کد خبر: 705394
تاریخ انتشار :

سفر مقام ارشد آمریکایی به لبنان با موضوع برخورد با «جریان‌های مالی حماس و حزب‌الله»

صد آنلاین | یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا در سفر اخیر خود به شهر بیروت مقام‌های لبنانی را تحت فشار قرار داده تا جلوی «نقل و انتقال پول به حماس از طریق لبنان» را بگیرند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش صد آنلاین ، «جسی بیکر»، معاون دستیار امور آسیا و خاورمیانه وزارت خزانه‌داری آمریکا روزهای پنجشنبه و جمعه به دیدار سیاستمداران و مقام‌های بخش مالی لبنان رفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا که نامش را فاش نکرد گفت بیکر به طرح «نگرانی‌های ویژه» نزد مقام‌های لبنانی درباره «نقل و انتقال پول به جنبش حماس از طریق لبنان و نقل و انتقال وجوه گروه حزب‌الله» پرداخته و خواستار «تدابیر فعال» برای مقابله با آن شده است.

این مقام ادعا کرد این گروه‌ها برای پرداخت دستمزد نیروها و اجرای عملیات‌های نظامی خود به این وجوه نیاز دارند و بدون آن نمی‌توانند به اهدافشان برسند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیکر همچنین خواستار آن شد که لبنان «شرکت‌های خدمات مالی نامشروع که در پی چهار سال بحران اقتصادی، سقوط نظام بانکداری رسمی، تبادل پولهای غیرقانونی و عملیات‌های نقل و انتقال پولهای غیرمجاز شکوفا شدند» را سرکوب کند.

این شرکت‌ها در کنار اقتصاد نقدی که طبق برآورد بانک جهانی حدود ۴۶ درصد تولید ناخالص داخلی لبنان را به خود اختصاص داده باعث ارائه میانبرهایی برای افراد و گروه‌هایی که حضورشان در نظام مالی رسمی طبق تحریم‌های آمریکا ممنوع شده همچون حماس و حزب‌الله می‌شوند.

ولید کیلانی، سخنگوی حماس در لبنان گفت درباره این مساله اطلاعی ندارد.

حلیم برتی، سخنگوی بانک مرکزی لبنان گفت که دیدار مقام‌های این سازمان با بیکر را تایید می‌کند و دیدارهای آنها «بسیار مثبت»‌ بوده است.

او اظهار کرد بانک مرکزی لبنان در حال ایفای نقش خود برای قاعده مند سازی کسب‌وکارهای دارای مجوز در بخش خدمات مالی بوده و کسب‌وکارهای فعال بدون مجوز «در حوزه صلاحیت ما نیستند» و نیروهای نظامی باید با آن برخورد کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها