کد خبر: 704660
تاریخ انتشار :

سرگردانی شهرک‌نشینان آواره صهیونیست در پشت درهای بسته هتل‌های فلسطین اشغالی

نبرد فرسایشی نظامیان صهیونیست در غزه در حالی در آستانه ورود به ششمین ماه خود قرار دارد که خبرها از آغاز درگیری میان هزاران خانواده شهرک نشین آواره صهیونیست با مدیران و نیروهای خدماتی هتل‌ها در داخل سرزمین‌های اشغالی حکایت دارند.

سرگردانی شهرک‌نشینان آواره صهیونیست در پشت درهای بسته هتل‌های فلسطین اشغالی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در حالی که نبرد نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی در غزه در آستانه ورود به ششمین ماه خود قرار دارد، بحران در داخل سرزمین های اشغالی هر روز ابعاد تازه ای به خود می گیرد.

پس از اعتراضات گسترده خیابانی علیه کابینه نتانیاهو در شهرهای مختلف سرزمین های اشغالی، تل آویو اکنون در آستانه آغاز بحرانی تازه در داخل قرار دارد. در روزهای اخیر انتشار اخبار و تصاویری از درگیری شهرک نشینان آواره صهیونیست با صاحبان هتل ها در سرزمین های اشغالی به سوژه نخست رسانه های اسرائیلی مبدل شده است.

کابینه نتانیاهو پس از آغاز نبرد در غزه و درگیری با حزب الله در شمال سرزمین های اشغالی با صدور فرامینی دستور تخلیه شهرک نشینان صهیونیست را از شهرک های هم مرز با لبنان و نوار غزه صادر و این خانواده ها را به داخل مجموعه هتل هایی در عمق سرزمین های اشغالی منتقل کرد.

در حالی که کابینه رژیم صهیونیستی وعده داده بود که نبرد با گروه های مقاومت فلسطینی در غزه با سرعت و با آزادی تمامی اسرای صهیونیست دربند مقاومت به پایان خواهد رسید، حال با گذشت شش ماه از آغاز عملیات طوفان الاقصی و ناکامی ارتش اسرائیل از آزادی بیش از 130 اسیر دربند خود در غزه، فشارها در ابعاد مختلف در حال نمایان شدن است و در این بین هتل داران که در ماه های گذشته متحمل هزینه های گزاف میزبانی از شهرک نشینان صهیونیست شده اند، خواستار تامین مخارج و تخلیه هر چه سریع تر این شهرک نشینان از هتل های خود شده اند.

فرارسیدن فصل بهار فرصت خوبی را در اختیار هتل داران اسرائیلی قرار می دهد تا بتوانند ضمن افزایش نرخ خدمات خود، درآمدهای سرشاری را در ازای میزبانی از جهانگردان خارجی به جیب بزنند و بدین ترتیب بخشی از زیان های متحمل شده ناشی از میزبانی خانواده های آواره صهیونیست برای ماه های متمادی را جبران نمایند.

از زمان آغاز عملیات طوفان الاقصی در 7 اکتبر 2023، بیش از 150 هزار شهرک نشین صهیونیست ساکن در شهرک های هم مرز با لبنان در شمال سرزمین های اشغالی و همچنین خانوارهای ساکن در شهرک های مجاور غزه در جنوب با تمهیدات کابینه و مقامات امنیتی این رژیم مجبور به ترک منازل خود و اسکان در هتل ها و مراکز اقامتی در شهرهای اصلی فلسطین اشغالی شده اند.

مقامات صهیونیست تا پیش از این، از اقامت خانواده های مزبور در داخل این هتل ها تا پایان ماه فوریه 2024 خبر داده بودند. با این حال فشارهای کابینه اسرائیل به منظور تداوم روند میزبانی مراکز اقامتی از شهرک نشینان آواره صهیونیست، موجی از نارضایتی را در میان مالکین هتل ها ایجاد کرده است.

مقامات ارشد سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی با درک خطرات ناشی از تداوم وضعیت موجود در تلاش اند تا با اعطای مزایا و کمک های مالی، خانواده های آواره صهیونیست را به بازگشت به خانه های خود ترغیب نماید. بر همین اساس اعلام شده است که هر خانواده صهیونیست در صورت پذیرش بازگشت به منازل خود تا پیش از 7 مارس، به ازای هر فرد بزرگسال 4300 دلار و به ازای هر کودک، 2150 دلار کمک هزینه دریافت خواهد کرد.

افرادی که در حدفاصل 8 مارس تا اول آوریل به شهرک های خود در مجاورت نوار غزه نیز بازگردند، نیز به ازای هر فرد بزرگسال، 2150 دلار و به ازای هر کودک، 1070 دلار دریافت خواهند کرد. همچنین کلیه خانواده هایی که حدفاصل 2 آوریل تا 1 می به منازل خود بازگردند، به ازای هر فرد بزرگسال 1070 دلار و به ازای هر کودک، مبلغی معادل 540 دلار دریافت خواهند کرد. در نهایت خانوارهای آواره صهیونیستی که تا تاریخ 1 ژوئن در هتل‌ها باقی بمانند، تنها برای یک مرتبه از کمک هزینه ای برابر با 540 دلار برای هر فرد بزرگسال و 270 دلار برای هر کودک بهره مند خواهند شد.

به رغم سیاست های تشویقی طراحی شده از سوی مقامات اسرائیلی به منظور ترغیب خانواده های آواره به ترک مراکز اقامتی و هتل های زنجیره ای و بازگشت به شهرک های اشغالی در شمال و جنوب فلسطین اشغالی، در روزهای اخیر اخبار متعددی از درگیری میان خانواده های آواره صهیونیست و نیروهای خدماتی و هتل‌داران اسرائیلی منتشر شده است. روایت ها حاکی از آن است که مالکین هتل ها پس از تحمل مخارج میزبانی پنج ماهه از شهرک نشینان آواره صهیونیست، ساعت 10 صبح روز جمعه گذشته (دیروز) را به عنوان آخرین مهلت خود به کابینه نتانیاهو به منظور تخلیه و تحویل کامل اتاق های آوارگان صهیونیست تعیین کرده بودند.

این در حالی است که مقامات رژیم صهیونیستی از تمدید این مهلت تا صبح روز دوشنبه خبر داده اند. همزمان خبرها حاکی از آن است که برخی صاحبان هتل های زنجیره ای با اعمال فشار بر سرپرست خانوارهای آواره صهیونیست از آنها خواسته اند تا ضمن تحویل اتاق های خود در هتل های چند ستاره، به مراکز اقامتی با سطح امکانات کمتر و ارزان تر نقل مکان نمایند.

برخی مدیران هتل ها با قفل کردن درهای برخی اتاق ها در زمان عدم حضور این خانوارها در هتل، مانع از بازگشت آنها به داخل اتاق های خود شده اند. همین مسئله زمینه ساز درگیری میان خانواده ها و مدیران و نیروهای خدماتی این مراکز اقامتی شده است.این در شرایطی است که وزارت جهانگردی رژیم صهیونیستی هرگونه اقدام خودسرانه صاحبان هتل در تخلیه اتاق های خانواده های آواره صهیونیست را اقدامی غیرقانونی دانسته که با وضع جریمه های سنگین برای مدیران هتل های خاطی همراه خواهد شد.

با این حال خبرها حاکی از آن است که برخی هتل های زنجیره ای همچون «ایسروتل» و «ایسترال»، دست به تخلیه اجباری خانواده های آواره صهیونیست زده اند. بر همین اساس، علی رغم تاکید مقامات رژیم صهیونیستی مبنی بر تمدید این مهلت، صاحبان هتل های فوق بدون اعتنا به دستورات صادره، روند تخلیه خانواده های آواره صهیونیست را کلید زده اند.

یکی از اعضای خانواده های شهرک نشین آواره صهیونیستی در گفتگو با رسانه های صهیونیستی اعلام کرد: مدیر هتل به همه ما اخطار داده است که روز دوشنبه هر اتفاقی رخ دهد، آنها اقدام به قفل کردن در اتاق ما خواهند کرد و پس از این تاریخ اجازه استفاده از آن را به ما نخواهند داد.

یکی دیگر از این افراد نیز اظهار داشت: صاحب هتل روز گذشته ساعت 10 صبح در اتاق را قفل کرد و این در حالی بود که وسایل ما در داخل اتاق قرار داشت. ما تا ساعت 5 بعدازظهر به همراه همسر و فرزندانم آواره خیابان ها بودیم. مدیر هتل به من گفت امشب را در خیابان سپری خواهی کرد. کودکانم گریه می کردند. من بعد از این اتفاق به شدت احساس تحقیر کردم. حس کردم سرنوشتی مشابه پناهنده کشوری جهان سومی پیدا کرده ام.

وی در ادامه افزود: با دفتر وزارت جهانگردی تماس گرفتم و جزئیات این حادثه را آنها به اطلاع آنها رساندم. در نهایت مذاکرات مدیر هتل و مسئولین وزارت جهانگردی به این نتیجه ختم شد که من به همراه خانواده ام تا روز دوشنبه در هتل باقی بمانم اما از سرنوشت خود بعد از این تاریخ اطلاعی ندارم. من بسیار نگران وضعیت آینده خودم، همسرم و دو دخترم هستم. تمایلی ندارم تا به خانه ام بازگردم و دخترانم هر روز با صدای شلیک راکت و موشک روز را به شب برسانند.

بیشتر بخوانید

بحران شهرک نشینان فراری از جنگ غزه وخیم‌تر می‌شود

رسانه‌های عبری: شهرک نشینان شمال فلسطینی اشغالی همچنان در آوارگی به سر می‌برند

ناظران سیاسی در فلسطین اشغالی معتقدند تداوم روند فرسایشی جنگ در مرزهای سرزمین های اشغالی با نوار غزه و لبنان بیانگر این واقعیت است که جنگ دست کم تا مدتی طولانی ادامه خواهد یافت. در این صورت به نظر می رسد کابینه نتانیاهو در آینده ای نزدیک باید شاهد آغاز یک چالش داخلی جدی میان هتل داران به عنوان بخشی مهم از زیرساخت اقتصادی و تجاری این رژیم از یک سو و خانواده های شهرک نشینان آواره صهیونیست به عنوان ابزار فشار جدید بر کابینه بی بی باشیم. علاوه بر این تداوم میزبانی از هزاران خانواده آواره صهیونیست بار مالی غیرمترقبه و جدید را بر ساختار اقتصادی رژیم صهیونیستی تحمیل خواهد کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها