کد خبر: 704603
تاریخ انتشار :

امضای توافقنامه عادی سازی روابط با تل آویو به دستور پادشاه مغرب

وزیر سابق دولت رباط فاش کرد: امضای توافقنامه عادی سازی روابط مغرب و رژیم صهیونیستی به دستور پادشاه مغرب صورت گرفته است.

امضای توافقنامه عادی سازی روابط با تل آویو به دستور پادشاه مغرب
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، توافقنامه عادی سازی روابط مغرب و رژیم صهیونیستی با میانجیگری آمریکا در دسامبر 2020 به امضاء رسید. در آن زمان دولت ائتلافی رباط به رهبری حزب اسلامگرای عدالت و توسعه زمام امور مغرب را در دست داشت و امضای این توافقنامه ضربه سنگینی به این حزب زد، به گونه‌ای که شماری از سیاستمداران از حزب عدالت و توسعه جدا شدند و این حزب در انتخابات پارلمانی گذشته کرسی‌های اندکی به دست آورد.

چند سالی است که حزب عدالت و توسعه در دولت رباط حضور ندارد و از آرمان‌های فلسطین حمایت می‌کند و از جمله احزاب سیاسی مغرب است که خواهان پایان دادن به توافقنامه عادی سازی روابط با تل آویو است.

«عزیز رباح» وزیر سابق دولت رباط وابسته به حزب عدالت و توسعه است و از رهبران سابق این حزب به شمار می‌رود. او طی سخنانی برخی از جنبه های داخلی تصمیمات مربوط به سیاست خارجی مغرب را آشکار کرد.

به گزارش وب سایت «لکم» رباح در گفت‌وگو با رادیوی خصوصی «کپ رادیو» گفت: «محمد ششم» پادشاه مغرب به «سعدالدین عثمانی» نخست وزیر (وقت  و وابسته به حزب عدالت و توسعه) دستور داد که توافقنامه عادی سازی روابط با تل آویو را شخصا امضاء کند، نه وزیر امور خارجه.

وی افزود: این مسئله سبب شد عثمانی تصمیم مهمی به نام دولت بگیرد.

رباح با  اشاره به شرایط دشواری که به این تصمیم منجر شد، اظهار داشت: این تصمیم در چارچوب انتخاب‌های دولت و به دور از وابستگی های حزبی اتخاد شد.

بیشتر بخوانید

تظاهرات حمایت از غزه در 50 شهر مغرب

به نوشته روزنامه الرای الیوم، وی در توصف شرایط مزبور گفت: این شرایط همانند وضعیتی است که دست انسان زیر ساطور دیگری است تا او مجبور شود تصمیمی بگیرد که اصلا مایل بدان نیست.

رباح در خصوص روابط به رژیم صهیونیستی گفت: این روابط به تصمیمات حاکمیتی بستگی دارد که توسط پادشاه اتخاذ می‌شود.

این سیاستمدار مغربی با اشاره به پیچدگی‌های سیاست خارجی از توقف روند عادی سازی با رژیم صهیونیستی حمایت کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها