کد خبر: 689334
تاریخ انتشار :

چراغ سبز آلمان به بروکسل برای پیشبرد روند اصلاحات سختگیرانه پناهندگی اروپا

صدر اعظم آلمان هم بالاخره با مقررات بحران در طرح اصلاحات پناهندگی اروپا که سختگیری‌های بیشتر برای کاهش هجوم پناهجویان به این اتحادیه را هدف قرار داده موافقت کرد.

چراغ سبز آلمان به بروکسل برای پیشبرد روند اصلاحات سختگیرانه پناهندگی اروپا
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی"، آلمان بالاخره بعد از مخالفت های اولیه راه را برای اصلاحات برنامه ریزی شده پناهندگی اتحادیه اروپا باز کرد.

آلمان اعلام کرده که با سیاست برنامه ریزی شده پناهندگی اروپا و مقررات بحران موافقت خواهد کرد.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در همین راستا اعلام کرده است که برلین در بروکسل هیچ چیزی را متوقف نخواهد کرد. وی همچنین در جلسه کابینه این موضوع را به آنالنا باربوک، وزیر امور خارجه خود هم گفت. بائر بوک پیش از این به شدت از مقررات بحران برای اصلاحات پناهندگی انتقاد و با آن مخالفت کرده بود.

کشورهای اتحادیه اروپا مدتی است که در مورد اصلاح سیستم مشترک پناهندگی اروپا (CEAS) بحث می کنند. اخیراً بحث های شدیدی در مورد مقررات بحران که بخشی از مقررات اصلاحی است شکل گرفته است. دولت فدرال آلمان تاکنون نخواسته از این پیشنهاد ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا در اسپانیا در ماه ژوئیه حمایت کند. بنابراین، کشورهای اتحادیه اروپا نتوانستند خود را برای مذاکره با پارلمان اروپا در این باره آماده کنند.

پارلمان اروپا که از بن بست ایجاد شده در این عملیات خشمگین شده بود، هفته گذشته اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی سایر بخش های مذاکرات در مورد اصلاحات برنامه ریزی شده پناهندگی را مسدود خواهد کرد. تأخیرها به‌ویژه به دلیل نزدیک شدن به انتخابات اروپا در ژوئن 2024 مهم و حساس بود چرا که پروژه‌هایی که تا آن زمان با دولت‌های کشورهای عضو مذاکره نشود می‌توانند دوباره زیر سؤال رفته و برای مدت طولانی به تعویق بیفتند. در مورد اصلاحات برنامه ریزی شده در سیستم پناهندگی این یک عقب گرد بزرگ خواهد بود.

"کریستین لیندنر"، وزیر دارایی فدرال آلمان نیز در جریان نشست دولت در بوندستاگ، موافقت آلمان را با این مسئله نشان داد. وی گفت: من اکنون مطمئن هستم که دولت فدرال با بسته پناهندگی در سطح اروپا موافقت خواهد کرد. وی افزود: این شامل یک تغییر پارادایم اساسی، از جمله حفاظت از مرزهای خارجی اروپا، ساده‌سازی رویه‌های پناهندگی و انتقال درخواست پناهندگی به خارج از اتحادیه اروپا است . دولت فدرال به مسئولیت خود عمل می کند.

دستورالعمل ها برای شرایط بحرانی و موقعیت های فورس ماژور در زمینه مهاجرت و پناهندگی یکی از ده متن قانونی است که باید به عنوان بخشی از اصلاحات پناهندگی تغییر کند.

اگر قرار است توافقی قبل از انتخابات اروپا به تصویب برسد، این مذاکرات باید تا پایان سال، اما حداکثر تا اوایل فوریه به پایان برسد و این زمان بسیار کمی است.

وزرای دادگستری و کشور اتحادیه اروپا هفته آینده در بروکسل با هم دیدار خواهند کرد. سیاست مهاجرت نیز در دستور کار است.

در این شرایط "روبرتا متسولا" ، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا هم از دولت‌ها خواسته است تا در مذاکرات بر سر اصلاحات برنامه‌ریزی شده در سیستم پناهندگی اروپا، مصالحه کنند. این سیاستمدار مالتی در گفت و گو با اتاق خبر اروپا به خبرگزاری آلمان و دیگر رسانه ها گفت: باید تمام تلاش ها برای رفع بن بست فعلی انجام شود.

آلمان کنترل‌های مرزی با چک و لهستان را تشدید می‌کند

در این شرایط نانسی فایزر، وزیر کشور فدرال آلمان هم برای تشدید اقدامات علیه قاچاقچیان پناهجو، دستور بررسی‌های بیشتر پلیس فدرال را مستقیماً در مرزهای لهستان و جمهوری چک صادر کرده است. این مقام آلمانی گفت که این بررسی ها از این پس و همچنین در خط مرزی انجام خواهند شد. با این حال، این وزیر آلمانی اعلام کرد که همچنان از کنترل های ثابت و دائمی مرزی مورد نیاز اتحادیه چشم پوشی می کند تا تأثیر آن بر مسافران مانند صنعتگران و کارکنان پرستاری و ترافیک بار را تا حد امکان پایین نگه دارد.

فایزر پس از جلسه استماع خود در کمیته داخلی بوندستاگ گفت: ما می خواهیم از طریق کنترل های منعطف و متحرک در مرزها از تحرکات فراری قاچاقچیان جلوگیری کنیم. هدف من حداکثر فشار تحقیقاتی بر قاچاقچیان است. فایزر گفت: تقریباً از هر چهار پناهجو یک نفر با کمک قاچاقچیان به آلمان می رسد.

فایزر اعلام کرد که برخلاف کنترل های ثابت مرزی، کنترل های جدید لازم نیست به کمیسیون اتحادیه اروپا اطلاع داده شود. با این حال، اگر شرایط به آن نیاز داشت و اقدامات جدید به اندازه کافی مؤثر نبود، این موضوع در آینده رد نمی شود.

فائزر همچنین بر لزوم همکاری نزدیک با لهستان و جمهوری چک تاکید کرد. او گفت که اگر در خط مرزی بازرسی هایی صورت گیرد، باید همزمان در کشورهای همسایه نیز انجام شود. وی تاکید کرد که قبلاً تعهدات اولیه را از جمهوری چک دریافت کرده است و پیش بینی می کنداز لهستان هم این تعهدات در دیدار با همتای لهستانی‌اش در روز پنجشنبه در نشست وزرای کشور اتحادیه اروپا در بروکسل انجام شود.

فایزر در عین حال تاکید کرد، اما کنترل مرزی به تنهایی نمی تواند مشکل را حل کند. اصلاحات پناهندگی اروپا با رویه ها در مرزهای خارجی "گامی تعیین کننده" برای کاهش قابل توجه مهاجرت غیرقانونی است. وی تاکید کرد که بسیار خوشبین است که روند قانونگذاری اروپا می تواند "به موقع" تکمیل شود.

در همین حال، "کریستین لیندنر"، وزیر دارایی فدرال آلمان هم اعلام کرد که گمرک، که بخشی از حوزه مسئولیت او است، باید از پلیس فدرال با برنامه ریزی دقیق تر کنترل های مرزی حمایت کند. وی گفت: حداکثر 500 افسر مجری گمرک به ویژه از واحد کنترل ترافیک برای این کار در دسترس قرار خواهند گرفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار اخبار بین‌الملل سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    اخبار روز سایر رسانه ها

    پر بازدیدها