کد خبر: 700561
تاریخ انتشار :

شکاف در کادر رهبری رژیم صهیونیستی؛ صف کشی نظامیان در برابر نتانیاهو

در روزهایی که تصمیم گیری در خصوص جنگ در رژیم صهیونیستی به لحظات حساس خود رسیده، اختلاف در سطوح عالی سیاسی و امنیتی-نظامی خود را نشان می‌دهد. مسئله‌ای که یکی از وجوه شکست غیر قابل ترمیم رژیم صهیونیستی در جریان نبرد طوفان الاقصی به شمار می‌رود.

شکاف در کادر رهبری رژیم صهیونیستی؛ صف کشی نظامیان در برابر نتانیاهو
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خروج «یوآو گالانت»، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از جلسه کابینه جنگ طی روزهای گذشته، از نشانه هایی است که برای چندمین بار در جریان نبرد طوفان الاقصی در حال تکرار است؛ امری که حکایت از عمق اختلاف بین سطوح سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی دارد.

 قهر یک ساعته وزیر جنگ 

شنبه شب، رسانه های رژیم صهیونیستی به طور گسترده خبری را منتشر کردند که از قهر یک ساعته وزیر جنگ از جلسه کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در «کریا»، یا همان ساختمان وزارت جنگ، حکایت داشت. فحوای خبر این بود که «یوآو گالانت»، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، لحظه ورود به جلسه کابینه جنگ مطلع می شود که نمی تواند مسئول دفتر و دستیار خود را در جلسه همراه داشته باشد، چرا که دستیاران اجازه حضور در این جلسه را ندارند.

گالانت زمانی از کوره در می رود که متوجه می شود نتانیاهو همه دستیاران خود را به همراه دارد و او در زمان حضور از این مسئله آگاه شده است و حالا باید یکی از دستیاران خود را باز گرداند. وزیر جنگ، پس از ورود به جلسه و مشاهده نتانیاهو و دستیارانش خطاب به نتانیاهو، نخست وزیر و «سخی هانگبی»، رئیس شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی می گوید: سعی کنید هیچ گاه مانع کار من نشوید. او خطاب به هانگبی می گوید: شما فراموش کرده اید که خودتان هم دستیار هستید؟ و از جلسه خارج می شود. به او گفته می شود که گای مارکیزانو، دستیار مخصوصش می تواند در جلسه بماند و فقط شاخار کاتز، مسئول دفترش اجازه ماندن ندارد. اما او بی توجه به این مطلب، جلسه را همراه با دستیار و مسئول دفترش، ترک می کند و یک ساعت بعد، به تنهایی به جلسه کابینه جنگ باز می گردد.

عصبانیت گالانت زمانی به اوج خود رسید که متوجه شد نتانیاهو با 5 دستیارش در جلسه حاضر شده است. اما ظاهراً گالانت، پیام شخصی ارسال شده برای وزیر جنگ را ندیده بود. گالانت، دلیل خروج یک ساعته اش را این عنوان کرد که بدون حضور دستیارانش، در بررسی موضوعات جلسه با مشکل مواجه خواهد شد و دلیل غیبت یک ساعته او هم بررسی موضوعات با دستیارانش بوده است. اما این ظاهر ماجرا است و ماجرا ریشه دار از این است.

  یکه تازی های نتانیاهو؛ نشست خبری  

در حالی که پس از تشکیل کابینه جنگ رژیم صهیونیستی در همان هفته نخست نبرد طوفان الاقصی، پس از هر جلسه کابینه، نشست خبری با حضور تمام اعضای اصلی کابینه جنگ، یعنی نتانیاهو، گالانت و بنی گانتز بر گزار می‌شد اما طی یک ماه اخیر نتانیاهو به تنهایی در نشست های خبری شرکت می کند. برخی رسانه های رژیم صهیونیستی عنوان کرده اند که گالانت و گانتز مایل به حضور در کنار نتانیاهو نیستند و برخی دیگر می گوید این دو از سوی دفتر نخست وزیر به نشست های خبری دعوت نمی شوند تا نتانیاهو به تنهایی این نشست ها را برگزار کند.

 دیدار با خانواده اسیران 

وجه دیگر بروز اختلافات در درون ساختار رژیم را می توان در دیدارهای مقامات ارشد صهیونیست با خانواده های اسیران رژیم صهیونیستی دید. در روزهای میانی جنگ، یعنی قریب به 50 روز قبل، نشست های منظمی به طور هفتگی با خانواده های اسیران رژیم صهیونیستی با کابینه رژیم صهیونیستی برگزار می شد.

این نشست ها معمولاً پس از جلسات کابینه جنگ انجام می گرفت اما به ناگاه برای چند هفته این دیدارها متوقف شد. پس از قطع شدن جلسات، خانواده های اسرای صهیونیست که تجمعات اعتراضی هفتگی برگزار می کردند، خواستار حضور اعضای کابینه جنگ در تجمعات خود شدند، اما پاسخ شفافی به این درخواست داده نشد؛ تا جایی که خانواده اسیران رژیم صهیونیستی اعلام کردند اگر دیدار با اعضای کابینه برگزار نشود، به تجمع هفتگی پایان نخواهند داد و تا آزاد شدن اعضای خانواده شان، کف خیابان باقی خواهند ماند.

در آن زمان بود که بنی گانتز و گادی آیزنکوت در این تجمعات حضور یافتند. نتانیاهو پاسخی نداد و با یک تأخیر، دیداری را با خانواده های اسرا برگزار کرد. دیداری که بدون حضور سایر اعضای کابینه جنگ برگزار شد و سارا، همسر نتانیاهو نیز در آن حضور داشت. دیدارهای نتانیاهو با خانواده اسرا، پس از آن تاریخ به همین شکل برگزار شد.

 جلوگیری از دیدار فرماندهان نظامی و امنیتی با یکدیگر 

اما در همین راستا شبکه 12 رژیم صهیونیستی نیز ماه گذشته گزارش داد «نتانیاهو» از دیدار «دیوید بارنیا»، رئیس موساد و «رونن بار»، رئیس شین بت با گالانت، وزیر جنگ و هرتسی هالوی، رئیس ستاد ارتش جلوگیری کرده، و آنها را از شرکت در جلسات مشترک منع کرده است. این گزارش پس از آن منتشر شد که نتانیاهو مانع ملاقات گالانت با بارنیا بدون حضور خود شد. این اقدام نتانیاهو یک معنابیشتر نداشت و آن اینکه او حتی به فرماندهان و چهره های ارشد امنیتی و نظامی اسرائیل نیز اطمینان ندارد.

چنین رویکردی از زمان آغاز نبرد طوفان الاقصی در نتانیاهو وجود داشته است. هنگامی که او در حساب ایکس (توییتر سابق) خود تمام تقصیر غافلگیری طوفان الاقصی و دستاوردهای مقاومت فلسطین در ضربه هولناک به هیمنه امنیتی اسرائیل را بر گردن فرماندهان نظامی ارتش و روسای نهادهای امنیتی و اطلاعاتی انداخت.

بیشتر بخوانید

پایان نمایش وحدت در اسرائیل؛ اختلافات ارتش و کابینه بنیامین نتانیاهو علنی شد

رسانه عبری: حماقت‌های نتانیاهو دست از سر اسرائیل بر نمی‌دارد

مجموعه آنچه در فوق به آن اشاره شد نشان از آن دارد که در ساختار رهبری رژیم صهیونیستی یک شکاف جدی بین سطح سیاسی و سطح نظامی-امنیتی وجود دارد که برآمده از بی اعتمادی آنها به یکدیگر است. در حقیقت می توان گفت که بدون تردید در حال حاضر اختلافات عمیقی بین نتانیاهو و فرماندهان امنیتی-نظامی این رژیم وجود دارد.

این شکاف و اختلاف هرچه که باشد،  بیانگر این واقعیت است که علی رغم تظاهر و نمایش دروغین وحدت نظر و عمل میان مقامات ارشد رژیم صهونیستی، طوفان الاقصی توانسته است تا در کنار ضربات سهمگین نظامی و امنیتی وارده مقاومت فلسطین بر اسرائیل، رگه های شکاف و اختلاف نظر را در نزد مقامات ارشد رژیم صهیونیستی آشکار سازد. این یکی از وجوه شکست غیر قابل ترمیمی است که در جریان نبرد «طوفان الاقصی» بر رژیم صهیونیستی وارد شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها