کد خبر: 707272
تاریخ انتشار :

موضع دو گانه ماک رون در قبال روسیه

در حالی که رئیس جمهور فرانسه مرتبا بر لزوم اتخاذ موضع سختگیرانه در قبال روسیه و تداوم حمایت‌ها از اوکراین تاکید دارد اما با وجود تحریم‌های ضد روسی همچنان به واردات بالای گاز مایع از این کشور ادامه می‌دهد.

موضع دو گانه ماک رون در قبال روسیه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "برلینر سایتونگ" در مطلبی به بازی دوگانه امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در قبال تحریم های ضد روسیه پرداخته و نوشت: فرانسه موضع سختگیرانه ای در قبال جنگ اوکراین اتخاذ می کند، اما در عین حال واردات گاز طبیعی مایع خود از این کشور را افزایش می دهد.

در ادامه این مطلب آمده است: درست در همان ابتدای حمله روسیه به اوکراین، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در کنار اوکراین قرار گرفت. اما در حالی که فرانسه هنوز با صدای بلند به حمله نظامی روسیه اعتراض می کند، واردات گاز طبیعی مایع روسیه (LNG) به این کشور در حال افزایش است.

این آمار از آخرین داده های مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA) به دست آمده است. بر این اساس در سه ماه اول سال جاری میلادی ، فرانسه بیش از هر عضو اتحادیه اروپا LNG روسیه را نسبت به سال گذشته وارد کرده است. گفته می شود از ابتدای سال میلادی جاری، فرانسه در مجموع حدود 600 میلیون یورو به روسیه برای این منظور پرداخت کرده است.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده است در این باره به پولیتیکو گفت: این طور نمی شود که فرانسه از یک سو موضع سختی علیه روسیه اتخاذ کرد و از سوی دیگر مبالغ هنگفتی برای گاز روسیه پرداخت کند. رشد تجارت گاز فرانسه با روسیه در حالی صورت می گیرد که مکرون در هفته های اخیر موضع سخت تری در حمایت از اوکراین اتخاذ کرده است.

در پایان ماه فوریه، مکرون اعلام کرد که هر کاری را انجام خواهند داد تا روسیه در اوکراین پیروز نشود. او در این راستا اعزام نیروهای ناتو به این کشور را رد نکرد، که این طرح باعث سروصدای زیادی در اروپا شد. در آن زمان، اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان در این راستا با رئیس جمهور فرانسه مخالفت کرد.

فرانسه تاکید می‌کند که خرید گاز برای حفظ منابع اروپایی ضروری است و به قراردادهای بلندمدت با روسیه اشاره می‌کند که از نظر قانونی فسخ آن دشوار است. اما منتقدان استدلال می‌کنند که پاریس می‌تواند اقدامات بیشتری برای کاهش خریدهای خود از روسیه انجام دهد و در این راستا شرکت انرژی TotalEnergies را به خاطر این انفعال سرزنش می کنند.

یکی از مقامات وزارت انرژی فرانسه در این راستا در برابر پولیتیکو اعتراف کرد: «این مسئله آسانی نیست. او با اشاره به قراردادهای بلندمدتی که توتال انرژی امضا کرده است که مجبور به خرید LNG از روسیه می شود، گفت: «اگر به پرداخت هزینه گازی که وارد نمی کنیم ادامه دهیم، فایده ای ندارد.

در ادامه این مطلب آمده است: اما فرانسه تنها کشوری نیست که از ال ان جی روسیه صرف نظر نمی کند. داده های حمل و نقل نشان می دهد که حداقل 9 کشور اتحادیه اروپا همچنان به این تجارت با روسیه ادامه می دهند. اگرچه LNG روسیه در سال 2024 تنها پنج درصد از مصرف گاز اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داد، اعضای اتحادیه اروپا بیش از هشت میلیارد یورو برای این صادرات به روسیه پرداخت کردند. این از گزارش جدید CREA به دست آمده است.

بر این اساس فرانسه هم در حجم واردات مطلق در سال جاری، در مجموع 1.5 میلیون تن و هم در افزایش خرید نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پیشتاز است. پس از فرانسه، بزرگترین خریداران LNG روسیه در اتحادیه اروپا بلژیک، اسپانیا و هلند هستند. همه آنها اعلام کرده اند که می خواهند این خرید را البته با همکاری نزدیک کاهش دهند.

"ترزا ریبرا"، وزیر انرژی اسپانیا در نشست وزرای انرژی اتحادیه اروپا در ماه گذشته گفت: تنها راه رو به جلو یک رویکرد مشترک برای کاهش یا ممنوعیت این واردات است. وی افزود: ما در اسرع وقت به این امر نیاز داریم. لیتوانی حتی ممنوعیت کامل LNG روسیه را در اجلاس پیشنهاد کرد.

اما فرانسه در این اجلاس از خود خویشتنداری نشان داد و در عوض از خریدهای مداوم خود از روسیه دفاع کرد. "برونو لومر"، وزیر اقتصاد فرانسه در این ماه به قانونگذاران گفت که در نهایت پایان دادن به وابستگی فرانسه به گاز روسیه باید به تدریج انجام شود تا از تأثیرات بیش از حد وخیم بر بازار و افزایش قیمت جلوگیری شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها