کد خبر: 700503
تاریخ انتشار :

رسانه‌های صهیونیستی: اسرائیل با کسری بودجه به دهه اول قرن 21 برمی‌گردد

صد آنلاین | رسانه‌های رژیم صهیونیستی با انتقاد از بودجه اصلاح شده سال 2024 این رژیم اعلام کردند، بودجه کابینه نتانیاهو، ده‌ها میلیارد شِکِل بار مالی به اسرائیلی‌ها تحمیل خواهد کرد و با افسارگسیختگی کسری بودجه، اقتصاد اسرائیل در وضعیت خطرناکی قرار دارد.

رسانه‌های  صهیونیستی: اسرائیل با کسری بودجه به دهه اول قرن 21 برمی‌گردد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش صد آنلاین ، ، «بودجه‌ ۲۰۲۴ اسرائیل، بودجه‌ای ضعیف و با کسری سنگین و مملو از مالیات‌های اضافی است و اسرائیل را در بسیاری از زمینه‌ها به ابتدای دهه اول قرن بیست و یکم باز می‌گرداند»، این را یدیعوت آحارونوت دیشب به نقل از کارشناسان آورده است.

دیروز یکشنبه به دنبال انتشار پیش‌نویس بودجه ۲۰۲۴ رژیم صهیونیستی با در نظر گرفتن شرایط جنگی و پس از بحث و جدال فراوان درباره بندهای آن رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از مسئولین و تحلیلگران مالی آن را بدترین بودجه تاریخ این رژیم توصیف کردند و گفتند که کسری مالی در مقایسه با  برآوردهای قبلی آن سه برابر شده است.

 

 

هزینه‌های جنگ فعلی رژیم صهیونیستی بیشتر از آن چیزی است که چند روز پیش تخمین زده می‌شد و به حدود ۵۸.۲ میلیارد دلار رسیده است. کابینه بنیامین نتانیاهو قرار است بخش بزرگی از این هزینه‌ها را از جیب خود اسرائیلی‌ها بپردازد و از همین رو در مقطع پیش رو آنها با افزایش مالیات‌ها، ریاضت در هزینه‌ها و افزایش قیمت‌ها مواجه خواهند شد.

 

پیش‌نویس اصلاح شده بودجه سال ۲۰۲۴  نشان دهنده افزایش قابل توجه هزینه‌ها برای تأمین مالی جنگ جاری از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ است که پایانی برای آن متصور نمی‌شود.

در حالی که افزایش مخارج جنگ باعث تشدید کسری بودجه رژیم صهیونیستی به ۴.۲ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳ شده است، تخمین‌های کابینه نتانیاهو نشان می‌دهد که کسری بودجه این رژیم در سال جاری به ۶.۶ درصد خواهد رسید، در حالی که در ماه اکتبر که جنگ شروع شده بود کسری بودجه ۲.۲۵ درصد بوده است.

این کسری سال گذشته به ۷۷.۵ میلیارد شکل (۲۰.۷۷ میلیارد دلار) رسید، در حالی که در برآوردهای پیش از جنگ تخمین زده می‌شد که به ۱۶.۹ میلیارد شکل برسد که معادل ۰.۹ درصد از تولید ناخالص داخلی است.

داده‌های کابینه نتانیاهو در مورد هزینه‌های جنگ تفاوت قابل توجهی در اعداد را نشان می‌دهد. وبگاه اقتصادی اسرائیلی «گلوبز» دیروز یکشنبه به نقل از پیش‌نویس وزارت دارایی در رابطه با بودجه سال ۲۰۲۴، اعلام کرد که هزینه جنگ برای امسال به حدود ۸۵ میلیارد شکل(۲۴ میلیارد دلار) می‌رسد، در حالی که  داده‌های گزارش شده توسط روزنامه یدیعوت آحارونوت نشان داد که جنگ ۲۱۷ میلیارد شکل (۵۸.۲ میلیارد دلار) برای اسرائیل هزینه خواهد داشت، در حالی که رویترز هم گزارش داد که با فرض پایان جنگ در سه ماهه اول سال جاری میلادی هزینه‌های جنگ حدود ۱۵۰ میلیارد شکل ( ۴۰.۲ میلیارد دلار)برآورد شده است.

 

کسری بودجه 30 میلیارد دلاری نادر و خطرناک است

بر اساس داده‌های وزارت دارایی که دیروز توسط  یدیعوت آحارونوت منتشر شد، کسری بودجه پیش بینی شده  در سال ۲۰۲۴ حداقل به ۱۱۱ میلیارد شکل (۲۹.۷۵ میلیارد دلار) می‌رسد که این روزنامه آن را «بزرگ، متعدد، نادر و خطرناک» توصیف می‌کند.

بودجه سال ۲۰۲۴ زمانی که در ماه مه گذشته (چند ماه قبل از جنگ) تصویب شده بود حدود ۵۱۴ میلیارد شکل برآورد شد، اما با توجه به اصلاحات ناشی از جنگ، این بودجه نزدیک به ۶۰۰ میلیارد شکل است.

یدیعوت آحارونوت در گزارش دیشب خود بودجه اصلاح شده ۲۰۲۴ را یکی از بدترین بودجه‌های تاریخ رژیم صهیونیستی توصیف کرد و گفت: «بودجه‌ای ضعیف و با کسری سنگین و مملو از مالیات‌های اضافی است و به گفته کارشناسان، اسرائیل را در بسیاری از زمینه‌ها به ابتدای دهه اول قرن بیست و یکم باز می گرداند.

 

بر اساس این گزارش، بالا رفتن کسری بودجه و بدهی که به ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی نزدیک می‌شود، در مقایسه با کمتر از ۶۰ درصدی که قبل از جنگ بود «به شرکت‌های بین‌المللی رتبه‌بندی اعتباری که هیئت‌هایشان در اوایل هفته آینده وضعیت اقتصادی اسرائیل را بررسی خواهند کرد، وادار می کند تا  رتبه اعتباری این رژیم را در بحبوحه یک جنگ شدید و بدون پایان کاهش دهد این وضعیت خطرناک است و در سال‌های گذشته وجود نداشت.

تل‌آویو چه بخش بودجه را از جیب اسرائیلی‌ها تامین می‌کند

به گفته یدیعوت آحارونوت، بودجه جدید ده‌ها میلیارد شکل بار مالی به اسرائیلی‌ها تحمیل خواهد کرد، زیرا اصلاحیه‌های بودجه پیشنهاد می‌کند مالیات اضافی بر سیگار اعمال شود که قیمت آن‌ها را افزایش می‌دهد و منجر به قاچاق سیگار از اردن و مصر می‌شود. همچنین کاهش مالیات بر سوخت  نیز لغو خواهد شد و مالیات بر کربن نیز اعمال می‌شود که موجب گران شدن قیمت برق می‌شود و مالیات بر مالکان خودروهای برقی نیز در راه است در حالی که قیمت خودروهایشان در تضاد کامل با روند جهانی که تشویق به استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی می‌کند، بالا می‌رود.

به نوشته یدیعوت آحارونوت همچنین مالیات بر ارزش افزوده از ۱ درصد به ۱۸ درصد افزایش می‌یابد و در نتیجه آن  ۷ میلیارد شکل (۱.۸۷ میلیارد دلار) از جیب اسرائیلی‌ها جمع آوری می‌شود و در نتیجه تورم افزایش می‌یابد که باعث افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اسرائیل خواهد شد.

 

بانک‌ها همچنین در انتظار اعمال مالیات بر سود سالانه خود بر اساس اصلاحیه‌های ارائه شده هستند زیرا در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ مالیات بر سود ۲۶ درصدی را پرداخت خواهند کرد. این اقدام ۱.۴ میلیارد شکل به خزانه داری اسرائیل اضافه می‌کند.

افسارگسیختگی کسری بالای بودجه اقتصاد اسرائیل را به خطر انداخته

بر اساس آنچه وبگاه اقتصادی اسرائیل «گلوبز» به نقل از مقامات وزارت دارایی گزارش داد، علی‌رغم مقررات افزایش وصول مالیات از بسیاری از بخش‌ها درصد کسری تخمینی خطرات زیادی را به دنبال دارد.

همانطور که وزارت دارایی در توضیحات مقدماتی خود درباره بودجه اصلاح شده گفت: «بدون اتخاذ اقدامات اساسی برای مهار کسری و بدون کاهش نسبت بدهی کابینه به تولید ناخالص داخلی، قابلیت اطمینان و قدرت اقتصاد اسرائیل در خطر است و منجر به کاهش مداوم استاندارد زندگی همه شهروندان در سال‌های آینده می شود».

گلوبز همچنین آورده است که وزارت دارایی اسرائیل به دنبال کاهش تعداد مشاغل دولتی در سال های ۲۰۲۴-۲۰۲۵ است. بودجه دولتی برای تبلیغات، مشاوره و آموزش نیز کاهش می یابد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها