کد خبر: 695812
تاریخ انتشار :

بازگشت حزب ترکستانی به فاز تهاجمی در سوریه/گزارش اختصاصی

در پی عملیات تروریستی حزب اسلامی ترکستانی در دانشکده افسری حمص، در ماه های گذشته بار دیگر نام این حزب در تحولات سوریه بر سر زبان ها افتاده است.

بازگشت حزب ترکستانی به فاز تهاجمی در سوریه/گزارش اختصاصی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش سایت عربی خبرگزاری تسنیم،  حزب اسلامی ترکستانی یک گروه تروریستی متشکل از عناصر تکفیری اویغور است که از سال 2012 فعالیت خود را در سوریه آغاز کرد. اما این حزب به طور رسمی در سپتامبر 2015 موجودیت خود را در سوریه اعلام کرد. خاستگاه اصلی این حزب عبارت  است از ادلب و جسر الشغور، جبل السناق و دشت غاب و جبل الاکراد و ترکمان.

در همان سال ها حزب ترکستانی عملیات هایی را علیه ارتش سوریه آغاز کرد که مهم‌ترین آن حمله به غاب در سال 2015 و محاصره پایگاه نظامی ابوظهور و شهرک های فوعه و کفریا در استان ادلب، در شمال غربی سوریه بوده است.

درهمین راستا «میشل کلاغاصی»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی سوری می‌گوید: این حزب دارای دو طرح بود. ابتدا بیرون راندن مسیحیان از روستاهایی که اشغال کرده بود و اسکان نیروهای خود در خانه های این روستاها. دومین مسئله حفظ فاصله جغرافیایی آن روستاهای راهبردی از یکدیگر با کمک سلاح های پیشرفته ای بود که در اختیار داشت.

از سوی دیگر میان حزب ترکستان و گروه مسلح هیئت تحریرالشام تا پیش از سال 2018 صرفا هماهنگی و همکاری بود، اما در نهایت حزب ترکستانی به هیئت تحریر الشام ملحق شد.

هیئت تحریرالشام، حزب ترکستانی را حزبی جنگجو و تندرو (به ویژه در زمینه درگیری با دیگر احزاب و گروه های مسلح جهادی فعال در سوریه) می داند.

کلاغاصی در این باره معتقد است تنها دولت ترکیه از حضور، موجودیت، تصمیمات و توانایی های تروریستی این حزب حزب بهره‌مند نمی‌شود، بلکه آمریکا و غرب نیز از این موضوع بهره برداری می کنند. ارزیابی ها نشان می دهد که حتی فرانسه نیز از این گروه تروریستی حمایت می کند.

بیشتر بخوانید

حمله به پایگا‌ه‌های آمریکا در عراق و سوریه

حمله موشکی به پایگاه اشغالگران آمریکایی در الحسکه سوریه

درطول سالهای گذشته بحران سوریه، روابط نزدیکی بین حزب اسلامی ترکستانی (به ویژه پس از تسهیل انتقال عناصر آنها به سوریه) با سازمان اطلاعات ترکیه شکل گرفته است. در کنار آن باید از حمایت های مادی و معنوی مقامات ترک از این حزب نیز یاد کرد. دو کشور آمریکا و فرانسه نیز از حامیان حزب مزبور به شمار می آیند، بخصوص که اخیرا اسنادی مبنی بر کمک های پهپادی و ارسال سلاح های سنگین و پیشرفته این دو کشور برای حزب ترکستانی افشا شد. آخرین جنایت این حزب، حمله به مراسم فارغ التحصیلی دانشکده افسری حمص بود که صدها کشته و زخمی برجا گذاشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها