کد خبر: 703166
تاریخ انتشار :

مقام امنیتی روس: اشتباهات رهبری آمریکا می‌تواند به یک فاجعه جهانی منجر شود

معاون دبیر شورای امنیت روسیه هشدار داد: اشتباهاتی که ممکن است رهبری آمریکا در شرایط سخت و عصبی فعلی سیاسی داخلی این کشور مرتکب شود، می‌تواند برای کل جامعه بین الملل گران تمام شده و به یک فاجعه جهانی منجر شود.

مقام امنیتی روس: اشتباهات رهبری آمریکا می‌تواند به یک فاجعه جهانی منجر شود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "میخائیل پاپوف"، معاون دبیر شورای امنیت روسیه ابراز عقیده کرد، در شرایط سیاسی کنونی در ایالات متحده، زمانی که توانایی‌های شناختی جو بایدن زیر سوال رفته است، خطر یک اشتباه مدیریتی که ممکن است جهان را به سمت یک فاجعه جهانی سوق دهد، در حال افزایش بوده و این وضعیت بسیار خطرناک است.

این مقام روس امروز، چهارشنبه در مصاحبه‌ای در این باره گفت: «به طور کلی، در شرایط سخت و عصبی سیاسی داخلی در ایالات متحده که اخیراً ایجاد شده، هزینه یک خطای مدیریتی آگاهانه یا غیرارادی از سوی رهبری این کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته و از بروز یک فاجعه جهانی دور نیست.»

در عین حال معاون دبیر شورای امنیت روسیه یادآور شد که مسئله منطقی بودن انتقال دستورات در خصوص استفاده از سلاح های هسته‌ای در سال 1973 توسط سرگرد "هارولد هرینگ" مطرح شده که گفته بود: "چگونه می‌توان متقاعد شد که دستور پرتاب موشک هسته‌ای از سوی یک رئیس جمهور دارای عقل سلیم صادر شود؟ پس از آن، او از نیروی هوایی آمریکا اخراج شد.

پاپوف افزود: «و امروز، پس از 50 سال، این سؤال حتی با صدای بلندتر و مهم‌تر مطرح شده است. به خصوص پس از انتشار اخیر گزارش دادستان ویژه رابرت هور، که برای بررسی پرونده اسناد محرمانه‌ای که جو بایدن و اطرافیانش از کاخ سفید خارج کرده بودند، منصوب شد. <…> و چنین شخصی [جو بایدن] تنها کسی است که می‌تواند دستور استفاده از تسلیحات هسته‌ای آمریکا را بدهد.»

پیش از این مشخص شد که رابرت هور از طرح اتهام علیه بایدن به دلیل «حافظه بد» رئیس جمهور آمریکا در رابطه با نگهداری نادرست از اسناد محرمانه خودداری کرده است. پس از آن "وال استریت ژورنال" نوشت که انتقاد بازپرس ویژه از توانایی‌های شناختی بایدن باعث "هراس، خشم و احساس گناه" در کاخ سفید شده است.

در عین حال، طبق داده‌های موسسه آیپسوس (Ipsos)، تقریباً 40 درصد از شهروندان آمریکایی از طرح اتهامات رسمی علیه بایدن در این رابطه حمایت می‌کنند، در حالی که تنها 34 درصد با چنین اقداماتی مخالف بودند.

معاون دبیر شورای امنیت روسیه همچنین در پاسخ به سوال دیگری، یادآور شد که جلسات استماع برنامه ریزی شده برای اواخر ماه فوریه در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا که به "راز" اخیر بستری شدن لوید آستین، رئیس پنتاگون در بیمارستان اختصاص دارد، به این دلیل است که در  زمینه سپر هسته‌ای ایالات متحده، در واقع، یک پیوند مدیریتی مهم از بین رفته و شکسته شده است.

میخائیل پاپوف گفت: «تا آنجایی که ما اطلاع داریم، در ایالات متحده تصمیم به استفاده از سلاح هسته‌ای توسط رئیس جمهور این کشور و با مشورت وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح (که در حال حاضر چارلز براون مسئولیت آن را بر عهده دارد) گرفته می‌شود. و این وضعیت باید به صورت شبانه روزی و به طور دائمی عمل کند. علاوه بر این، در طول بستری شدن لوید آستین در بیمارستان در اوایل ژانویه، که در کاخ سفید هیچ اطلاعی از آن نداشتند، اختیارات وزیر به معاون وی "کاتلین هیکس" منتقل شد که خود در آن زمان در تعطیلات بود و در پورتوریکو بسر میبرد.»

این مقام امنیتی روس ادامه داد: «هرچقدر هم که شگفت‌انگیز به نظر برسد، ولی در واقع سپر هسته‌ای ایالات متحده در این ماجرا شکسته است. و دقیقاً همین مسئله باعث  شد که مایک راجرز، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، به وزیر دفاع آستین نامه بنویسد و درخواست شهادت در برابر قانونگذاران را بدهد.»

بیشتر بخوانید

رویترز: بایدن قصد برکناری آستین را ندارد

هریس: برای ریاست جمهوری به جای بایدن آماده‌ام

در تاریخ 22 دسامبر 2023، لوید آستین، رئیس پنتاگون پس از تشخیص سرطان پروستات تحت عمل جراحی قرار گرفت. در اوایل ژانویه، به دلیل عوارض، او دوباره در بیمارستان بستری شد، اما کاخ سفید تنها در تاریخ 4 ژانویه از این موضوع مطلع شد. در واقع، دولت آمریکا برای مدتی از غیبت یکی از وزرای کلیدی خود در سیستم امنیت هسته‌ای این کشور اطلاعی نداشت.

دو روز قبل، 12 فوریه، پنتاگون دوباره اعلام کرد که وزیر دفاع به دلیل عوارض دیگری مجدد در بیمارستان بستری شده است و اختیارات وی به طور رسمی به کاتلین هیکس منتقل شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها