کد خبر: 705686
تاریخ انتشار :

احدی: از سود پول افغانستان در سوئیس هیچ استفاده‌ای نشده است

عضو هیئت مدیره «صندوق امانت افغانستان» در سوئیس گفت از سود پول افغانستان در این صندوق که به ۲۷۰ میلیون دلار رسیده است تاکنون هیچ استفاده‌ای نشده است.

احدی: از سود پول افغانستان در سوئیس هیچ استفاده‌ای نشده است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «انورالحق احدی» عضو هیئت مدیره صندوق امانت افغانستان در سوئیس گفت از سود 3.5 میلیارد دلار سپرده این صندوق می‌توان در صورت لزوم در این کشور استفاده کرد.

وی افزود تا کنون سود پول افغانستان به 270 میلیون دلار رسیده است.

احدی اظهارداشت: در برخی پروژه‌ها یا بودجه‌های اساسی حکومت کنونی کابل که برای مردم افغانستان ضروری است می‌توان از این پول استفاده کرد.

عضو هیئت مدیره صندوق امانت افغانستان ادامه داد به هر حال باید چهار نفر اعضای این صندوق توافق کنند تا برای مواردی هزینه شود به طور نمونه در 29 ژانویه سال جاری میلادی تصمیم گرفته شد تا بدهی بانک آسیایی در صورت عدم توانایی حکومت کابل پرداخت شود زیرا این بانک به مردم افغانستان کمک‌رسانی می‌کند و ما نمی‌خواهیم که کمک‌های بانک آسیایی قطع شود.

اعضای هیئت مدیره صندوق امانت افغانستان علاوه بر انورالحق احدی شامل «شاه محمد محرابی»، «جَی شامبو» و «الکساندرا باومن» است که از یک سال و نیم گذشته فعالیت خود را آغاز کرده‌اند اما در مورد مصرف این پول هنوز توافق نظر ندارند.

بیشتر بخوانید

فرمان اجرایی «بایدن» برای سرقت دارایی‌های افغانستان تمدید شد

واکنش طالبان به اقدام آمریکا: توقیف دارایی‌های افغانستان اقدامی ظالمانه است

یک منبع به رسانه‌ها گفته است که تمام اعضای هیئت مدیره این صندوق موافق هستند تا این پول دست زده نشود اما برای کمک به مردم افغانستان از سود آن استفاده شود.

پس از تحولات اخیر در افغانستان هفت میلیارد دلار سرمایه بانک مرکزی افغانستان در آمریکا مسدود شد که 3.5 میلیارد آن طی فرایندی به صندوق امانات در سوئیس ارسال شد.

از سوی دیگر، 3.5 میلیارد دلار از این دارایی نیز به نظر می‌رسد که به بهانه غرامت به بازماندگان قربانیان حملات 11 سپتامبر در آمریکا مسدود شده است.

پیش‌تر اداره هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده بود تنها در سال جاری میلادی (2024) حدود 24 میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

به گزارش اندیپندنت، با روی کار آمدن طالبان، کشورهای که ذخایر پولی افغانستان در نزد آنها بود به مسدود کردن این پول‌ها اقدام کردند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها