کد خبر: 702094
تاریخ انتشار :

گسترش اعتراض کشاورزان به سراسر اروپا / دستگیری بیش از ۷۰ کشاورز معترض در فرانسه

اتحادیه اروپا در بسیاری کشورهای عضو این تشکل با شعله‌ور شدن خشم کشاورزان مواجه شده و در تداوم این اعتراضات در فرانسه نیروهای پلیس حدود ۷۹ نفر را بازداشت کردند.

گسترش اعتراض کشاورزان به سراسر اروپا / دستگیری بیش از ۷۰ کشاورز معترض در فرانسه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در آستانه برگزاری نشست سران کشورهای اروپایی در بروکسل، اعتراضات کشاورزان در سراسر اروپا در حال گسترش است. کشاورزان فرانسوی و بلژیکی بار دیگر علیه افزایش هزینه‌ها، مقررات زیست‌محیطی و واردات ارزان با مسدود کردن جاده‌ها تظاهرات کردند.

در فرانسه، یک صف طولانی از تراکتورها روز چهارشنبه به سمت بازار عمده فروشی رونگیس در نزدیکی پاریس حرکت کردند. این در حالی است که جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه به شدت به کشاورزان نسبت به تلاش برای مسدود کردن این سایت، فرودگاه یا حتی خود پایتخت هشدار داد.

تلویزیون فرانسه فیلمی از نیروهای پلیس را نشان داد که تراکتورها را در لوار متوقف می کند تا از ورود آنها به پاریس جلوگیری کند. دارمنین گفت که در مجموع، نیروهای پلیس فرانسوی حدود 100 محاصره توسط کشاورزان را ثبت کردند.

در بلژیک، جایی که نشست سران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در بروکسل پایتخت این کشور برگزار شد کشاورزان از جمله راه‌های دسترسی به بندر کانتینری زیبروگ را مسدود کردند.

مشابه آنچه اخیراً در آلمان اتفاق افتاد، جایی که ده‌ها هزار کشاورز در اواسط ژانویه در برلین تظاهرات کردند، کشاورزان فرانسوی در چند روز گذشته ورودی بزرگراه‌ها یا دیگر جاده‌ها را با تراکتور در مکان‌های متعددی مسدود کرده بودند.

لهستان و رومانی هم صحنه اعتراضات کشاورزان شد

اقدامات و اعتراضات مشابهی قبلاً در سایر کشورهای اروپایی مانند لهستان و رومانی انجام شده است. کشاورزان اسپانیایی هم اعلام کرده اند که به این جنبش خواهند پیوست.

گسترش اعتراضات کشاورزان در ایتالیا

اعتراض کشاورزان در ایتالیا نیز در حال گسترش است. فرانچسکو لولوبریجیدا، وزیر کشاورزی ایتالیا روز چهارشنبه با نمایندگان کشاورزان معترض با تراکتور ملاقات کرد. حدود 300 تظاهرکننده در مقابل ورودی یک نمایشگاه کشاورزی در ورونا تجمع کرده بودند که وزیر نیز به آن دعوت شده بود. لولوبریجیدا اطمینان داد که دولت نخست وزیر جورجیا ملونی از خواسته های این بخش آگاه است.

ماتئو سالوینی، معاون نخست وزیر و وزیر حمل و نقل ایتالیا هم روز چهارشنبه اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا را مسئول اعتراضات کشاورزان دانست. سالوینی به خبرنگاران در پارلمان اروپا در بروکسل گفت: "کشاورزانی که تراکتورهای خود را به جاده های سراسر اروپا آورده اند با کمیسیون فعلی اروپا مشکل دارند." وی تاکید کرد: کار کمیسیون فون در لاین درباره کشاورزی و وقتی صحبت از کار و حقوق می‌شود، فاجعه‌بار است. بیشتر مشکلات مربوط به سیاست های دیوانه و شبه سبز اروپا است که کشاورزان، ماهیگیران و رانندگان کامیون را تحت تاثیر قرار می دهد. واضح است که این اروپا ایدئولوژی را بالاتر از کار قرار داده است.

این خشم علیه طیف وسیعی از مسائلی است که کشاورزان آن را به عنوان مضرات درک می کنند. دراین میان از جمله واردات محصولات کشاورزی از اوکراین مورد توجه ویژه قرار گرفته است. کشاورزان در اتحادیه اروپا کسب و کار خود را در سایه این روند در معرض خطر می بینند، زیرا تعرفه واردات کالا از اوکراین در پی جنگی که در آنجا شروع شد به حالت تعلیق درآمد، به این معنی که محصولات با قیمت های بسیار پایین تر وارد اتحادیه اروپا می شوند. همچنین اعتراضاتی نسبت به افزایش قیمت مواد خام - و همچنین به گوشت آزمایشگاهی و کنجاله حشرات وجود دارد.

به عنوان امتیازی به کشاورزان اروپایی، کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه پیشنهاد کرد واردات محصولات کشاورزی از اوکراین را محدود کند. بنابراین تعرفه‌های واردات باید یک سال دیگر تا ژوئن 2025 معلق بماند. با این حال، اگر در آینده بیشتر از میانگین سال‌های 2022 و 2023 از این محصولات به اتحادیه اروپا وارد شود، ممکن است تعرفه‌هایی بر محصولات کلیدی مانند مرغ، تخم مرغ و شکر اعمال شود.

بهر حال از آتن تا بروکسل: در بسیاری از کشورهای اروپایی کشاورزان به خیابان ها می آیند.

در چندین کشور اروپایی، کشاورزان هفته‌هاست که علیه سیاست‌های کشاورزی دولت‌هایشان و دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا به خیابان‌ها آمده‌اند. در آلمان، فرانسه، بلژیک، یونان و ایتالیا، از جمله، کشاورزان راه های مهمی را با تراکتورهای خود مسدود کردند. اعتراضات در بروکسل ممکن است روز پنجشنبه به اوج خود برسد. نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا در آنجا برگزار می شود.

تداوم اعتراضات کشاورزان در آلمان

در آلمان، ایالت بایرن کانون اعتراضات اخیر کشاورزان در روز چهارشنبه بود. پلیس ده ها تظاهرات و محاصره را گزارش کرد، به عنوان مثال در باواریای سفلی، فرانکونیای علیا، فلاتنس علیا و سوابیا.

انجمن کشاورزان آلمان در نامه ای سرگشاده از اولاف شولز، صدراعظم آلمان خواست تا کمک هایی را برای کشاورزی معرفی کند. در این نامه آمده است: این باید شامل «راه حل مناسب» برای دیزل کشاورزی، معافیت مالیاتی برای استفاده از سوخت‌های غیرفسیلی و ابتکار جدی و مؤثر برای کاهش بوروکراسی» باشد.

کشاورزان فرانسوی شهرهای بزرگ این کشور را محاصره می‌کنند

به گفته دولت فرانسه، حدود 10000 کشاورز هم روز گذشته برای سومین روز متوالی به خیابان ها آمدند تا به اعتراضات خود ادامه دهند. آنها با کاروان های تراکتوری خود نه تنها در مقابل پاریس و نزدیک بازار عمده فروشی رونگیس بودند، بلکه به شهرهای بزرگ دیگر نیز نزدیک شدند. در تولوز، جنوب غربی فرانسه، آنها سعی کردند یک بازار ارگانیک را مسدود کنند. پلیس توانست از این امر جلوگیری کند. کشاورزان همچنین سعی کردند راه های دسترسی مهم به سومین شهر بزرگ لیون را مسدود کنند.

سرژ بوسکه-کاسانی، رئیس بخش کشاورزان بخش لات ات گارون، خطاب به معترضانی که در راه بازار عمده فروشی رونگیس در شهر پاریس بودند، فریاد زد: ما در این نبرد می‌جنگیم زیرا اگر نجنگیم، خواهیم مرد. دولت به کشاورزان هشدار داده بود که این سایت را مانند سایر سایت های مهم مسدود نکنند. در نزدیکی بازار عمده فروشی، پلیس 18 نفر را به دلیل ایجاد اختلال در تردد دستگیر کرد.

دستگیری حداقل 79 کشاورز معترض در فرانسه

در میان گسترش اعتراضات کشاورزان در فرانسه، ده ها کشاورز با وجود حضور گسترده پلیس وارد بازار عمده فروشی رونگیس در پاریس شدند. شبکه تلویزیونی بی اف ام تی وی شامگاه چهارشنبه به نقل از پلیس گزارش داد که حداقل 79 کشاورز دستگیر شدند. در انباری از بازار عمده فروشی خساراتی به اموال وارد شد. پلیس ضد شورش با خودروهای زرهی، لودرهای چرخدار و هلیکوپتر در منطقه حضور داشت.

برخی از کشاورزان محاصره پلیس را دور زدند و به مسیر خود به سمت پاریس ادامه دادند. کشاورزان اکثر بزرگراه های اطراف پایتخت را مسدود کردند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بسیار نگران است که اعتراضات کشاورزان درست قبل از انتخابات اروپا در ژوئن، به جنبشی مانند جنبش جلیقه زردها در پنج سال پیش تبدیل شود که توسط راست افراطی حول مارین لوپن هدایت می شود.

کشاورزان خشمگین در بلژیک هم به خیابان‌ها آمدند

در بلژیک هم اعتراضات کشاورزان با هدف ایجاد اختلال در تجارت در بنادر مهم انجام می شود. برای انجام این کار، آنها چندین جاده در کشور از جمله راه های دسترسی به بندر کانتینری Zeebrugge را مسدود کردند. روز پنجشنبه، کشاورزان همچنین می خواهند در مقابل مقر اتحادیه اروپا در بروکسل، زمانی که نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا در آنجا برگزار می شود، اعتراض کنند.

"الکساندر دی کرو"، نخست وزیر بلژیک، تمایل خود را برای رسیدگی به نگرانی های کشاورزان نشان داد. او گفت: «این مهم است که به آنها گوش کنیم. وی خطاب به کشاورزان گفت: "شما با چالش های بزرگی دست و پنجه نرم می کنید." این موارد شامل آلودگی و تغییرات آب و هوایی است. دی کرو، که کشورش در حال حاضر ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، گفت که این موضوع را در نشست روز پنجشنبه مطرح خواهد کرد.

مسدود کردن بزرگراه های مهم در یونان توسط کشاورزان

در یونان، کشاورزان مهم ترین بزرگراه شمال به جنوب این کشور را با تراکتورهای خود مسدود کردند. این جاده تسالونیکی در شمال را به پایتخت آتن متصل می کند. کانال خبری ERT نیوز گزارش داد که اعتراض به افزایش قیمت کود و گازوئیل انجام شده است. کشاورزان همچنین خواستار کمک بیشتر برای کاهش پیامدهای تغییرات آب و هوایی هستند. آنها انتقاد می کنند که غرامت دولت برای بلایای طبیعی جدی در سال گذشته بسیار کم بوده و برخی از آنها پرداخت نشده است. پاییز گذشته، بخش زیادی از برداشت محصول در بخش‌هایی از یونان بر اثر آتش‌سوزی شدید و سیل از بین رفت. کشاورزان همچنین به طور فزاینده ای از خشکسالی و آتش سوزی جنگل ها در ماه های تابستان رنج می برند.

این محاصره بزرگراه در حدود 150 کیلومتری شمال آتن رخ داد. اینکه این اقدام اعتراضی چقدر ادامه خواهد داشت مشخص نیست. کشاورزان یونانی در چند روز گذشته تقریباً در تمام مناطق این کشور تظاهرات کرده اند. مهمترین گذرگاه مرزی با ترکیه در نزدیکی شهر بندری الکساندروپلیس به طور موقت مسدود شد. بر اساس بیانیه انجمن های کشاورزان، تراکتورها قرار است شهر بندری تسالونیکی را در روزهای آینده فلج کنند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان به کشاورزان وعده داد که با تدابیر ویژه از آنها حمایت خواهد کرد. وی در عین حال از آنها خواست که با محاصره به کشور آسیب نرسانند. میتسوتاکیس گفت: «هرچقدر هم که خواسته‌های یک گروه حرفه‌ای جدی باشد، نباید منجر به مجازات همه شهروندان و نقض حقوق جامعه شود».

کشاورزان ایتالیایی هم که اعتراضات گسترده ای را برگزار کردند همچنین اعلام کردند که روز پنجشنبه از اعتراضات برنامه ریزی شده در بروکسل حمایت خواهند کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها