کد خبر: 700320
تاریخ انتشار :

نامزد مخالف پکن در انتخابات تایوان پیروز شد

نتایج تقریبا نهائی انتخابات ریاست جمهوری تایوان نشان می‌دهد که نامزد حامی استقلال تایپه موفق شده در این انتخابات پیروز شود.

نامزد مخالف پکن در انتخابات تایوان پیروز شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، نتایج ۹۹ درصد آرای شمرده شده از شعب اخذ رای در انتخابات ریاست جمهوری تایوان نشان می‌دهد، نامزد حزب حاکم تایوان، «ویلیام لای چینگ-تی» با نزدیک به یک میلیون رأی بیشتر در انتخابات ریاست جمهوری این جزیره خودمختار پیروز شده و دو رقیب وی نیز شکست خود را پذیرفته‌اند.

پیش از این رسانه‌های تایوان گزارش داده بودند که با بسته شدن شعب اخذ رای، «لای چینگ-ته»، نامزد استقلال‌طلب انتخابات از همان ابتدا از دو نامزد اصلی دیگر به نام‌های «کو وِن جه» و «هو یو ای» پیشتاز بوده است.

به گزاش بلومبرگ، نتایح حاصل از شمارش ۹۹ درصد آرا نشان می‌دهد که «لای چینگ-ته» که حامل استقلال کامل تایوان از چین است، با ۴۰.۱ درصد آرا در جایگاه نخست ایستاده است. «هو یو ای»، اپوزیسیون دولت کنونی تایوان و چهره نزدیک به چین، با ۳۳.۴ درصد آرا در جایگاه دوم ایستاده و پس از او «کو وِن جه» با ۲۶.۴ درصد در جایگاه سوم قرار دارد؛ سیاستمداری که گفت‌وگوی همزمان با آمریکا و چین را ترجیح می‌دهد.

نتایج اولیه انتخابات تایوان؛ نامزد استقلال‌طلب پیشتاز است

نامزد مخالف پکن در انتخابات تایوان پیروز شد

«کو وِن جه» که نامزد «حزب مردم تایوان» در این انتخابات بود، از حامیان خود قدردانی کرد و گفت که این انتخابات نشان داد «حزب پیشروی دموکرات» و «کومینتانگ» دیگر تنها احزاب محبوب در تایوان نیستند.

«هو یو ای» از حزب کومینتانگ نیز از هواداران خود عذرخواهی و اظهار کرد که از ناامید کردن آنان متاسف است.

پیش‌بینی‌های پیش از انتخابات نیز از پیروزی «لای چینگ-ته» خبر می‌داد، اما شایان توجه است که دو حزب نماینده اپوزیسیون تقریباً سه‌پنجم آرای صندوق‌ها را به خود اختلاص دادند؛ امری که نشان‌دهنده میزان تمایل موجود برای تغییر در جریان سیاسی تایوان است. دو نماینده اپوزیسیون پیش‌تر قصد تشکیل یک ائتلاف را داشتند، اما مذاکرات آنان در ماه نوامبر سال گذشته به شکست انجامید.

تایوان جزیره‌ای خودگردان است که چین آن را بخشی از سرزمین اصلی خود قلمداد کرده و حمله نظامی را یکی از راه‌های پس گرفتنش معرفی کرده است. ایالات متحده به عنوان حامی تسلحیاتی اصلی تایوان، معاهداتی را با این جزیره امضا کرده که بر اساس آن‌ها، در صورت حمله چین، آمریکا باید مداخله کند.

طبق گزارش رویترز، در انتخابات تایوان، حزب حاکم «دموکراتیک ترقی‌خواه» که سردمدار جدایی این جزیره از چین است، به دنبال سومین دوره حضور یکی از اعضای این حزب در پست ریاست‌جمهوری بوده و کاندیدای آن‌ها «لای چینگ ته» معاون «تسای اینگ ون» رئیس‌جمهور کنونی این جزیره است.

چین، لای را یک «جدایی‌طلب خطرناک» توصیف و درخواست‌های او برای مذاکره را رد کرده است. لای می‌گوید متعهد به حفظ صلح در سراسر تنگه تایوان است و به تقویت دفاعی این جزیره ادامه می‌دهد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها