کد خبر: 695977
تاریخ انتشار :

گفتگو| تهدید به ترور رهبران مقاومت فلسطین، مصداق عینی تروریسم دولتی است

یک پژوهشگر حوزه مطالعات غرب آسیا در گفتگو با تسنیم ابراز داشت تهدید علنی مقامات ارشد سیاسی، نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی مبنی بر ترور رهبران حماس و گروه های مقاومت فلسطین، مصداق عینی تروریسم دولتی است.

گفتگو| تهدید به ترور رهبران مقاومت فلسطین، مصداق عینی تروریسم دولتی است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در حالی که مقامات رژیم صهیونیستی از جمله بنیامین نتانیاهو مدعی شده اند که رهبران مقاومت را در هر کجا که باشند ترور خواهند کرد، سلمان رضوی، پژوهشگر حوزه مطالعات غرب آسیا معتقد است این گفته مقامات اسرائیلی مصداق عینی تروریسم دولتی است.

رضوی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفت: «رژیم صهیونیستی از برخی جهات یک رژیم استثنایی به شمار می‌‌رود که از جمله می‌توان به اعلام رسمی ترور مخالفانش یا همان رهبران مقاومت اشاره کرد.»

وی درباره سابقه این ترورها گفت: «این گونه ترورها سابقه طولانی دارد و حتی از عمر 75 ساله رژیم اسرائیل هم بیشتر است. یعنی تنها چند ماه از اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی گذشته بود که ترورها در این رژیم کلید خورد؛ هنگامی که باندهای صهیونیستی، فولکه برنادوت، دیپلمات ارشد سوئدی و میانجی سازمان ملل متحد بین اعراب و اسرائیل را ترور کردند. این ترور با هدف مجبور کردن انگلیسی‌ها به خروج از فلسطین انجام شد و سپس هم انفجار در هتل کینگ دیوید قدس توسط یهودیان تندرو انجام شد. در این عملیات نیز انگلیسی‌های بسیاری کشته ‌شدند و هدف هم بیرون راندن آنها از سرزمین‌های فلسطینی بود.»

رضوی با اشاره به اینکه ارتش اسرائیل از گروه‌های تروریستی تشکیل شده، تشریح کرد: «ارتش این رژیم در حقیقت تجمیع چند گروه تروریستی اسرائیلی و صهیونیستی است که قبل از تاسیس رژیم هم وجود داشتند؛ گروه‌هایی تروریستی مانند هاگانا و اشترن و ایرگون که مجموعا ارتش رژیم اسرائیل را تشکیل می‌دهند.»

پژوهشگر مسائل فلسطین با بیان اینکه، رژیم اسرائیل ترور مخالفانش را از همان ابتدا خارج از خود فلسطین هم پیگیری و عملیاتی می‌کرد، افزود: «در سال‌های اخیر در ایران شاهد ترور بسیاری از دانشمندان هسته‌ای توسط رژیم اسرائیل هستیم. همچنین این رژیم علیه فلسطینی‌ها و سوری‌ها در سوریه نیز عملیات‌های بسیاری تا به امروز انجام داده است.»

به گفته رضوی، در عین حال مقام‌های رده بالای سیاسی حماس و شخصیت‌هایی که در خصوص مسائل پهپادی و موشکی تخصص داشتند در داخل سرزمین‌های فلسطین و در برخی کشورهای دیگر مانند تونس، مالزی و اندونزی ترور شدند.

پژوهشگر حوزه مطالعات غرب آسیا درباره اظهارنظر اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که مدعی شده بود رهبران مقاومت را هرجا باشند، ترور می‌کنند، گفت: «مقام‌های اسرائیل مدعی شده‌اند اگر بتوانند خالد مشعل و اسماعیل هنیه را ترور خواهند کرد و این در حالی است که سال‌ها پیش خالد مشعل در اردن توسط ماموران موساد مسموم شد. یعنی آنها مواد سمی را داخل گوش وی ریختند و قصد فرار داشتند اما توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند و پادزهر سم نیز از همان‌ها گرفته شد تا مشعل نجات پیدا کند.» به گفته وی، مجموعه تحرکات اسرائیل علیه رهبران حماس نشان می‌دهد که این رژیم از ترور شخصیت‌های مخالف خود کاملا جهت پیشبرد امورش استفاده می‌کند و ابایی هم از انجام آن ندارد.

رضوی همچنین تاکید کرد: «وقتی رژیمی به صورت آشکارا و علنی اعلام می‌کند قصد ترور اشخاصی را دارد، این بیانگر تروریسم دولتی از سوی آن رژیم یا دولت است. در مورد خاص دولت اسرائیل که عضو سازمان ملل است، این رژیم آشکارا اعلام کرده که این افراد را ترور خواهد کرد. این در حالی است که بجز آمریکا و این رژیم هیچ دولت دیگری تابحال اعلام نکرده که شخص یا اشخاصی را ترور خواهد کرد. آمریکا نیز اعلام کرده بود که عماد مغنیه را ترور خواهد کرد و یا اعلام کردند که محمد ضیف، فرمانده گردان‌های عزالدین قسام در لیست ترور قرار دارد. البته رژیم اسرائیل پیشتاز ترور افراد در سطح دنیا است.»

بیشتر بخوانید

مقام حماس: تهدید به ترور رهبران مقاومت بیانگر عمق باتلاق سیاسی و میدانی اسرائیل است

مونولوگ|اقدام اسرائیل به ترور شخصیت‌های مقاومت، مانع افزایش قدرت آن نمی شود

کارشناس مسائل فلسطین در پاسخ به اینکه آیا در زمان جنگ، سیاست‌ ترور اسرائیل تغییر کرده، توضیح داد: «این مسئله به توانمندی عملیاتی رژیم اسرائیل بازمی‌گردد. این رژیم اعلام کرده که بعد از جنگ، ترورها را پیگیری خواهد کرد. البته الان هم این ترورها در دستور کار تل‌آویو است اما چون درگیری گسترده‌ای با مبارزان فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری و با حزب‌الله در مرزهای شمالی دارد، طبیعتاً توان خود را بر مقابله با این طرف‌ها معطوف کرده است. هرچند اگر الان هم موقعیت ترور این افراد را داشته باشد دریغ نمی‌کند.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها