کد خبر: 695192
تاریخ انتشار :

ورود کشتی‌های چینی به میانمار

سه فروند کشتی نیروی دریایی چین در بحبوحه افزایش تنش‌های امنیتی در منطقه، وارد میانمار شدند.

ورود کشتی‌های چینی به میانمار
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سه فروند کشتی نیروی دریایی چین در جریان یک دیدار توافقی و با حسن نیت، و در راستای بخشی از تعهد دفاعی احیاشده چین و در بحبوحه افزایش تنش های امنیتی در منطقه، وارد میانمار شدند.

ورود این کشتی ها به میانمار در حالی صورت گرفت که پکن نگران افزایش تنش ها و درگیری ها بین نیروهای شورای نظامی میانمار و شورشیان این کشور در نزدیکی مرز چین است.

نیروی دریایی چین در بیانیه‌ای اعلام کرد ناوشکن موشک هدایت شونده «زیبو» و ناوچه موشک هدایت شونده «جینگ ژو»، توسط یک فروند کشتی میانمار تا ساحل شهر یانگون در میانمار اسکورت شدند.

یک نشریه میانماری گزارش داد 700 نیروی ارتش چین در جریان یک بازدید 4 روزه شامل یک فروند کشتی تدارکاتی چین با نام «کیانداهو» وارد میانمار شدند. گروه ضربت چین تمرینات امنیت دریایی را با نیروهای میانمار برگزار می کنند.

براساس این گزارش، ارتش چین، پس از لغو برخی محدودیت های دوران همه گیری کووید 19 در اواخر سال گذشته میلادی ، برخی تعهدات دفاعی خود در سال جاری در جنوب شرقی آسیا را تسریع کرد.

این در حالی است که ارتش چین و ویتنام سی و پنجمین عملیات گشت دریایی مشترک خود را در خلیج بیبو از سال 2005 تاکنون برگزار کردند در حالی که ارتش چین همزمان یک تبادل دفاعی مرزی با نیروهای مسلح لائوس داشت.

نیروهای ارتش چین در حالی وارد میانمار شدند که نیروهای شورای نظامی میانمار در حال نبرد با شورشیان اقلیت قومی این کشور در نزدیکی مرز با چین هستد و این موضوع باعث نگرانی چین شده و پکن خواستار برقراری صلح در این کشور شده است.

این در حالی است که یک روز پس از انفجار کامیون‌های حامل کالا در مرز میانمار با چین، ارتش چین از روز شنبه «رزمایش‌های آموزشی جنگی» را در نزدیکی مرز میانمار آغاز کرده و این رزمایش امروز به پایان می رسد.

فرماندهی جبهه جنوبی ارتش آزادی بخش خلق چین در این باره در بیانیه‌ای اظهار کرد هدف از برگزاری این تمرینات آموزشی، آزمایش توانایی رزمایش سریع، تقویت مرزی و محک زدن توانمندی حمله‌ای نیروهای این جبهه است.

براساس این گزارش، گمان می رود این تمرینات نظامی در راستای یک طرح آموزشی سالانه بوده اما ارتش چین اعلام کرد افزایش تنش و درگیری ها در میانمار باعث نگرانی پکن و پیچیده شدن اوضاع امنیتی منطقه شده است.

حمله به کاروان کامیون های حامل کالا در شهر «موس» که در حمل کالا به میانمار بودند در حالی رخ داد که ارتش میانمار کنترل برخی شهرها و پایگاه های دورافتاده نظامی در شمال شرقی این کشور را از دست داد و کنترل آنها به دست شورشیان مسلح افتاد در حالی که با بزرگترین تهاجم سازمان یافته از زمان در دست گرفتن قدرت در این کشور در جریان شورش سال 2021، دست و پنجه نرم می کند.

گفتنی است سازمان ملل اعلام کرد شدت گرفتن درگیری ها در میانمار، باعث آوارگی بیش از 2 میلیون نفر در این کشور شده است.

در پی کودتای سال 2021 در میانمار، همواره درگیری های مرگباری در مناطق مختلف بین گروه های اقلیت قومی و جنبشی برای تضعیف و نابودی حکومت نظامی و پس از سرکوب شدید از سوی نیروهای امنیتی در جریان بوده است.

در همین راستا چندی قبل در یکی از مرگبارترین حملات توپخانه‌ای به غیرنظامیان از زمان برقراری حکومت نظامی در میانمار، حمله به یک پناهگاه آوارگان در نزدیکی مرز این کشور با چین، دستکم 29 کشته بر جای گذاشت.

براساس این گزارش، این حمله مرگبارترین حمله از زمان وقوع حمله هوایی در منطقه بی ثبات ساگاینگ در ماه آوریل است که در آن شمار زیادی از غیرنظامیان کشته شدند.

این در حالی است که ارتش هرگونه هدف قراردادن غیرنظامیان را انکار و آن را به گردن تروریست ها انداخته است.

همچنین حدود سه ماه پیش شورای نظامی این کشور حکم حبس آنگ سان سوچی رهبر غیرنظامی برکنار شده را حدود دو سال پس از دستگیری وی، اندکی کاهش داد.

براساس این گزارش، خانم سوچی در جریان یک کودتا توسط نظامیان میانمار در فوریه 2021، از رهبری کشور برکنار و به جرم فساد و جرایم دیگر، به 33 سال زندان محکوم شد. وی همچنین به تقلب انتخاباتی و فتنه انگیزی متهم شده بود اما تمام این اتهامات را رد کرد.

مقامات میانمار 5 مورد از 19 مورد محکومیت علیه این رهبر برکنار شده را نقض کرده و 14 مورد دیگر همچنان به قوت خود باقیست. با این حال مقدار کاهش یافته از حبس وی مشخص نشده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها