کد خبر: 702384
تاریخ انتشار :

فشار آمریکا بر نتانیاهو برای آتش‌بس بلندمدت در غزه

منابع رسانه‌ای عبری از فشارهای دولت آمریکا بر رژیم صهیونیستی با هدف برقراری آتش‌بس بلندمدت در نوار غزه پرده برداشتند.

فشار آمریکا بر نتانیاهو برای آتش‌بس بلندمدت در غزه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی گزارش داد که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را تحت فشار قرار داده تا او را وادار به موافقت با آتش‌بس بشردوستانه در نوار محاصره شده غزه کند.

طبق این گزارش، آتش‌بس مد نظر دولت آمریکا یک آتش‌بس بلند مدت است و کمتر از چهار ماه نخواهد بود.

به گزارش این شبکه، اهرم فشاری که دولت بایدن در این زمینه به کار می‌برد، تلاش‌های میانجی‌گری آن برای دستیابی به توافقی است که منجر به عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی می‌شود و این مساله نشان‌دهنده اهمیت این پرونده برای نتانیاهو است.

این شبکه همچنین به گفت‌وگوهای اخیر «ران درمر» وزیر امور استراتژیک اسرائیل و فرد نزدیک به نتانیاهو، با مقامات کاخ سفید درباره این پرونده اشاره کرد و گزارش داد: آمریکا موافقت خود با عادی سازی روابط میان عربستان سعودی و اسرائیل را مشروط به موافقت تل‌آویو با توافق آتش‌بس در غزه کرده است.

«رویو دروکر» مفسر سیاسی شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی در خصوص فاز اول و دوم توافق آتش‌بس مد نظر دولت بایدن که در نشست پاریس مورد بررسی قرار گرفت، گفت: در مرحله اول توافق، «اسرائیل» جنگ در نوار غزه را به مدت شش هفته متوقف خواهد کرد و از مراکز شهرهای نوار غزه عقب‌نشینی می‌کند و در ازای آزادی ۳۵ اسیر اسرائیلی و پنج سرباز زن، تعداد محدودی از اسرای فلسطینی را آزاد می‌کند.

دروکر همچنین درباره مرحله دوم این توافق که آن را برای نتانیاهو پیچیده‌تر ارزیابی کرده است، اعلام کرد: در این مرحله، اسرائیل آتش‌بس را برای مدت طولانی ادامه می‌دهد و در ازای آزادی اسرای خود در غزه، تعداد زیادی از اسرای فلسطینی حتی کسانی که با اتهامات سنگین مواجه هستند را آزاد خواهد کرد.

شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌نیوز» آمریکا روز دوشنبه ۹ بهمن گزارش داد، مذاکره‌کنندگان رژیم صهیونیستی، آمریکا، مصر و قطر در پاریس بر سر چارچوبی برای تبادل جدید اسرا به توافق رسیده‌اند. پس از این خبر، اسماعیل هنیه اعلام کرد طرح پیشنهادی نشست پاریس را تحویل گرفته و آن را بررسی خواهد کرد.

بر اساس توافق، اسرای آمریکایی و صهیونیستی باقی‌مانده به صورت مرحله‌ای آزاد می‌شوند که از زنان و کودکان شروع می‌شود. این توافق شامل توقف تدریجی درگیری‌ها، ارسال کمک‌ها به غزه و آزادی اسرای فلسطینی است.

پیش از این رسانه‌های صهیونیستی به نقل از یک مقام بلندپایه این رژیم گزارش دادند، نشست پاریس میان رژیم صهیونیستی، آمریکا، مصر و قطر درباره مذاکرات تبادل اسرا با جنبش حماس روز یکشنبه هشتم بهمن به پایان رسید و پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها