کد خبر: 707193
تاریخ انتشار :

«وعده صادق» در رسانه‌های ترکیه؛ از همراهی تا نگرش موذیانه

تلویزیون ترکیه گزارش داد، رژیم اسرائیل از متحدانش کمک گرفت تا بتواند حملات ایران را دفع کند. به همین خاطر از ایالات متحده آمریکا، انگلیس، فرانسه و اردن حمایت دریافت کرد.

«وعده صادق» در رسانه‌های ترکیه؛ از همراهی تا نگرش موذیانه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، اخبار مربوط به پاسخ گسترده ایران به رژیم صهیونیستی، توجه همه رسانه‌های ترکیه را به سوی خود جلب کرد. برخی از رسانه‌های ترکیه در همسویی با ایران، از فلسطین حمایت کردند. اما رسانه‌های دیگری هم با نگاهی خصمانه و موذیانه به این موضوع نگریستند.

روزنامه حریت: 

باران موشک‌های ایران بر سر اسراییل

خبار داغ از غزه و منطقه تحت محاصره اسراییل همچنان به گوش می‌رسد. جهان با نفس بند آمده اخبار خاورمیانه را دنبال می‌کند. ایران شب گذشته «حمله انتقام جویانه» را انجام داد. اخبار نیویورک تایمز، نشان داد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، به بنیامین نتانیاهو هشدار داده که از حمله تلافی جویانه فوری علیه ایران صرف نظر کند.

 هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه در دو گفتگوی تلفنی جداگانه با وزرای امور خارجه ایران و انگلیس، نشان داد که پیگیری این تحولات برای ترکیه مهم است.روزنامه مهم گازته

زمانی برای بیان حقیقت

به جرات می توان گفت، روزنامه ملی گازته ارگان رسانه ای حزب سعادت، تنها روزنامه ترکیه است که به شکل آشکار از سیاست جمهوری اسلامی ایران در حمایت آرمان فلسطین، تقدیر و ستایش می کند.

ملی گازته با چند خبر و گزارش، همچون همیشه با کلیدواژه رژیم صهیونیستی از اسراییل یاد کرد و عملیات ایران را به عنوان یک سیلی تاریخی قلمداد کرد.

چند کشور به کمک اسراییل شتافتند

اسراییل از متحدانش کمک گرفت تا بتواند حملات ایران را دفع کند. به همین خاطر از ایالات متحده آمریکا، انگلیس، فرانسه و اردن حمایت دریافت کرد. ایران از حریم هوایی عراق و سوریه استفاده کرد و گروه‌های نزدیک به آن از یمن و لبنان نیز با پهپادهای خود از حمله ایران حمایت کردند. به این ترتیب 10 کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم در حملات شب گذشته شرکت داشتند. حتی این را می‌توان تمرین «جنگ منطقه ای» دانست.

با این حال، مهمترین چیزی که باید بر آن تاکید شود این است. این اولین باری است که ایران از خاک خود اقدام به حمله مستقیم علیه اسرائیل می‌کند. ایران با این اقدام ادعای خود مبنی بر اینکه در صورت تمایل می‌تواند مستقیماً با پیامی ملموس به اسرائیل ضربه بزند را ثابت کرده است. هدف شماره یک عملیات ایران در پاسخ به این حمله شب گذشته در واقع پایگاه نواتیم بود. عملیات، با جشن پیروزی در ایران مورد استقبال مردم قرار گرفت. 

ترکیه خواهان افزایش تنش نیست

روزنامه ینی آکیت طرفدار گفتمان انحلال جمهوریت و بازگرداندن خلافت عثمانی، اعلام کرده که تماس‌های تلفنی هاکان فیدان با همتایان ایرانی و انگلیسی، برای بیان این موضوع بوده که آنکارا نمی‌خواهد تنش در منطقه از این بیشتر شود.

روزنامه قرار

تنها راه پایان دادن به تنش

روزنامه قرار به سخنان رئیس جمهور ایران اشاره کرده و نوشته است: «حمله ایران به اسراییل، در صدر اخبار همه رسانه‌های جهان قرار گرفت. به گفته ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، تهران از حق دفاع مشروع استفاده کرده است».

روزنامه قرار از قول اوزگور اوزل رهبر حزب جمهوری خلق نوشته است: «ما با نگرانی شدید حملات متقابل بین اسرائیل و ایران را که منطقه را تهدید می‌کند، تماشا می‌کنیم. تاکید می‌کنیم که تنها راه حل معتبر برای دستیابی به صلح، ایجاد یک کشور فلسطینی بر اساس مرزهای 1967 به پایتختی بیت المقدس شرقی است».

حمله ایران به اسراییل، افزایش تنش در منطقه

مراد یتکین از تحلیلگران مشهور ترکیه در سایت خود به نام یتکین ریپورت نوشت: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا تعطیلات خود را به خاطر حمله ایران به اسراییل، نیمه کاره رها کرد. او از دلاور به واشنگتن رفت تا با تیم امنیت ملی درباره رویدادهای خاورمیانه مشورت کند. بایدن گفت: «ما به دفاع از اسرائیل متعهد هستیم. ما از اسرائیل حمایت خواهیم کرد».

پیش از این جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرده بود که تهدید ایران مبنی بر حمله قابل توجه به اسرائیل «معتبر» است و درخواست‌های واشنگتن، به‌ویژه بریتانیا و آلمان، برای کاهش تنش کافی نیست.

تداوم سمپاشی کاراگول علیه ایران

ابراهیم کاراگل، سردبیر سابق روزنامه ینی شفق، یک بار دیگر دست به سیاه نمایی و تکرار ادعاهای دروغین علیه ایران زد.

این نویسنده اخوانی که هنوز هم در ینی شفق قلم می‌زند و در اغلب سفرهای خارجی، رئیس جمهور ترکیه را همراهی می‌کند، ادعاهایی درباره عملیات وعده صادق مطرح کرده که مرغ پخته را به خنده می‌اندازد.

او مدعی شده که حمله ایران به اسراییل، یک نمایش و تئاتر بی‌اثر است و ایران، دست به کشتار سنی‌های منطقه زده است!

کاراگول که به عنوان یک نویسنده دوستدار گفتمان تندروهای سلفی – خلافتی، قبلاً هم بارها به ایران تاخته و مدعی شده که ایران از حمایت از فلسطین خسته شده و این بار سنگین را بر دوش یمن انداخته است!

وی در پایان، اعلام کرده که ترکیه هر چه زودتر باید به شمال عراق و شمال سوریه حمله ور شود تا اهداف امنیتی آنکارا، تحت تاثیر تنش ایران و اسراییل قرار نگیرد.

یوسف کاپلان از دیگر نویسندگان ینی شفق نیز که به عنوان یک اخوانی مشهور دوستدار اردوغان شناخته می‌شود، مدعی شده که ایران کاری به فلسطین و غزه ندارد و به دنبال تاسیس امپراتوری فارس و شیعی است!

ینی شفق در ادامه اتخاذ مواضع خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، از قول دریادار یایجی فرمانده سابق نیروی دریایی ترکیه، مدعی شده که حمله ایران به اسراییل، بهانه‌ای است تا شمال سوریه و شمال عراق به دست اسراییل بیفتد تا ترکیه با اسراییل همسایه شود و امنیتش به خطر بیفتد!

این دریادار نابغه ترکیه ظاهراً فراموش کرده که اردوغان بیش از یک سال و نیم تلاش کرد تا رابطه دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی را دوباره جوش دهد و این ایران است که همواره خطرات امنیتی اسراییل را به ترکیه و دیگران، گوشزد کرده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها