کد خبر: 699007
تاریخ انتشار :

ادراک متفاوت اردوغان و مخالفین درباره وضعیت ترکیه در سالی که گذشت

اردوغان تلاش می‌کند تا با ادبیاتی حماسی، ترکیه را به عنوان یک کنشگر قدرتمند جهانی معرفی کند که تمام مشکلات داخلی آن، زاییده دام و توطئه دشمنان است، اما مخالفین، نگران وضعیت معیشتی مردم هستند.

ادراک متفاوت اردوغان و مخالفین درباره وضعیت ترکیه در سالی که گذشت
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، تنش سیاسی و اختلاف نظر بین حزب عدالت و توسعه ترکیه و احزاب مخالف آن، همچنان ادامه دارد.

در آخرین ساعات سال 2023 میلادی، مخالفین حزب حاکم ترکیه، در پیام های خود، به این اشاره کردند که ناکارآمدی سیاسی و اقتصادی تیم اردوغان، کشور را در قهقرا و بحران اقتصادی فرو برده است.

اوزگور اوزل رهبر حزب جمهوری خلق، مرال آکشنر رهبر حزب خوب، علی باباجان رهبر حزب جهش و دموکراسی، تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب سعادت و احمد داود اوغلو رهبر حزب آینده، در پیام های جداگانه ای، به این اشاره کرده اند که تورم و فقر در ترکیه بیداد می کند و این کشور، سال سختی را پشت سر گذاشته است.

اما رجب طیب اردوغان، رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور ترکیه، در پیام ویژه آغاز سال نو میلادی، از کلید واژگان و عباراتی استفاده کرد که چندین فرسنگ با وضعیت کلی ترکیه فاصله دارند.

اردوغان تلاش می کند تا با ادبیاتی حماسی، ترکیه را به عنوان یک کنشگر قدرتمند جهانی معرفی کند که تمام مشکلات داخلی آن، زاییده دام و توطئه دشمنان است، اما مخالفین، نگران وضعیت معیشتی مردم هستند.

نشانه هایی از چند ترکیه متفاوت

ادراک ماشین عظیم تبلیغاتی تحت امر حزب عدالت و توسعه با تصویری که رسانه های مستقل و مخالف نشان می دهند، از هر حیث تفاوت و تضاد دارند. از نشانه شناسی و نمادهای سیاسی و حماسی گرفته تا کلیدواژگان و شعارها.

شاید برای رسیدن به یک جمع بندی روشن درباره اصلی ترین اختلافات سیاسی در ترکیه امروز، بهتر باشد قبل از پیام اردوغان، نگاهی بیندازیم  به عکس و تیتر صفحه نخست چند روزنامه مشهور چاپ آنکارا در نخستین روز سال جدید میلادی.

روزنامه سوزجو به عنوان مهمترین تریبون مخالفین اردوغان، در عکس و تیتر صفحه نخست، برای ترسیم وضعیت اقتصادی ترکیه، کاریکاتوری منتشر کرده که در آن، بابانوئل در ترکیه، محتویات کیسه خود را بر زمین خالی کرده و جعبه های آن، حاوی چنین چیزهایی است: مالیات، استقراض داخلی و خارجی، فقر، گرانی مواد غذایی، بیکاری و بهره بانکی.

این روزنامه با تیتر «دیگر بس است»، از این موضوع خبر داده که فقر و گرسنگی، میلیون ها شهروند ترکیه را تهدید می کند و تحمل این وضعیت برای اغلب خانوارهای این کشور، ناممکن است.

روزنامه ترکیه، به عنوان یکی از مهمترین تریبون های هوادار اردوغان، در عکس و تیتر صفحه نخست، از این موضوع خبر داده که افتتاح متروی فرودگاه استانبول، پیشرفت پهپادهای ترکیه، اتمام مراحل نخست اعزام فضانورد ترکیه، تولید خودروی برقی و مسائلی از این دست، همگی نشانه هایی از «حیات نو» در ترکیه هستند و این پیروزی ها و پیشرفت های عظیم، با رهبری اردوغان به دست آمده است.

روزنامه آکشام از دیگر روزنامه های طرفدار حزب حاکم نیز اعلام کرده که استخراج گاز از دریای سیاه و پیروزی اردوغان در انتخابات سال 2023 میلادی در کنار موضوعاتی همچون پیشرفت در صنایع دفاعی ترکیه، نشانه های روشنی هستند که می توانند درستی و پیروزی سیاست های اردوغان و حزب حاکم را اثبات کنند.

اما روزنامه جمهوریت، در یک کاریکاتور ساده، یکی از سخنان مشهور اردوغان را به باد سُخره گرفته است. اردوغان معمولاً در سخنرانی های خود، برای معرفی خدمات مهم حزب خود، از این عبارت استفاده می کند: «قبلاً این چیزها در ترکیه نبود، ما اینها را آوردیم.» کاریکاتور جمهوریت نیز، حاوی چنین عبارتی است: «مثلاً همین سال 2024 میلادی، قبلاً ترکیه چنین سالی نداشت، ما این را به ارمغان آوریم.»

اشاره به عکس و محتوای چند نمونه بالا، نشان دهنده این است که درباره وضعیت کلی ترکیه، بین موافقین و مخالفین اردوغان، چه ادراک متفاوتی وجود دارد.

اردوغان چه گفت و چه نگفت؟

مرور کلی محتوای پیام رئیس جمهور ترکیه که به مناسبت سال جدید میلادی توسط خود او به صورت ضبطی در برابر دوربین قرائت شده و فایل آن برای شبکه های تلویزیونی فرستاده شد، نشان می دهد که اردوغان از لحاظ فیزیکی و جسمی، چندان قبراق و سرحال نیست. چهره او خسته است و جملات را به سختی ادا می کند.

اردوغان در آغاز پیام خود گفته است: «در واقع، هر سال جدید، ما معتقدیم که باید با شادی، امید و هیجان از سال جدید استقبال کرد. با این حال، هم به خاطر رویدادهای منفی در منطقه و جهان و هم به خاطر شهدایی که در روزهای گذشته از دست دادیم، با دلی غمگین وارد سال جدید می شویم. البته ما امیدواریم که آینده ای زیباتر، صلح آمیزتر و مرفه تر برای همه بشریت داشته باشیم».

سپس به حمایت آمریکا از پ.ک.ک کنایه زده و تلاش می کند آن را هم ارز و معادل حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی قلمداد کند: «باید ببینیم که کشورهای به اصطلاح دموکراتیک و لیبرال به حمایت از سازمان های تروریستی پایان می دهند یا نه. باید دید که همه کشورها و نهادها موضعی مشترک در برابر قتل کودکان و زنان بی گناه در غزه اتخاذ می کنند. باید دید که تلاش‌ های منصفانه و صادقانه برای توقف درگیری ‌هایی که باعث درد و رنج افراد و هدر دادن منابع کشورها به‌ ویژه جنگ روسیه و اوکراین می ‌شود، به کجا می رسد».

اردوغان در ادامه، نقشی استراتژیک و اغراق آمیز برای کنشگری بین المللی و منطقه ای ترکیه قائل شده و می گوید: «ما به عنوان ترکیه، در تصویر کلان جهان، دارای یک ماموریت متفاوت و یک درک متفاوت هستیم. نه تنها برای دستیابی به اهداف امنیتی و رفاهی خود تلاش می ‌کنیم، بلکه معیارهای یکسانی را برای همه آرزو می کنیم. تا زمانی که فضای صلح در جهان و منطقه ما حاکم نشود، ما نیز نمی توانیم به صلح دست پیدا کنیم. تلاش می کنیم تا جستجوی صلح در منطقه خود را به نتیجه برسانیم. ما روابط خود را با دوستان خود در هر زمینه ای بهبود می بخشیم. ما نگران مشکلات برادرانمان هستیم. ما از هر تلاشی برای آماده سازی جهان برای آینده ای بهتر، عادلانه تر و مرفه تر حمایت می کنیم».

اردوغان در ادامه، باز هم گریزی به مفهوم بلندپروازانه و اغراق آمیز «قرن ترکیه» زده و می گوید: «در دوره ای که جمهوری ما صد سال اول خود را به پایان رسانده و وارد قرن جدیدی شده که ما آن را قرن ترکیه می نامیم، عزم و تلاش خود را در جهت حرکت به سوی اهداف بزرگتر تقویت می کنیم. ما معتقدیم که ظلم ظالم تا ابد ادامه نخواهد داشت. ما معتقدیم که سیستم حکومت داری ناعادلانه و نامتعادل جهانی آخرین دست و پا زدن های خود را تجربه می کند. ما معتقدیم که صدای ستمدیدگان عمیقاً سراسر جهان را احاطه کرده است و این فریادها رشد خواهد کرد و به وجدان مشترک بشریت تبدیل خواهد شد. اظهارات و نگرش های ترکیه که برای همه بشریت از جمله شهروندان، دوستان و برادرانمان جذاب است و روز به روز بیشتر و بیشتر به دل می نشیند».

اردوغان، در ادامه بدون آن که به بحران اقتصادی و فقر و تورم کشورش اشاره کند، درباره اهداف سال جدید گفته است: «ملت عزیزم دائماً با آزمایشات و مشکلات و موانع جدید روبرو هستیم. ریشه مشکلاتی که ما در بسیاری از زمینه ها تجربه می کنیم، از مبارزه با تروریسم گرفته تا تله های اقتصادی، یک هدف دارد: ممانعت از تبدیل شدن ترکیه به یک کشور بزرگ و قدرتمند. زیرا رشد ترکیه به این معناست که نقشه های کسانی که قرن ها به لطف تلو تلو خوردن ما در پیرامون ما اسب خود را تاخته اند، نقش بر آب خواهد شد. ملت ما در هیچ مقطعی از تاریخ خود از پرداخت هزینه، فداکاری، مسئولیت پذیری برای رسیدن به اهداف خود تردید نکرده است. موضع قاطعانه ملت ما در برابر بسیاری از حوادث حساسی که در 21 سال گذشته تجربه کرده ایم نشان می دهد که عزم و اراده امروز نیز ادامه دارد. دولت ما چشم انداز قرن ترکیه را که مرحله بعدی اهداف سال 2023 است، اجرا می کند. ما پیشرفت واقعی خود را با قرن ترکیه در سال 2024 آغاز می کنیم. ما از صمیم قلب معتقدیم که با حمایت شما در این مبارزه به پیروزی خواهیم رسید».

اردوغان در سخنان خود، به فقر فزاینده در ترکیه اشاره نکرد و همه مشکلات را ناشی از چیزی دانست که آن را «تله اقتصادی» قلمداد می کند. با آن که سند چشم انداز 2023 ترکیه که از سال 2011 میلادی برای آن تبلیغ شده بود، عملاً شکست خورد، اما اردوغان با بیانی رندانه اعلام کرد که سال 2023 میلادی فقط ایستگاه حرکت بوده و شتاب گرفتن برای تحقق اهداف کلان، در سال 2024 میلادی روی خواهد داد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

پر بازدیدها

دیگر رسانه ها