کد خبر: 695907
تاریخ انتشار :

واکنش اتحادیه اروپا به عملیات نظامی یمن در دریای سرخ

دفتر سخنگوی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای به عملیات نظامی ارتش ملی یمن در دریای سرخ واکنش نشان داد و به طور خاص آزادی کشتی اسرائیلی «گلکسی لیدر» و خدمه آن را خواستار شد.

واکنش اتحادیه اروپا به عملیات نظامی یمن در دریای سرخ
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد ادعا شده است: این حملات مکرر ناوبری بین‌المللی و جان اعضای خدمه مختلف را به خطر می اندازد. اتحادیه اروپا بر اهمیت حفظ حقوق و آزادی حرکت تمام کشتی‌ها در خلیج عدن و دریای سرخ، درچارچوب قوانین بین‌المللی تاکید می‌کند.

اتحادیه اروپا با بیان اینکه تهدید علیه ناوبری بین المللی و امنیت دریایی قابل قبول نیست از ارتش ملی یمن خواست فورا تهدیدات را متوقف، از حملات بیشتر به خطوط کشتیرانی بین المللی خودداری و بلافاصله کشتی «گلکسی لیدر» و خدمه آن را که به طور غیرقانونی در ۱۹ نوامبر از آبهای بین المللی در جنوب دریای سرخ توقیف شد، آزاد کنند.

اتحادیه اروپا همچنین تقویت همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را برای مقابله با آنچه تهدیدات علیه صلح و امنیت در منطقه نامید، خواستار شد.

نیروهای مسلح یمن روز یکشنبه در بیانیه‌ای از هدف قرار دادن دو کشتی متعلق به ارتش رژیم صهیونیستی خبر دادند. در این بیانیه آمده است: نیروهای مسلح یمن پس از رد پیام‌های هشدارآمیز از سوی دو کشتی «یونیتی اکسپلورر» و «شماره ۹» علیه آنها در تنگه باب المندب عملیات نظامی انجام دادند.

طبق این بیانیه، کشتی اول هدف موشک نیروی دریایی و کشتی دوم هدف پهپاد نیروی دریایی یمن قرار گرفت. این بیانیه افزوده است: عملیات هدف گیری پس از آن انجام شد که دو کشتی پیام‌های هشدار نیروهای دریایی یمن را رد کردند.

نیروهای دریایی یمن پیشتر هشدار داده بود که به عملیات نظامی علیه کشتی‌ها و منافع دشمن اسرائیلی تا زمانی که تجاوزات آن به غزه و جنایاتش علیه ملت فلسطین متوقف نشود، ادامه خواهند داد.

نیروهای مسلح یمن پیش‌تر نیز اعلام کرده بود در پاسخ به اقدام نظامی رژیم اشغالگر قدس در نوار غزه هر کشتی اسرائیلی را که در دسترس باشد، هدف قرار خواهد داد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها