کد خبر: 705522
تاریخ انتشار :

تاکید مجدد صدر اعظم آلمان بر موضع خود مبنی بر عدم تحویل تاروس به اوکراین

صدر اعظم آلمان با وجود افزایش فشارها از طرف احزاب داخلی و متحدان برای ارسال موشک‌های تا روس به اوکراین در سخنانی تاکید کرد که همچنان به موضع مخالف خود در این باره پایبند است.

تاکید مجدد صدر اعظم آلمان بر موضع خود مبنی بر عدم تحویل تاروس به اوکراین
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "پاسایر نویه پرسه"، با افزایش اختلافات و مناقشات در ائتلاف موسوم به چراغ راهنمایی در آلمان پیش از رای گیری مجدد روز پنجشنبه درباره ارسال موشک های تاروس به اوکراین، اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان موضع رد خود در قبال این مسئله را تکرار کرده و انجام این اقدام را شدنی ندانست.

به این ترتیب اختلاف نظر ها در مورد تحویل موشک های کروز به اوکراین در دولت ائتلافی آلمان آشکارتر می شود. اما "اولاف شولتز، صدراعظم این کشور بار دیگر به وضوح تحویل موشک های کروز تاروس به اوکراین را رد کرد.

شولتز در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین در پاسخ به این سوال که آیا مانند آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه، مبادله حلقه‌ها با انگلیس را به‌جای تحویل مستقیم تاروس به اوکراین یک گزینه می‌داند یا خیر، گفت: موضع من واضح است. این وظیفه من به عنوان صدراعظم و به عنوان رئیس دولت است که دقیقاً نظر خودم را بیان کنم و هیچ گونه انتظارات گمراه کننده ای ایجاد نکنم. پاسخ‌های من به همین ترتیب واضح است.

وی استفاده از موشک های تاروس در اوکراین را قابل توجیه نمی‌داند و این را نه به صورت مستقیم و نه غیر مستقیم شدنی ندانست.

اوکراین در ماه مه گذشته تحویل این موشک ها را با برد 500 کیلومتر از آلمان درخواست کرد. شولتز به وضوح این درخواست را ابتدا در ماه اکتبر و سپس دوباره دو هفته پیش رد کرد. وی بار دیگر تاکید کرد که نمی‌خواهد این سیستم تسلیحاتی را بدون کنترل آلمان بر هدف‌گیری به اوکراینی‌ها تحویل دهد. از آنجایی که به نظر او این کار بدون سربازان آلمانی ممکن نیست، این عملیات را رد کرد. شولتز نگران است که آلمان در صورت تحویل این موشک ها به این جنگ کشانده شود.

بائربوک، وزیر خارجه آلمان قبلاً یک به اصطلاح طرح تبادل حلقه را که در آن آلمان موشک‌های کروز تاروس را به بریتانیا می‌داد و لندن نیز Storm Shadow بیشتری را از ذخایر خود به اوکراین تحویل می‌داد رد نکرده و آن را عملی دانست. دیوید کامرون، وزیر امور خارجه انگلیس اخیرا در مصاحبه با زوددویچه سایتونگ چنین رویکردی را رد نکرد.

"لارس کلینگ بیل"، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان هم این موضوع را رد می کند. وی در مصاحبه ای همچنین از نه اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان به تحویل تاروس به اوکراین دفاع کرد و از شرکای اروپایی خود خواست که در نهایت بر تولید و تحویل مهمات بیشتر تمرکز کنند. کلینگ بیل گفت: "این چیزی است که همه باید روی آن تمرکز کنند و نه بحث های دیگر."

فردریش مرتز، رهبر حزب دموکرت مسیحی هم در مورد گزینه مبادله حلقه برای تحویل موشک های تاروس برای اوکراین تردید دارد، اما اساساً پذیرای آن است. مرتز پس از نشست هیئت رئیسه احزاب متحد مسیحی در برلین گفت: این ممکن است دومین راه حل برای دستیابی به هدف باشد.

در این میان نوربرت روتگن، کارشناس خارجی حزب دموکرات مسیحی و آنتون هوفریتر، سیاستمدار حزب سبز، مشترکا به شدت از شولتز انتقاد کردند. آنها در یک مقاله مهمان برای روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، صدر اعظم را به "شکست گرایی فاجعه بار" و "ارتباطات بسیار ضعیف" متهم کردند.

با توجه به استدلال های شولتز علیه ارسال تاروس به اوکراین آنها از صدراعظم به دلیل گسترش ترس و وحشت در بین مردم انتقاد کردند. این دو مقام آلمانی تاکید کردند: ادعای شولتز مبنی بر اینکه تحویل‌های تاروس آلمان را به یک طرف متخاصم تبدیل می‌کند، «از نظر واقعی و قانونی اشتباه است». به زعم این دو این موضع گیری همچنین فرانسه و انگلیس را که قبلاً تسلیحات مشابهی را تحویل داده‌اند، نادیده می‌گیرد.

اتحادیه احزاب متحد مسیحی می خواهد پیشنهاد دیگری را برای رای گیری در پارلمان آلمان در روز پنجشنبه ارائه کند تا سیستم تاروس را به اوکراین ارائه کند. نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه پیشنهاد این اتحادیه می تواند توسط تک تک اعضای حزب لیبرال دموکرات و سبزها در دولت ائتلافی نیز حمایت شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها