کد خبر: 705527
تاریخ انتشار :

است ول تن برگ: اوکراین بیش از هر زمان دیگری به ناتو نزدیک شده است

دبیر کل ناتو ضمن تاکید بر لزوم تداوم حمایت‌های تسلیحاتی و مالی از اوکراین از تلاش سخت برای عضویت هر چه سریع‌تر این کشور در ائتلاف نظامی غربی سخن گفته و اظهار داشت که اوکراین بیش از هر زمانی به این الحاق نزدیک شده است.

است ول تن برگ: اوکراین بیش از هر زمان دیگری به ناتو نزدیک شده است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در گفتگویی با سایت رادیو آلمان اوکراین را در مسیر امن برای عضویت در ناتودیده و بار دیگر نسبت به دست کم گرفتن روسیه هشدار داده است.

وی با تاکید بر عزم و اراده خود برای وارد کردن اوکراین به ناتو در عین حال گفت که که نمی‌تواند دقیقاً زمان پذیرش این کشور را بگوید. وی تنها گفت: اما ما سخت تلاش می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که این اتفاق در سریع‌ترین زمان ممکن رخ می دهد. وی همچنین گفت: ما می دانیم که اوکراین بیش از هر زمانی به عضویت نزدیک شده است.

وی در بخشی از این گفتگو درباره عضویت سوئد در ناتو و خارج شدن آن از وضعیت بی طرفی و اینکه چه عواقبی می تواند داشته باشد گفت: خب، اول از همه، من معتقدم که این بستگی به هر کشوری دارد که بخواهد به یک اتحاد بپیوندد یا نه. این یک تصمیم مستقل است که من به آن احترام می گذارم، مهم نیست که چگونه به نظر می رسد. اما آنچه در اروپا می بینیم این است که بی طرف بودن به عنوان کشوری بین روسیه و ناتو که به طور فزاینده ای تهاجمی می شود دشوارتر می شود. به همین دلیل است که کشورهای بیشتری برای عضویت درخواست داده اند و پذیرفته شده اند؛ تنها در دوران مسئولیت من، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، فنلاند و اکنون سوئد عضو این ائتلاف شده اند.

وی درباره اظهارات اخیر پاپ مبنی بر لزوم شجاعت اوکراین برای بالا بردن پرچم سفید گفت: تسلیم شدن به معنای صلح نیست. تسلیم شدن برای اوکراین به معنای اشغال است. این جنگ می تواند به سه طریق پایان یابد: رئیس جمهور پوتین که جنگ را آغاز کرد، می تواند امروز به آن پایان دهد. اوکراین می تواند دفاع از خود را متوقف کند - این صلح نیست، تسلیم خواهد بود. گزینه سوم، راه حل مذاکره است. اما اگر ما خواهان راه حلی از طریق مذاکره هستیم که اوکراین را به عنوان یک کشور مستقل حفظ کند، باید به پوتین بفهمانیم که او به اهداف خود در میدان جنگ دست نخواهد یافت، بلکه باید برای صلح پایدار با اوکراین مذاکره کند. برای دستیابی به چنین راه حلی، ما باید از اوکراین حمایت نظامی کنیم.

دبیر کل ناتو در ادامه با این پرسش مواجه شد که اگر عضویت اوکراین تا زمانی که جنگ ادامه دارد غیرممکن است، پس روسیه کلیدهای این موضوع را در اختیار دارد و آیا این درست است گفت: ما نمی توانیم بپذیریم که روسیه درباره عضویت کشوری به ناتو تصمیم بگیرد. در این صورت ما یک اصل اساسی را نقض می کنیم که هر کشوری می تواند مسیر خود را تعیین کند.

دبیر کل ناتو در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: ما نباید روسیه را دست کم بگیریم، من این را مدت هاست گفته ام، زیرا می بینیم که آنها حاضرند چه بهای گزافی بپردازند. البته پاسخ به آن این است که ما باید کارهای بیشتری انجام دهیم، زیرا اگر پوتین در اوکراین پیروز شود، این بدان معناست که ارزش آن را دارد که قوانین بین المللی را زیر پا بگذاریم و کشورهای دیگر را تسخیر کنیم.

استولتنبرگ در ادامه درباره موضع مخالف آلمان درباره تحویل موشک های تاروس به اوکراین ضمن تمجید از حمایت های برلین از کی یف و با اشاره به اینکه آلمان بیشترین حمایت از اوکراین در اروپا را انجام می دهد گفت: من وارد جزئیات سیستم های تسلیحاتی خاص هر کشور نمی شوم. من از عرضه موشک های کروز مانند Storm Shadow از بریتانیا و اسکالپ از فرانسه برای اوکراین استقبال می کنم و همچنین اینکه بسیاری از متحدان جت های جنگنده F-16 را برای کی یف تامین می کنند. اما من در اینجا توصیه خاصی به برلین نمی کنم.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا ناتو برای دور جدید ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا آماده شده است گفت: ناتو ائتلافی از 32 دموکراسی است و در تمام این مدت سیاستمداران مختلفی انتخاب شده‌اند. همیشه در هر دو سوی اقیانوس اطلس اختلاف نظر وجود داشته است. اما من انتظار دارم که ایالات متحده همچنان یک عضو قابل اعتماد باشد. زیرا ناتوی قوی نه تنها برای اروپایی ها بلکه برای ایالات متحده نیز مفید است.

وی درباره اظهارات تند ترامپ علیه ناتو گفت: علاوه بر این: انتقادها متوجه ناتو نبود، بلکه متحدانی بودند که به اندازه کافی در ناتو سرمایه گذاری نمی کنند و این روند اساساً تغییر کرده است. آلمان، و همچنین بسیاری از متحدان دیگر، اکنون دو درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف دفاع می کنند، بنابراین وضعیت بسیار متفاوت از چهار سال پیش است.

استولتنبرگ در بخش پایانی این گفتگو درباره اینکه چه توصیه ای به جانشین خود می کند گفت: مهم ترین چیز حفظ اتحاد است. وی این را یک امتیاز دانست که به عنوان دبیر کل ناتو در دوران پرتلاطمی کار کرده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها