کد خبر: 705376
تاریخ انتشار :

آمریکا اقیانوس آرام را باخته است

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی اندیشکده راهبردی تبیین نوشت:

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

رهبری ایالات متحده در اقیانوس آرام در معرض خطر است

ایالات متحده در طول صد سال گذشته به یک قدرت بزرگ در اقیانوس آرام تبدیل شده است، اما امروزه مواضع راهبردی این کشور در این منطقه با مخاطراتی مواجه است که ممکن است به تضعیف رهبری آمریکا منجر شود. در همین زمینه کارشناسان مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی (CSIS) به بررسی این موضوع پرداخته و نسبت به عواقب آن هشدار داده اند.

در این گزارش آمده است که در طول چهار دهه اخیر، ایالات متحده به عنوان یکی از ابرقدرت‌های جهان، با جمهوری پالائو، جمهوری جزایر مارشال و ایالات فدرال میکرونزی در قالب قراردادهای انجمن آزاد (COFA) همکاری نموده است. این توافقات، در ازای کمک‌های مالی و دسترسی به خدمات و برنامه‌های فدرال، ایالات متحده را مجاز به دسترسی نظامی انحصاری در این مناطق می سازد. با این حال، در سال های مالی 2023 و 2024 این توافق برای سه کشور به اتمام خواهد رسید.

این قراردادها، که از حمایت گسترده دو حزبی در واشنگتن برخوردار است اخیراٌ به منظور تمدید 20 ساله دوباره مورد مذاکره قرار گرفته اند، اما همچنان با تشدید اختلافات درخصوص بودجه آن درکنگره به سرنوشتی مبهم دچار شده است. به عبارت دیگر، مبلغ 360 میلیون دلار در سال برای تأمین بودجه این توافق‌ها که کمتر از 0.04 درصد بودجه دفاعی سالانه و 0.006 درصد از بودجه فدرال است امکان دارد از ردیف بودجه خارج شود.

از طرف دیگر رهبران منطقه اقیانوس آرام با چالش هایی اساسی در تجارت خود با چین مواجه هستند، اما به طور همزمان نیاز به تصمیم‌گیری‌هایی دارند که به تأمین نیازهای اساسی جامعه و اقتصادشان کمک کنند. همچنین، رقابت با چین در این منطقه مسائل پیچیده دیگری از جمله حفظ صلح در تنگه تایوان و مقابله با کمپین‌های اطلاعاتی نادرست به همراه دارد.

این گزارش در پایان چنین نتیجه می گیرد که ناتوانی ایالات متحده در تأمین مالی COFA که بی‌گمان، مهم‌ترین و بلندمدت‌ترین تعهد به کشورهای منطقه اقیانوس آرام است یک پیام روشن دارد و آن اینکه ایالات متحده دیگر به عنوان یک شریک قابل اعتماد در منطقه شناخته نمی شود.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها