کد خبر: 702340
تاریخ انتشار :

شکست‌های راهبردی آمریکا کماکان ادامه دارد

به گزارش مشرق، محمد ایمانی، فعال رسانه در کانال تلگرامی خود نوشت:

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

آمریکا و انگلیس دیشب، به سه استان صنعا، ضمار و بیضاء در یمن حمله کرده و آن را "دور دوم انتقام گیری از سربازان کشته شده در مرز اردن" خواندند.

درگیر شدن با مقاومت یمن، احمقانه ترین و پر ریسک ترین گزینه ای بود که آمریکا می توانست سراغ آن برود.

انصارالله اولا بر خلاف مقاومت عراق، هیچ محدودیتی در جنگ تمام عیار با آمریکا ندارد. ثانیا در موقعیتی مستقر است که دست آمریکا و انگلیس، به معنای واقعی کلمه زیر ساطور اوست. ثالثا از توان رزم و تسلیحات پیشرفته ای برخوردار است که هنوز رونمایی نکرده است.

عبرت نگرفتن از عبرت ها، نشانه زوال عقل است. آمریکا دید که مقاومت یمن با حیثیت رژیم متجاوز عربستان چه کرد، بلکه خود، بخشی از این جنگ بود. با این وجود، به قماری از پیش باخته تن داد.

مقاومت یمن تا پیش از این، با کشتی های تجاری و نظامی آمریکا و انگلیس و اسرائیل مدارا کرده و صرفا باب المندب را برای عبور برخی از آنها نا امن کرده بود. هدف، سر عقل آوردن حامیان اسرائیل و توقف جنایت جنگی در غزه بود.

اما قطعا این معادله پس از حملات اخیر تغییر خواهد کرد. وقتی کار به غرق شدن کشتی های متجاوزان و هلاکت سرنشینان رسید یا خبر آمد که فلان پایگاه آمریکا در شیخ نشین های منطقه گرفتار تیر غیب شد، آن گاه حساب کار دست دولت بایدن می آید.

مقامات کُند ذهن آمریکا خیال می کنند با دشمنان متعارف -قابل محاسبه، پیش بینی و مدیریت رفتار- طرف هستند و می توانند وادار به تسلیم کنند. نمی فهمند که اگر یمنی ها بنا بود جا بزنند، از ابتدا به خاطر دفاع از مردم مظلوم غزه، در این معرکه پا نمی گذاشتند.

نشریه فارن افرز یکی از ده ها رسانه های آمریکایی است که درباره وارد نشدن در تله یمن هشدار داده است:

"حملات پیاپی حوثی های یمن برای تحت فشار قرار دادن اسرائیل طراحی شده. آنها طی سه ماه گذشته مانع عبور محموله‌ها به سمت اسرائیل شدند. حملات موشکی یمنی‌ها، موجب کاهش ۸۵‌درصد فعالیت های بندر ایلات شده است

بهترین راه، دیپلماسی است. آمریکا اگر بتواند اسرائیل را برای توقف بمباران غیر نظامیان غزه تحت فشار قرار دهد، بهانه حوثی‌ها را تضعیف خواهد کرد. تهران می‌خواهد آمریکا بعد از جنگ فرسایشی در یمن، دست از پا درازتر مجبور به عقب‌نشینی شود. ایران و حوثی‌ها تله کار گذاشته‌اند و آمریکا نباید وارد آن شود".

همچنین «داگلاس مک‌گریگور» مشاور سابق پنتاگون درباره حملات اخیر آمریکا نوشت:

"بمباران، دیپلماسی و استراتژی نیست، و بازدارندگی به همراه نمی‌آورد. سقوط یک قدرت به جهنمی که خودش ساخته، به تدریج رخ می‌دهد؛ ‌تا اینکه ناگهان متوجه می‌شود چطور حریف را دست کم گرفته و استراتژی‌ های اشتباه انتخاب کرده بود.

ما به خاطر این استراتژی‌ های نادرست، با شکست‌های راهبردی و پیاپی در افغانستان، لیبی، عراق و اوکراین مواجه شدیم. اکنون واشنگتن به سرعت در حال رسیدن به جهنم خودساخته در روابط با بقیه جهان است".

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها