کد خبر: 632345
تاریخ انتشار :

طالبان به دنبال "روابط حسنه" با جهان از طریق دیپلماسی است

سخنگوی طالبان در مصاحبه‌ای گفت، هدف دولت موقت طالبان ایجاد مناسبات حسنه با جامعه بین‌المللی از طریق دیپلماسی است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ایسنا، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان.اچ.کی ژاپن گفت: ما می‌خواهیم از طریق دیپلماسی روابط خوبی با جامعه بین‌المللی ایجاد کنیم. منافع افغانستان هم منافع جامعه بین‌المللی است. ثبات افغانستان برای جهان مهم است.

مجاهد از جامعه جهانی خواست که دارایی‌های مالی افغانستان را از حالت توقیف خارج کند و افزود که دولت فعلی "موقت" است. سخنگوی طالبان گفت: ما در حال مذاکره با هدف مشارکت افراد بیشتری در تشکیل دولت جامع هستیم.

علاوه بر این، مجاهد "روابط خوب تاریخی" بین افغانستان و ژاپن را یادآوری کرد و از توکیو خواست تا از این کشور حمایت کند.

طالبان یک ماه پیش حملات خود را علیه نیروهای دولتی افغانستان شدت بخشید و در ۱۵ اوت وارد کابل شد. در ۳۱ اوت، ارتش آمریکا فرودگاه کابل را ترک کرد و به این ترتیب حضور نظامی بیست ساله آمریکا در افغانستان پایان یافت.

در ششم سپتامبر طالبان اعلام کرد که کنترل پنجشیر را به دست گرفته است، آخرین ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان که تحت کنترل آنها نبوده است. روز بعد، طالبان ترکیب دولت موقت افغانستان را اعلام کرد. ریاست دولت موقت بر عهده محمد حسن آخوند است که در اولین حکومت طالبان به عنوان وزیر خارجه فعالیت می‌کرد. او از سال ۲۰۰۱ تحت تحریم‌های سازمان ملل قرار دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما