کد خبر: 701335
تاریخ انتشار :

تاکید اوکراین بر توافقنامه امنیتی با آمریکا

صد آنلاین | رئیس دفتر رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد: من فکر می‌کنم که توافقنامه امنیتی با ایالات متحده بندهای بیشتری خواهد داشت و بسیار ویژه‌تر خواهد بود و ما در حال کار کردن روی آن هستیم.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش صد آنلاین ، رئیس دفتر رئیس‌جمهور اوکراین بر اهمیت زیاد توافقنامه امنیتی با آمریکا نسبت به حصول این توافق با سایر کشورهای دیگر تاکید کرد.

«آندری یرماک» رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور اوکراین گفته است که توافقنامه امنیتی این کشور با ایالات متحده بسیار متفاوت‌تر و جامع‌تر از توافقنامه امنیتی این کشور با بریتانیا خواهد بود.

به گزارش «پراوادا» اظهارات رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور اوکراین در جریان مصاحبه وی با خبرگزاری اینترفکس-اوکراین مطرح شد. یرماک در این گفتگو اینطور عنوان کرد: من فکر می‌کنم که توافقنامه امنیتی با ایالات متحده بندهای بیشتری خواهد داشت و بسیار ویژه‌تر خواهد بود و ما در حال کارکردن روی آن هستیم.

یرماک در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به اهمیت این موضوع، اوکراین اولین توافقنامه امنیتی خود را بریتانیا و نه با ایالات متحده منعقد کرده است، گفت این یک توافق داخلی است.

یرماک همچنین عنوان کرده است: با ایالات متحده در حال آماده شدن برای چنین توافقی هستیم و از قبل دور اول رایزنی‌ها را در این رابطه آغاز کرده‌ایم. وی همچنین عنوان کرده است که ایالات متحده مانند گذشته شریک و متحد اصلی آمریکا باقی خواهد ماند.

در ژوئیه سال ۲۰۲۳، رهبران گروه ۷ همراه با اوکراین بر روی چارچوبی جهت ضمانت‌های امنیتی به توافق رسیدند اگرچه در چارچوب این توافقات ایجاد شده بر روی هیچ معیار خاصی توافق حاصل نشد.

پس از این در ژانویه سال ۲۰۲۴ نیز «ولادیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین و «ریشی سوناک» نخست وزیر بریتانیا توافقنامه امنیتی دو جانبه‌ای را امضا کردند که قرار شد تا زمانی که اوکراین به ناتو بپیوندد این توافق به قدرت خود باقی بماند.

این اولین توافق دو جانبه‌ای بوده است که پس از نشست ناتو در ویلنیوس لیتوانی بین اوکراین، اعضای گروه ۷ و دیگر کشورها ملحق شده به این گروه منعقد شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها