کد خبر: 673171
تاریخ انتشار :

تشدید اعتراضات در اسرائیل

بی بی سی: در اسرائیل معترضان به تغییرات مورد نظر بنیامین نتانیاهو نخست‌ وزیر در قوانین نظام قضایی، روز پنجشنبه را «روز مقاومت» خوانده‌اند. آنها گفته‌اند اعتراضات خود را در این روز تشدید خواهند کرد.

تشدید اعتراضات در اسرائیل
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

فعالان مبارزات گفته‌اند قصد دارند جاده‌های اصلی از جمله مسیر منتهی به فرودگاه تل‌آویو را ببندند که این می‌توانید عزیمت نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو برای سفر رسمی به ایتالیا را دشوار کند.

پیش از این اعلام شده بود که تظاهرات باعث شده است که سفر لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، به اسرائیل با تاخیر و تغییراتی انجام شود.

مقامه‌ای اسرائیلی می‌گویند این اختلال ها احتمالا باعث خواهد شد جلساتی که وزیر دفاع آمریکا، قرار است روز پنجشنبه در آنها شرکت کند به مکانی در محوطه فرودگاه محدود شود.

تغییرات قانونی پیشنهادی نخست‌وزیر اسرائیل، که منتقدان می‌گویند دموکراسی را در این رژیم تهدید می‌کند، قدرت دادگاه‌ها را محدود می‌کند و قدرت دولت در انتصابات قضایی را بیشتر می‌کند.

معترضان می‌گویند که این تغییرات پیشنهادی اصول دموکراتیک نظام سیاسی این رژیم را هدف قرار داده است.

بنیامین نتانیاهو در حال حاضر برای ششمین بار در اسرائیل به مقام نخست‌وزیری رسیده و در ائتلافی با گرو‌های تندرو و مذهبی دست راستی، اکثریت محکمی در پارلمان دارد.

کابینه جدید اسرائیل، تندروترین و مذهبی‌ترین دولت تاریخ ۷۰ ساله اسرائیل توصیف شده است.

بر اساس طرحی که او پیشنهاد کرده، پارلمان اجازه خواهد داشت تا با رای اکثریت اعضایش، تصمیمات دادگاه عالی این کشور را وتو کند.

مخالفان می‌گویند که این طرح به استقلال قوه قضائیه در اسرائیل پایان خواهد داد و موجب می‌شود تا جلوگیری از فساد در این رژیم غیرممکن شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها