کد خبر: 700649
تاریخ انتشار :

تلاش روسیه و کره شمالی برای اجرای توافقات رهبران دو کشور

وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای کره شمالی خود در مسکو، با اشاره به تلاش دوجانبه برای اجرای توافقات ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون، گفت: پیشنهادات طرف روسی برای حل و فصل اوضاع در منطقه شبه جزیره کره به شورای امنیت همچنان روی میز قرار دارد.

تلاش روسیه و کره شمالی برای اجرای توافقات رهبران دو کشور
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در آغاز مذاکرات امروز خود با "چوی سونگ هوی"، وزیر امور خارجه کره شمالی، یادآور شد که تلاش‌ها برای اجرای توافقات به دست آمده بین کیم جونگ اون،  رئیس کره شمالی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به طور فعال در حال انجام است. 

لاوروف گفت: «زمانی که ما برای نشست خود انتخاب کرده‌ایم برای بررسی نتایج اولیه کار فعال به روی روند اجرای توافقات حاصل شده در نشست ماه سپتامبر بین رئیس‌جمهور پوتین و رئیس کیم جونگ اون، بهترین زمان ممکن است و اقدامات در این زمینه فعالانه در حال انجام است.»

وزیر خارجه روسیه به گرمی به سفر خود به پیونگ یانگ در سال 2023 اشاره و از "میهمان نوازی عالی" طرف کره شمالی تشکر کرد و همچنین بر اهمیت نشست کمیسیون بین دولتی روسیه و کره شمالی که در نوامبر 2023 برگزار شد، تاکید کرد.

لاوروف همچنین تاکید کرد که پیشنهادهای ارائه شده از سوی روسیه به شورای امنیت سازمان ملل برای حل و فصل اوضاع در شبه جزیره کره همچنان روی میز مذاکره قرار دارد. وی گفت: «ما همیشه از ایجاد یک روند مذاکرات بدون هیچ پیش شرطی برای دستیابی به صلح و ثبات پایدار در سراسر منطقه شمال شرق آسیا حمایت کرده و می‌کنیم و در این رابطه،  روسیه به طور مستقل و همراه با جمهوری خلق چین، پیشنهاداتی در این زمینه به شورای امنیت ارائه کرده که آنها همچنان روی میز مذاکره هستند.»

وزرای خارجه روسیه و کره شمالی نتایج مذاکرات خود را به پوتین گزارش می‌دهند

ضمن اینکه دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز امروز در جمع به خبرنگاران اعلام کرد که سرگئی لاوروف و چوی سونگ هوی، وزرای خارجه روسیه و کره شمالی نتایج مذاکرات خود در خصوص روند توسعه توافقاتی که اخیراً توسط رهبران دو کشور صورت گرفته را به اطلاع رئیس جمهور ولادیمیر پوتین خواهند رساند.

وی با اشاره به اینکه این دیدار قرار است عصر امروز، سه شنبه انجام شود، افزود: اکنون وزرای خارجه روسیه و کره شمالی در حال انجام مذاکرات دوجانبه هستند.  ابتدا آنها باید به توافق برسند و سپس توافقات به اطلاع رئیس جمهور رسانده خواهد شد.

پسکوف همچنین تاکید کرد که ولادیمیر پوتین قطعا در زمان مناسب و البته با توافق دوجانبه بین مسکو و پیونگ یانگ، از دعوت کیم جونگ اون برای سفر به جمهوری دموکراتیک خلق کره استفاده خواهد کرد.

لازم به یادآوری است که در سپتامبر سال 2023، کیم جونگ اون، رئیس کره شمالی از روسیه دیدن کرد. او در مرکز فضایی واستوچنی با ولادیمیر پوتین گفتگو کرد و از او دعوت کرد تا در فرصت مناسب از این کشور بازدید کند. در ماه اکتبر سال گذشته نیز سرگئی لاوروف از پیونگ یانگ دیدن کرد. در حال حاضر وزیر امور خارجه کره شمالی در  مسکو  حضور دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

پر بازدیدها

دیگر رسانه ها