنشان کرد که این یک موضوع مالی و بانکی مربوط به وضعیت مالی و اقتصادی عراق است.

پیشتر، «تحسین الخفاجی» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در گفتگو با پایگاه العربی الجدید اظهار کرد: نیروهای امنیتی روند اعمال قانون و حاکمیت نظام در تمام نقاط مرزی با ایران را آغاز کرده‌اند. وی افزود: هدف از این اقدام، برای جلوگیری از استفاده از خاک عراق برای حمله به هر یک از کشور همسایه است و در قانون اساسی عراق بر این امر تأکید شده است.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران دیروز در مراسم رژه آغاز هفته دفاع مقدس بیان‌کرد: خلع سلاح نیروهای تجزیه طلب در اطراف مرزهای جمهوری اسلامی ایران، حرکت مثبتی است که دولت عراق آغاز کرده است. هیچ گروه تجزیه‌طلبی در نزدیکی مرزهای ایران اجازه داشتن سلاح و فتنه علیه جمهوری اسلامی نخواهد داشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها