کد خبر: 639373
تاریخ انتشار :

جزئیات دیدار قالیباف و اردوغان

رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور و رئیس مجلس ترکیه دیدار کرد و ضمن تأکید بر توسعه روابط دو کشور گفت:‌ چنانچه قدرت‌های بزرگ احترام به منافع دیگران را بپذیرند، توافق در دسترس است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، ظهر امروز محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که برای حضور در اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول حضور دارد با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نشست رئیس جمهور ترکیه با اشاره به شرایط کرونا و اثرگذاری آن بر مراودات اقتصادی کشورها از رشد همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه در این مدت خبر داد.

اردوغان نسبت به ارتقای روابط اقتصادی دوکشور ابراز امیدواری کرد و گفت، امیدوار است که مذاکرات وین برای اجرای توافق هسته‌ای به شکل عادلانه ای به نتیجه برسد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین نسبت به سفر در آینده نزدیک به ایران ابراز امیدواری کرد و با اشاره به تحولات افغانستان و بحران مهاجران این کشور تاکید کرد: نهادهای بین المللی باید به ایران برای سروسامان دادن به مهاجران افغانستانی کمک کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار که با حضور مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ترکیه برگزار شد، گفت: سند جامع همکاری های دوکشور در حال نهایی شدن است که نمادی از اراده جدی برای توسعه روابط است.

رئیس مجلس با اشاره به حمایت ایران از ابتکار ۳+۳ تاکید کرد: همه کشورهای حوزه قفقاز باید روابط خوبی با هم داشته باشند که این مهم می‌تواند به رشد و توسعه منطقه کمک کند.

قالیباف درباره مذاکرات وین نیز گفت: قدرت‌های بزرگ باید یاد بگیرند که نباید اراده خود را به سایر کشورها تحمیل کنند و چنانچه احترام به منافع دیگران را بپذیرند، توافق در دسترس است.‌

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما