کد خبر: 703057
تاریخ انتشار :

دولت جدید لهستان هم درخواست پرداخت غرامت جنگ جهانی از آلمان را مطرح کرد

دولت جدید لهستان به رهبری دونالد تاسک هم موضوع درخواست از آلمان برای پرداخت غرامت جنگ جهانی رادر دستور کار قرار داده و اعلام کرده که می خواهد مذاکراتی در این باره را با برلین آغاز کند.

 دولت جدید لهستان هم درخواست پرداخت غرامت جنگ جهانی از آلمان را مطرح کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت"، دولت جدید لهستان هم اعلام کرده که می خواهد مذاکراتی را با آلمان در مورد پرداخت غرامت برای خسارات متحمل شده در جنگ جهانی دوم آغاز کند.

"دونالد تاسک"، نخست وزیر لهستان پس از دیدار با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در برلین گفت: از نظر رسمی و قانونی، مسئله غرامت سال هاست که بسته شده است. با این حال، سؤال غرامت معنوی، مالی و مادی هرگز پاسخ داده نشد.

در بخش دیگری از سخنانش همچنین گفت که وی برخلاف اسلاف خود، می‌خواهد مشترکا با دولت آلمان به دنبال اشکالی از همکاری باشد که برای روابط ما در آینده مشکل ساز نباشد. به گفته وی در اینجا مسئله ایجاد جبهه‌ای از رنجش های متقابل مطرح نیست. در عوض، این ایده‌ای برای همکاری بیشتر است که در خدمت امنیت بین‌المللی است و می تواند برای هر دو کشور مفید باشد.

دولت قبلی لهستان به رهبری حزب قانون و عدالت که از سال 2015 تا اواسط دسامبر 2023 بر سر کار بود، بیش از 1.3 تریلیون یورو در اکتبر 2022 به عنوان غرامت برای خسارات ناشی از جنگ جهانی از آلمان طلب کرد.

دولت قبلی لهستان این گونه استدلال می کرد که پس از جنگ جهانی با کشورهای غربی مانند فرانسه و هلند بهتر از لهستان رفتار شده است. در قرارداد پوتسدام در سال 1945، چهار قدرت پیروز توافق کردند که اتحاد جماهیر شوروی از منطقه اشغال شده شوروی در شرق آلمان غرامت دریافت کند و لهستان نیز سهمی دریافت کند.

دولت فدرال آلمان می خواهد روابط آلمان و لهستان را بهبود بخشد. با این حال، پرداخت غرامت را مستثنی می کند.

تهاجم آلمان نازی به لهستان در 1 سپتامبر 1939 آغاز جنگ جهانی دوم با حداقل 55 میلیون کشته بود. برآوردهای دیگر این تعداد را تا 80 میلیون نفر تخمین زدند. ارقام دقیقی وجود ندارد. چهار تا شش میلیون لهستانی در این جنگ جان خود را از دست دادند و ورشو پایتخت لهستان تقریباً به طور کامل ویران شد.

دولت فدرال آلمان تا به حال بارها درخواست لهستان برای پرداخت غرامت را رد کرده است. از یک سو برلین به توافقنامه دو به علاوه چهار در سال 1990 در مورد پیامدهای سیاست خارجی اتحاد آلمان اشاره دارد. از سوی دیگر، برلین اشاره می کند که رهبری کمونیست لهستان در سال 1953 اعلام کرد که از پرداخت غرامت آلمان انصراف می دهد و در طول سال ها چندین بار آن را تایید کرده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها