کد خبر: 671408
تاریخ انتشار :

بشار اسد: آمریکا بسیاری از کشورها را تحت فشار قرار داده تا به سوریه کمک نکنند

​تسنیم: بشار اسد در نشستی با هیئت وزرای لبنانی که به دمشق سفر کرده‌اند ضمن قدردانی از لبنان و همه کشورهایی که در این شرایط سخت کنار سوریه هستند اظهار داشت که بسیاری از کشورها تحت فشارهای آمریکا قرار دارند تا به سوریه کمک نکنند.

بشار اسد: آمریکا بسیاری از کشورها را تحت فشار قرار داده تا به سوریه کمک نکنند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روز گذشته هیئت وزرای لبنانی که به منظور پیگیری وضعیت زلزله و ابراز همدردی با ملت و دولت سوریه به این کشور سفر کرده‌اند با مقامات سوری از جمله «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفتگو کردند.

هیئت وزرای لبنان به ریاست «عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه در دولت موقت این کشور به نمایندگی از «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور و همه ملت لبنان همدردی خود را با مردم سوریه ابراز و مراتب تسلیت لبنانی‌ها را به بشار اسد اعلام کردند.

اعضای هیئت لبنان در دیدار با رئیس جمهور سوریه تاکید کردند که سفر آنها به دمشق در راستای اعلام همبستگی و همدردی با سوری‌هاست؛ چرا که لبنانی‌ها خود را شریک این غم ملت و دولت سوریه می‌دانند و موظف هستند در این شرایط کنار برادران سوری خود باشند.

وزرای لبنانی در این دیدار اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده توسط دولت موقت لبنان به منظور کمک‌رسانی و هماهنگی با نهادهای سوری که در زمینه امداد و نجات زلزله‌زدگان کار می‌کنند را مورد بررسی قرار داده و تاکید کردند که لبنان آماده خدمت‌رسانی به مردم سوریه بوده و فرودگاه‌ها و بنادر خود را برای ارسال کمک‌ها به این کشور از هر جهت باز کرده است.

بشار اسد نیز به نوبه خود در گفتگو با وزرای لبنانی از دولت و ملت این کشور به خاطر اقدامات عملی انجام شده جهت ارائه تسهیلات لازم و امدادرسانی به زلزله‌زدگان سوریه تشکر و قدردانی کرده و گفت، این کمک‌ها بسیار موثر بوده و همچنین روحیه ملت سوریه را تقویت می‌کند.

رئیس جمهور سوریه همچنین بر اهمیت همکاری بیروت و دمشق در همه زمینه‌ها طبق ظرفیت‌های دو کشور و منافع مشترکی که آنها را به هم نزدیک می‌کند، تاکید کرد.

بعد از بحران تروریسم در سوریه در سال 2011 این بالاترین سطح دیدار میان مقامات لبنانی و سوری بود.

بشار اسد در دیدار با هیئت لبنانی ضمن قدردانی از لبنان و همه کشورهایی که در این شرایط بحرانی به کمک سوریه شتافتند تاکید کرد که می‌دانیم بسیاری از کشورها تحت فشارهای آمریکا قرار دارند تا به سوریه کمک نکنند.

عبدالله بوحبیب با «فیصل المقداد» همتای سوری خود نیز در این سفر دیدار و تاکید کرد که لبنانی‌ها با همه توان آماده کمک‌رسانی به برادران سوری خود هستند.

وی تاکید کرد که ملت سوریه همواره در سخت‌ترین شرایط کنار لبنان بوده‌اند و ما وظیفه داریم کنار آنها بایستیم.

«علی حمیه» وزیر حمل و نقل دولت موقت لبنان نیز به نوبه خود اعلام کرد که لبنان ماشین‌های سنگین و تجهیزات آواربرداری مجهز به جرثقیل‌های بزرگ برای سوریه اعزام می‌کند.

از آنجایی که سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی به بهانه اینکه راهی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه نیست، از کمک به زلزله زدگان این کشور سر باز می‌زنند، لبنان از روز گذشته فرودگاه بین‌المللی بیروت و بنادر بیروت و طرابلس و نیز حریم هوایی خود را به روی هواپیماهایی که حامل کمک‌های انسانی برای زلزله‌زدگان سوریه هستند باز و اعلام کرده که از آنها عوارض و مالیات نمی‌گیرد.

همچنین طبق تصمیمی که شورای وزیران لبنان گرفته شرکت‌ها و موسساتی که تمایل به ارسال کمک‌های بشردوستانه و تجهیزات لجستیک به سوریه دارند، از پرداخت هرگونه عوارض و مالیات معاف خواهند بود.

منابع آگاه لبنانی درخصوص اقدامات این کشور برای کمک به سوریه اعلام کردند، از آنجایی که همه رسانه‌های بین‌المللی متمرکز بر زلزله ترکیه هستند، فاجعه‌ای که در سوریه رخ داده مورد توجه جامعه جهانی قرار نگرفته و همچنین به دلیل تحریم‌های آمریکا کمک‌رسانی به سوریه بسیار دشوارتر از ترکیه است.

بر همین اساس عبدالله بوحبیب قبل از سفر به دمشق با نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی فعال در لبنان دیدار کرده و نسخه‌ای از نیازهای سوریه را در اختیار آنها قرار داده و به آنها اطمینان داد که لبنان همه تسهیلات لازم را برای کسانی که در صدد کمک به زلزله‌زدگان سوریه هستند فراهم کرده است.

پیش از این مقامات و گروه‌های مختلف لبنانی ضمن ابراز همدردی عمیق با زلزله‌زدگان سوریه و ترکیه و اعلام آمادگی برای کمک به آنها، از کشورهای عربی و اسلامی خواستند تا برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا ضد سوریه که مانع کمک‌رسانی به این کشور می‌شود، متحد گردند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها