کد خبر: 625185
تاریخ انتشار :

آیا فرازمینی‌ها واقعاً وجود دارند؟

مجله ایلیاد/ نیروهای مربوط به پدیده‌های هوایی ناشناخته در وزارت دفاع آمریکا گزارش جدیدی را منتشر کرده‌اند که در آن دانسته‌های دولت آمریکا در مورد این پدیده‌ها را در معرض دید عموم قرار می‌دهد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در این گزارش به وجود ارتباط بین رصدهای یوفو در دو دهه‌ی گذشته و بازدید از زمین توسط فرازمینی‌ها اشاره نشده است و بنابراین هنوز دلیل خوبی وجود ندارد که بتوانیم بگوییم اجرام ناشناخته‌ی فضایی حتماً موجودات بیگانه‌ای هستند که به بازدید از زمین مشغول هستند. با این حال، این نتیجه به این معنی نیست که موجودات بیگانه وجود خارجی ندارند.
اینکه اگر این موجودات وجود داشته باشند، می‌توانیم آن‌ها را پیدا کنیم یا خیر پرسشی است که هنوز پاسخ داده نشده است. در اینجا پاسخ ۵ متخصص به پرسش وجود یا عدم وجود فرازمینی‌ها را می‌خوانید.

«جونتی هورنر»؛ متخصص زیست‌شناسی فضایی
به اعتقاد من درباره‌ی وجود فرازمینی‌ها می‌توان به صورت قطعی گفت بله وجود دارند، ولی پرسش اصلی اینجا است که آیا فاصله‌ی آن‌ها از ما به حدی است که بتوانیم آن‌ها را کشف کنیم؟ کیهان به طرز باورنکردنی بزرگ است. در دهه‌های گذشته دریافتیم که تقریباً اغلب ستاره‌ها دارای سیاره‌هایی در اطراف خود هستند. کهکشان راه‌شیری به تنهایی حدود ۴۰۰ میلیارد ستاره دارد که اگر هر کدام از ستاره‌ها تنها ۵ سیاره داشته باشند، تنها در کهکشان راه‌شیری دو هزار میلیارد سیاره داریم که می‌توانند محل زندگی فرازمینی‌ها باشند. اکنون می دانیم که تعداد کهکشان‌های موجود در کیهان، بیشتر از تعداد سیاره‌های کهکشان راه‌شیری است. به این ترتیب تعداد سیاره‌هایی که می‌توانند فرازمینی‌ها را میزبانی کنند، سرسام‌آور است.
 
با دانستن این موضوع، عجیب است که تنها بر روی زمین حیات هوشمند وجود داشته باشد. اگر از هر یک میلیارد ستاره، یک سیاره دارای قابلیت وجود حیات هوشمند باشد، ۴۰۰ ستاره در کهکشان راه‌شیری وجود دارند که درون سیاره‌های خود حیات هوشمند با تکنولوژی بالا دارند. فاصله‌ی دو طرف کهکشان راه‌شیری ۱۰۰،۰۰۰ سال نوری است و با این حساب سیاره‌های دارای حیات هوشمند حدود ۱۰،۰۰۰ سال نوری از یکدیگر فاصله دارند. این فاصله برای انسان‌ها بسیار زیاد است و نمی‌توانند سیگنال‌های تولید شده توسط فرازمینی‌ها را از این فاصله تشخیص دهند. بنابراین هر چند من معتقد هستم که فرازمینی‌ها وجود دارند، ولی اثبات این وجود کار مشکلی است.

«استیون تینگای»؛ متخصص فیزیک کیهانی
نظر من درباره‌ی وجود فرازمینی‌ها این است که بله وجود دارند. از نظر من واژه‌ی فرازمینی‌ها یا بیگانگان به هر نوع حیاتی که در مکان‌هایی غیر از زمین وجود دارند، اطلاق می‌شود. به‌عنوان مثال اگر جایی غیر از زمین باکتری پیدا کردیم، من به آن حیات فرازمینی می‌گویم.

کیهان شامل میلیاردها کهکشان است که هر کهکشان شامل میلیاردها میلیارد ستاره است و هر ستاره میزبان حداقل یک سیاره است. این منظومه‌ها همگی دارای عناصر مختلفی هستند که برای حیات ضروری هستند.
بنابراین سخت است که باور کنیم که مخلوط ویژه‌ای که باعث به‌وجود آمدن حیات شده تنها بر روی زمین وجود داشته است و میلیاردها میلیارد سیاره‌ی دیگر همین ترکیب مواد را نداشته‌اند. اینکه حیات بر روی سیاره‌های دیگر در حد وجود باکتری است یا حیات پیشرفته و دارای تکنولوژی وجود دارد، هنوز پرسش بزرگی است.

«هلن مینارد-کیسلی»؛ متخصص سیاره‌شناسی
به نظر من پیدا کردن حیات فرازمینی فقط به زمان آن برمی‌گردد. به این معنی که حیات فرازمینی قطعاً وجود دارد، ولی اینکه ما چه زمانی آن‌ها را کشف کنیم، پرسش اصلی است. دلیل من برای این پاسخ در وجود پتانسیل‌های حیات موجود در منظومه‌ی شمسی نهفته است. به‌عنوان مثال، قمرهای سیاره‌ی مشتری، به‌نام‌های «اروپا» و «گانیمد» از مکان‌هایی درون منظومه‌ی شمسی هستند که دمای آن‌ها برای حیات مناسب است. آب نیز بر روی آن‌ها وجود دارد و دسترسی به مواد معدنی نیز کامل است. با این حال من به شخصه منتظرم تا اکتشافات جدید در قمر زحل به‌نام «تیتان»، به نتیجه برسند، زیرا این قمر دارای مولکول‌های متعددی بر روی سطح خود است و سیستم آب و هوایی آن نیز فعال است.

البته ما هم اکنون می دانیم که در کهکشان راه‌شیری منظومه‌های مشابه منظومه‌ی شمسی زیاد هستند و بنابراین وجود حیات بر روی سیاره‌های این منظومه‌ها اصلاً دور از دسترس نیست.

«ربکا آلن»؛ متخصص تکنولوژی‌های فضایی
به نظر من حیات فرازمینی وجود دارد، ولی احتمالاً شبیه به حیات روی زمین نیست. سیارات زیادی درون کهکشان راه‌شیری وجود دارند که عجیب است با این تعداد کهکشان بزرگ‌تر از کهکشان راه‌شیری، حیات فرازمینی وجود نداشته باشد. با این حال زمانی که از واژه‌های حیات فرازمینی استفاده می‌کنیم، همیشه زندگی‌های مشابه انسان‌ها به ذهنمان متبادر می‌شود.
 
با این حال حتی روی زمین هم حیات انسانی مهم‌ترین شکل حیات نیست. از نظر من حیات فرازمینی به معنی وجود میکرواُرگانیسم‌ها است که می‌تواند در اطراف دهانه‌ی یک آتشفشان وجود داشته باشد. به نظر من این شکل از زندگی‌های فرازمینی حتماً وجود دارد. ولی اینکه بتوانیم حیات‌های پیچیده‌ای مانند انسان‌ها را پیدا کنیم به میلیاردها سال زمان نیاز است. با این حال امید هنوز زنده است و دانشمندان با استفاده از تلسکوپ‌های رادیویی در آسمان به دنبال ارتباطات رادیویی جستجو می‌کنند.

«مارتین ون-کرانندونک»؛ متخصص زیست‌شناسی فضایی
از نظر من پاسخ این پرسش خیر است! اگر تنها از داده‌های تجربی استفاده کنیم، فکر می‌کنم خارج از کره‌ی زمین هیچ حیاتی که با فعالیت‌های انسانی ارتباط نداشته باشد، وجود ندارد. البته دانسته‌های ما در این زمینه محدود است و ما هنوز نتوانسته‌ایم همه جای کیهان را به دنبال نشانه‌های حیات جستجو کنیم. بنابراین شاید بهتر است پاسخ خود به پرسش وجود فرازمینی‌ها را اینطور به‌روز کنیم که اطلاعات ما در این زمینه ناقص است. در حقیقت شاید هیچ وقت نتوانیم پاسخ دقیقی به این پرسش بدهیم، ولی جا دارد تا کارهای بیشتری برای یافتن این پاسخ انجام دهیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما