کد خبر: 701618
تاریخ انتشار :

کره شمالی برای دومین بار در یک هفته موشک کروز شلیک کرد

کره شمالی چند فروند موشک کروز را از منطقه سین پو در ساحل شرقی این کشور شلیک کرد.

کره شمالی برای دومین بار در یک هفته موشک کروز شلیک کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد در عرض کمتر از یک هفته کره شمالی امروز برای دومین بار چند فروند موشک کروز را از منطقه سینپو در ساحل شرقی این کشور شلیک کرد.

براساس این بیانیه، این موشک ها حوالی ساعت 8 صبح امروز به وقت محلی پرتاب شده و مقامات اطلاعاتی کره جنوبی و آمریکا، آنها را ارزیابی کردند.

در این بیانیه بدون اشاره به تعداد دقیق این موشک ها، آمده است: در حالی که ما به دنبال تقویت نظارت و هوشیاری خود هستیم، ارتش ما همکاری نزدیکی با ایالات متحده در این باره و ارزیابی علایم و فعالیت های بیشتر کره شمالی دارد.

این در حالی است که کره شمالی روز چهارشنبه (24 ژانویه) چند فروند موشک کروز را از سواحل غربی خود به سمت دریای زرد شلیک کرد.

پیونگ یانگ این موشک‌ها را پس از آن پرتاب کرد که یگان جنگ ویژه نیروی دریایی یک رزمایش 10 روزه در سواحل شرقی این کشور و در مرز با استان گانگوون کره شمالی برگزار کرد. هدف از این رزمایش تقویت آمادگی عملیاتی نیروی دریایی در پی شلیک توپخانه ای اخیر پیونگ یانگ در نزدیکی مرز دریایی مورد منازعه با سئول و انجام آزمایش‌های اتمی است.

کره شمالی نخستین آزمایش موشک کروز خود با قابلیت حمله هسته‌ای را در سپتامبر 2021 انجام داد.

این در حالی است که در اوایل ماه جاری میلادی کره شمالی از آزمایش یک فروند موشک هایپرسونیک با سوخت جامد و برد متوسط خبر داد.

بر این اساس، هدف از این پرتاب، آزمایش اطمینان پذیری موتورهای سوخت جامد، چند مرحله‌ای با رانش بالا و نیز آزمایش کلاهک کنترلی قابل رزمایش هایپرسونیک با برد متوسط است.

این پرتاب در حالی صورت گرفت که کیم جونگ اون رئیس کره شمالی، همسایه جنوبی اش را «دشمن اصلی» خواند و اظهار کرد که تمایلی برای پرهیز از جنگ با کره جنوبی ندارد.

وی خاطرنشان کرد اگر کره جنوبی قصد استفاده از زور و اجبار و نیروی نظامی علیه کره شمالی را داشته باشد، حاکمیت و امنیت این کشور به خطر می‌افتد و چنین فرصتی در شرایطی فراهم می شود که ما برای نابودی سئول با استفاده از تمام ابزارها و نیروهای در دستمان، هیچ تاملی نخواهیم کرد.

کیم در حالی این اظهارات را بیان کرد که پیشتر در جریان آخرین نشست خود با سران حزب حاکم در سال گذشته، روابط بین دو کره را به عنوان دو کشور متخاصم توصیف و اظهار کرده بود هیچ دیدگاهی درباره صلح دوباره و اتحاد با کره جنوبی وجود ندارد.

چند روز پیش نیز کیم جونگ اون، رئیس کره شمالی خطاب به فرماندهان نظامی کشورش گفت: باید قدرتمندترین ابزارها را برای نابودی آمریکا و کره جنوبی به کار گیریم.

پیش از آن نیز خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داد این کشور قصد دارد برای ارتقای توان نظامی خود در سال آینده 3 ماهواره تجسسی نظامی را به مدار زمین بفرستد و ساخت پهپادهای نظامی را نیز آغاز کند.

کیم جونگ اون همچنین به ارتش کشور دستور داد برای برقراری صلح و آرامش در تمام قلمروی کره جنوبی، از جمله با بمب‌های هسته‌ای در صورت لزوم در پاسخ به هر گونه حمله، آمادگی داشته باشند.

پیش از آن نیز رئیس کره شمالی اعلام کرد که پیونگ‌یانگ در صورت تحرکات هسته‌ای از سوی دشمن تردیدی در استفاده از حمله هسته‌ای به خود راه نخواهد داد.

کره شمالی از سال 2006 تاکنون، به‌دلیل برنامه اتمی و موشک‌های بالستیک خود، تحت تحریم‌های متعدد سازمان ملل قرار دارد، این تحریم‌ها شامل ممنوعیت توسعه و گسترش موشک‌های بالستیک است. این تکنولوژی برای پرتاب نخستین ماهواره جاسوسی پیونگ‌یانگ به مدار زمین به‌کار گرفته شد و برای آزمایش ده‌ها موشک بالستیک طی 20 ماه گذشته استفاده شده است. آمریکا بارها هشدار داده است که پیونگ‌یانگ آماده انجام هفتمین آزمایش اتمی خود است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها