کد خبر: 704389
تاریخ انتشار :

مرگ ۲ نوزاد دیگر در شمال غزه بر اثر گرسنگی و تشنگی

صد آنلاین | وزارت بهداشت غزه از مرگ ۲ نوزاد دیگر در شمال این منطقه بر اثر گرسنگی و تشنگی خبر داده و اعلام کرد که اینکه بی آبی و سوء تغذیه جان هزاران کودک و زن باردار را در نوار غزه تهدید می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش صد آنلاین ، در حالی که مرگ بر اثر گرسنگی و تشنگی به ویژه در میان کودکان غزه طی دو ماه اخیر هم‌زمان با تجاوزات وحشیانه صهیونیست‌ها و محاصره همه جانبه این منطقه تبدیل به امری شایع شده، وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد که دیروز 2 نوزاد در شمال غزه در نتیجه بی‌آبی و سوء تغذیه شدید جان خود را از دست دادند.

در بیانیه وزارت بهداشت غزه به این منظور آمده است که دو نوزاد در بیمارستان کمال عدوان در شمال نوار غزه در نتیجه بی‌آبی و سوءتغذیه جان باختند.

 

این وزارتخانه با اشاره به اینکه بی‌آبی و سوء تغذیه جان هزاران کودک و زن باردار را در نوار غزه تهدید می‌کند از نهادهای بین‌المللی خواست تا یک بررسی جامع پزشکی در پناهگاه‌ها، برای نظارت و درمان کسانی که از کم‌آبی و سوء تغذیه رنج می‌برند و نیز برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی انجام دهند.

وزارت بهداشت غزه تاکید کرد که موسسات سازمان ملل وظیفه محافظت از زنان و کودکان را دارند و باید همه امکانات لازم برای نجات مردم غزه که در قحطی گرفتار شده‌اند را انجام دهند.

این وزارتخانه همچنین از جامعه جهانی خواست تا رژیم اشغالگر صهیونیستی را برای توقف جنایات نسل‌کشی آن علیه مردم فلسطین از طریق حملات مستقیم و محاصره و گرسنگی و ... تحت فشار قرار دهد.

درخواست گزارشگر سازمان ملل برای محاکمه اسرائیل

از سوی دیگر «مایکل فخری» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور غذایی اعلام کرد که بحران نوار غزه در سطح جهانی بی‌سابقه بوده و باید اسرائیل به خاطر جنایات جنگی و نسل‌کشی که علیه مردم فلسطین انجام می‌دهد محاکمه شود.

دولت غزه: خطر مرگ بر اثر گرسنگی جان صدها هزار فلسطینی را تهدید می‌کند

داستان غم‌انگیز نوزادان گم شده در رفح و کودکانی که در شمال غزه از گرسنگی می‌میرند

هشدار سازمان‌های بین‌المللی درباره گسترش بیماری‌ها و افزایش مرگ بر اثر گرسنگی در غزه

وی در گفت‌وگو با الجزیره اظهار داشت که تلاش‌هایی از جانب برخی کشورها برای ورود کمک به غزه انجام شده اما عملا هیچ اقدامی روی زمین به این منظور صورت نگرفته است.

این گزارشگر سازمان ملل با اشاره به اینکه اسرائیل تیم‌های نهادهای حقوق بشری و کاروان‌های کمک ها را در غزه هدف قرار می‌دهد تاکید کرد که متحدان اسرائیل هم در قبال نقض حقوق بشر توسط این رژیم مسئولند.

مایکل فخری با ابراز ناامیدی از نظام بین‌الملل گفت: من به شورای امنیت اعتماد ندارم زیرا ممکن است تصمیمات شورای امنیت اجرا نشود یا با وتو مواجه گردد.

چند روز قبل هم خبرنگار المیادین از شهادت یک کودک زخمی به نام «محمد نصرالله» در بیمارستان الشفاء به خاطر تشنگی و گرسنگی و عدم دسترسی به دارو خبر داد.

از سوی دیگر نهادهای حقوق بشری در فلسطین در گزارشی مشترک هشدار دادند که نیم میلیون فلسطینی در شمال غزه در معرض خطر جدی مرگ بر اثر گرسنگی و تشنگی قرار دارند و چندین هفته است که کمک‌ها به این منطقه به طور کامل قطع شده و به دلیل محدودیت‌های شدیدی که اشغالگران اعمال کرده‌اند و جنگی که از 5 ماه قبل تاکنون ادامه دارد، همه مواد غذایی و دارویی به ویژه آرد در شمال غزه نایاب شده است.

منابع وابسته به وزارت بهداشت غزه گزارش دادند که علاوه بر این نوزادان، طی دو ماه گذشته 8 کودک زیر 5 سال دیگر در نوار غزه به دلیل سوء تغذیه در جریان جنگ جان خود را از دست داده‌اند. صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) هم اعلام کرد که وضعیت غزه برای کودکان بسیار خطرناک بوده و شرایطی که مردم غزه از ابتدای جنگ تاکنون تجربه می‌کنند در کل جهان بی‌سابقه است.

منابع مربوطه همچنین درباره شرایط بحرانی کودکان غزه هشدار داده و اعلام کردند که نوار غزه شاهد کمبود شدید غذای کودکان است و در این وضعیت که مادران در نتیجه سوء تغذیه قدرت شیر دادن به نوزادان خود را ندارند، شیر خشک هم به شدت کمیاب است و این بحران تنها مربوط به شمال نیست و سراسر غزه از این فاجعه رنج می‌برد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها