کد خبر: 694416
تاریخ انتشار :

کارشناس یمنی: توقیف کشتی اسرائیلی ضربه‌ای سهمگین بر پیکره اقتصادی رژیم صهیونیستی است

یک کارشناس یمنی ضمن تشریح جزئیات عملیات توقیف کشتی رژیم صهیونیستی توسط مقاومت و ارتش یمن افزود: دریای سرخ و باب ال من دب به مثابه شاهرگ اسرائیل به شمار می‌روند و این اقدام ارتش یمن ضربه‌ای سهمگین را بر اقتصاد و امنیت دریانوردی این رژیم وارد کرده است.

کارشناس یمنی: توقیف کشتی اسرائیلی ضربه‌ای سهمگین بر پیکره اقتصادی رژیم صهیونیستی است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش سایت عربی خبرگزاری تسنیم، «حمید رزق»، تحلیلگر سیاسی و چهره رسانه‌ای یمنی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: توقیف کشتی اسرائیلی از سوی جنبش انصارالله، ضربه‌ای سهمگین بر پیکره و بنیان‌های اقتصادی این رژیم وارد کرده است.

رزق افزود: این عملیات با هدف پشتیبانی ارتش و مقاومت یمن از ملت مظلوم فلسطین انجام شد که هفته‌هاست با حمایت مستقیم آمریکا در معرض قتل‌عام‌ و کشتارهای رژیم صهیونیستی قرار دارد. این عملیات چند روز بعد از هشدارهای مستمر «سید عبدالملک الحوثی»، رهبر جنبش انصارالله انجام شد؛ به‌ویژه که ایشان تأکید کرده بودند در صورتی که حملات نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه ادامه داشته باشد، صهیونیست‌ها در دریا هدف ارتش یمن قرار خواهند گرفت.

این کارشناس یمنی در تشریح جزئیات این عملیات غافلگیرکننده گفت: این عملیات پس از یک سری تمهیدات دقیق اطلاعاتی و نظامی از سوی ارتش یمن صورت گرفت که طی آن نیروهای عملیات ویژه دریایی ارتش موفق شدند پس از به‌دست گرفتن کنترل کشتی اسرائیلی، آن را به‌سوی آب‌های یمن هدایت کنند.

رزق  ادامه داد: خبرها حاکی از آن است که این کشتی به یکی از متمول‌ترین تجار صهیونیست تعلق دارد که حسب اطلاعات واصله از اعضای موساد بوده است.

وی در ادامه به تهدیدات ارتش یمن در قبال رژیم صهیونیستی اشاره و خاطرنشان کرد: ارتش یمن تأکید کرده است که تنها کشتی‌های اسرائیلی در آبهای منطقه‌ای و دریای سرخ، هدف عملیات‌های احتمالی در آینده خواهند بود و سایر کشتی‌ها می‌توانند در سلامت و امنیت کامل از آب‌های منطقه‌ای و سرزمینی یمن تردد نمایند.

حمید رزق در تحلیل واکنش اولیه رژیم صهیونیستی به خبر توقیف کشتی تجاری این رژیم در آبهای یمن اظهار داشت: رژیم صهیونیستی و کشورهای متحد آن در ابتدا تلاش کردند ضمن انکار انجام این عملیات توسط ارتش یمن، حتی مالکیت اسرائیلی این کشتی را هم انکار کنند که البته این مسئله، امری طبیعی و واکنشی قابل انتظار بود‌، چرا که این اقدام، ضربه‌ای عظیم، استثنایی، غافلگیرکننده و غیر قابل پیش‌بینی برای دشمن صهیونیستی بود. نباید فراموش کرد که این اقدام ارتش یمن، نقطه عطفی مهم و نشانگر آغاز مرحله‌ای جدید در مبارزه با دشمن صهیونیستی بود.

او در پاسخ به سؤال در مورد پیامدهای منفی این عملیات مقاومت یمن بر اقتصاد و تجارت رژیم صهیونیستی که در ماه‌ها و هفته‌های اخیر به‌واسطه اختلافات سیاسی در داخل و تحولات ناشی از جنگ در سراشیبی سقوط قرار گرفته است و اکنون امنیت دریانوردی این رژیم نیز توسط ارتش یمن به چالش کشیده شده است، ابراز کرد: دریای سرخ برای اسرائیل شاهرگ حیاتی است و باب‌المندب نیز به‌مثابه گلوگاهی است که به‌واسطه آن می‌تواند به دریای سرخ مرتبط شود، در حقیقت کشتی‌های این رژیم با عبور از تنگه باب‌المندب است که وارد دریای سرخ می‌شوند و بعد از آن می‌توانند در بندر حیفا و ایلات لنگر بیندازند، به‌ویژه که در این بین، بندر ایلات برای رژیم صهیونیستی بندری حیاتی و راهبردی به‌شمار می‌رود.

رزق در ادامه با تشریح ابعاد امنیتی و راهبردی این اقدام ارتش یمن علیه کشتی‌های اسرائیلی ادامه داد: بدون تردید از این پس تردد کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی با افزایش چشمگیر بهای بیمه برای صاحبان و مالکان این کشتی‌ها همراه خواهد بود، درحقیقت بعد از سخنرانی سید عبدالملک الحوثی، رژیم صهیونیستی باید بیش از گذشته مراقب تردد کشتی‌هایش در دریای سرخ باشد.

یمن , جنبش انصارالله یمن , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , تنگه باب المندب , طوفان الاقصی , نوار غزه , فلسطین , 

این کارشناس یمنی با انتقاد از حمایت‌های غرب و آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی در کشتار مردم فلسطین و غزه گفت: دشمن صهیونیستی به‌خاطر جنگی که علیه غزه به‌راه انداخته با مشکلات مالی و اقتصادی بسیاری از جمله افزایش هزینه‌های جنگ و فروپاشی اقتصادی به‌ویژه کاهش ارزش پول خود مواجه شده است، اما شکی نداریم که آمریکا و غرب از این رژیم حمایت خواهند کرد و می‌کوشند مانع از فروپاشی اقتصادی این رژیم شوند.

این تحلیگر سیاسی مسائل یمن، در بخش پایانی گفتگوی خود با خبرنگار تسنیم ضمن اعلام همبستگی با مردم مظلوم یمن با اشاره به سناریوهای پیشِ‌روی ارتش و مقاومت یمن در قبال جنایات این رژیم گفت: در قلمروی دریای سرخ، دشمن صهیونیستی بهای سنگینی را به‌خاطر جنگ پرداخت خواهد کرد و با اقدامات متقابل مقاومت و ارتش یمن مواجه خواهد شد. در صورت ادامه جنگ همه سناریوها از جمله توقیف کشتی‌های این رژیم در دریا مدنظر خواهد بود، چرا که صهیونیست‌ها باید بهای این جنگ را پرداخت کنند. دشمن اشغالگر نباید تصور کند که با جنگی سهل و آسان روبه‌روست، بلکه باید بداند که این جنگ، به‌مثابه جنگی بر سر موجودیت این رژیم است.

بیشتر بخوانید

فیلم لحظه توقیف کشتی اسرائیلی توسط ارتش یمن

نگرانی شدید صهیونیست‌ها بعد از عملیات دریایی یمن ضد کشتی اسرائیلی/ تل‌آویو گزینه‌های زیادی در دریای سرخ ندارد

حمید رزق در نهایت با تبیین مسئولیت کشورهای اسلامی در این برهه مهم و حیاتی گفت: امروز کشورهای اسلامی و عربی باید از این فرصت برای یاری ملت فلسطین استفاده کنند و به میدان مبارزه با رژیم صهیونیستی وارد شوند و به این جنگ به‌مثابه نبرد راهبردی که سرنوشت امت اسلامی و عربی را رقم خواهد زد، نگاه کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما