کد خبر: 625343
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه نیوز» با هاشمی طبا

ظریف همه وجود خود را صرف خدمت کرد

سیدمصطفی هاشمی‌طبا عملکرد ظریف را در هشت سال گذشته مثبت ارزیابی کرد و شجاعت، صراحت، استدلال کافی و اشراف به مسائل جهان را از مهم‌ترین ویژگی‌های وی دانست.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز – دولت روحانی در واپسین روزهای خود به سر می‌برد و همچنان دیپلماسی داغ‌ترین بحث است. با توجه به وعده‌ها انتخاباتی روحانی در سال 92 بیشترین انتظار از او و دولتش به این حوزه معطوف بود و با انتخاب ظریف عنوان وزیر خارجه توانست حداقل در دولت اول خود تا حد زیادی این انتظارات ایجاد شده را پاسخ دهد. همان وقتی مردم در فرودگاه ظریف را یادآور مصدق می‌خواندند. در دولت دوم اما به واسطه خروج ترامپ از برجام و مشکلاتی سر راه این مهم‌ترین دستاورد دولت روحانی ایجاد شد، از میزان رضایت عمومی از عملکرد دولت نیز کاسته شد.

حال اما در آستانه اتمام دولت و روی کار آمدن دولت جدید وقت ارزیابی رسیده و از آنجایی که هنوز هم مذاکراتی در وین جاری و دیپلماسی یکی از مسائل مطرح است، باید سراغ ظریف رفت. بررسی عملکرد ظریف و شناخت نقاط قوت و ضعف او قطعا می‌تواند به رئیس جمهور منتخب نیز در انتخاب وزیر خارجه کمک کند.

پرونده و کارنامه هر مقام مسئولی در پایان دوره مدیریت و یا در خلال انجام وظیفه مشخص می‌شود. بسیاری از کارشناسان و سیاسیون نیز معتقدند که ظریف با توجه به سال‌ها فعالیت در وزارت خارجه و اشراف کامل بر وظایف و مسئولیت‌های این وزارتخانه توانست در جایگاه وزیر به نحو مطلوبی انجام وظیفه کند.

یکی از این افراد، سیدمصطفی هاشمی طبا است. او در گفت‌وگویی با «نامه نیوز» به ارزیابی عملکرد ظریف در دولت یازدهم و دوازهم پرداخت و گفت: « به نظر من آقای ظریف از جمله افرادی است که تمام وجود خود را صرف خدمت به کشور کرد و عملکرد او را حتما مثبت می‌دانم».

وی افزود: «او توانست سطح دیپلماسی ما را به خوبی در دنیا مطرح کند و امیدوارم از این پس نیز در هر جایگاهی که قرار بگیرد، موفق باشد».

هاشمی‌طبا در ادامه ویژگی‌های ظریف که دلیل این عملکرد مثبت بوده است را برشمرده و گفت: «مهم‌ترین مشخصه او این است که شناخت کاملی از وضعیت جهان و سیاست‌های جاری در جهان دارد. این حاصل مطالعات فراوان و سوابق و تحصیلات او است».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: «دومین ویژگی مثبت و موثر ظریف توانایی او در برخورد با افراد بود به نحوی که دست او را نمی‌خواندند».

هاشمی‌طبا شجاعت و صراحت را سومین ویژگی ظریف دانست و گفت: «او شجاعت لازم را در بیان مسائل  داشت. برخی مصاحبه‌های او خیل انقلابی‌تر از خیلی‌ها است. او صراحت داشت و همچنین استدلال قوی. می‌دانیم که صراحت تنها کافی نیست و ظریف با استدلال قوی خو بیانات اثرگذار و تاریخی داشت».

وی تاکید کرد: «همین ویژگی‌ها بود که از ظریف یک وزیرخارجه شایسته ساخت».

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما