کد خبر: 707026
تاریخ انتشار :

تأکید عراق برای تعیین جدول زمانی برای پایان مأموریت ائتلاف

نخست‌وزیر عراق پیش از عزیمت به آمریکا صبح امروز در بیانیه‌ای مطبوعاتی به محورهای مهم سفر خود اشاره و اعلام کرد که در این سفر مسئله رسیدن به یک جدول زمانی برای پایان مأموریت ائتلاف بین‌المللی در عراق هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تأکید عراق برای تعیین جدول زمانی برای پایان مأموریت ائتلاف
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دفتر اطلاع‌رسانی نخست وزیر عراق اعلام کرد که «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر این کشور امروز صبح، شنبه، قبل از سفر به آمریکا بیانیه‌ای مطبوعاتی ارائه داد که در آن تأکید شده است: این سفر در شرایط حساس و در چارچوب روابط با ایالات متحده و در زمانی انجام می‌شود که منطقه شرایط خاصی دارد و شاهد کشتار مردم بی‌گناه در اراضی اشغالی فلسطین هستیم و همچنین ترس از گسترش دایره درگیری‌ها وجود دارد.

السودانی در این بیانیه تأکید کرد: هدف از این سفر، انتقال روابط عراق و آمریکا به مرحله‌ای جدید شامل فعال‌سازی بندهای توافق چارچوب راهبردی است که در راستای برنامه‌های دولت ما درباره اصلاحات اقتصادی و مالی و سایر زمینه‌های مهم و همچنین مشارکت سازنده با کشورهای مختلف جهان قرار دارد.

نخست‌وزیر عراق گفت که در دیدار با جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، درباره شرایط منطقه و تشدید تنش‌ها در آن و نیز درباره نقش مشترک برای آرام کردن اوضاع و جلوگیری از گسترش درگیری‌ها گفت‌وگو خواهد کرد. در این دیدار همچنین کار کمیته نظامی عالی بین عراق و ائتلاف بین‌المللی که هدف آن رسیدن به یک جدول زمانی برای پایان مأموریت ائتلاف در عراق و انتقال این مأموریت به مرحله روابط دوجانبه با کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد که در سفر به آمریکا همچنین با وزرای خارجه و دفاع و خزانه‌داری آمریکا و نیز مشاور امنیت ملی و اتاق بازرگانی و سایر مسئولان شرکت‌های نفتی و صنعتی آمریکا هم دیدار خواهد داشت. این سفر در چارچوب تمایل برای ایجاد یک مشارکت استراتژیک پایدار بر اساس احترام متقابل و حفظ امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی عراق است.

بیشتر بخوانید

السودانی: پایان مأموریت حضور مستشاران خارجی طبق جدول زمان‌بندی صورت خواهد گرفت

السودانی خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شد

در ادامه این بیانیه آمده است که یک هیئت دولتی و پارلمانی شامل نمایندگان و مشاوران به‌همراه چند نماینده از بخش خصوصی که شامل صنعتگران و بازرگانان متخصص در زمینه‌های مختلف هستند، السودانی را در این سفر همراهی می‌کنند و قرار است مباحثات گسترده‌ای با مسئولان آمریکایی درباره روابط دوجانبه و نیز مجموعه‌ای از پرونده‌های اقتصادی، مالی و تجاری و امنیتی داشته باشند.

پیش از سفر السودانی به آمریکا، کمیته عالی نظامی عراق برای واکاوی آخرین نتایج و دستاوردهای خروج نیروهای اشغالگر با کمیته عالی نظامی ائتلاف بین‌المللی تشکیل جلسه داد. در این جلسه بر توانایی دفاعی عراق در مبارزه با داعش و حفظ تمامیت ارضی تأکید و به لزوم تعیین تاریخ خروج این نیروها از سرزمین عراق اشاره شد. دولت عراق در پی راهبرد جدیدی است تا بتواند از طریق خریدهای تسلیحاتی و عقد قراردادهای میان‌مدت و بلندمدت با کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی، با نشان دادن توانایی خود در دفاع از کشورش، خروج نیروهای خارجی را مهیا کند. این موضوع تا اندازه‌ای مورد حمایت شخصیت‌های نظامی عراق است که توافقنامه‌های مذکور شروطی را برای نیروهای خارجی به‌ویژه آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در نظر داشته باشد تا ضمانت عدم اشغال مجدد را فراهم کند؛ مسئله‌ای که توسط نمایندگان پارلمان عراق نیز همواره مورد تأکید قرار می‌گیرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها