کد خبر: 702080
تاریخ انتشار :

کابوس جدید حزب‌الله برای صهیونیست‌ها

​پرتاب موشک الماس ساخت ایران توسط حزب‌الله که با مهندسی معکوس از موشک ضدتانک اسپایک ساخت شرکت رافائل اسرائیل ساخته شده، یک پیشرفت نظامی بزرگ در میدان نبرد شمالی و یک غافلگیری ناامیدکننده برای تل‌آویو محسوب می‌شود.

کابوس جدید  حزب‌الله برای صهیونیست‌ها
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 پایگاه خبری تحلیلی کریدل که به مسائل منطقه غرب آسیا می‌پردازد با این مقدمه نوشت: پنجشنبه هفته گذشته برابر با ۲۵ ژانویه (۵ بهمن)، مقاومت حزب‌الله لبنان با استفاده از سیستم موشکی جدیدی که بلافاصله توجه ناظران جنگ را به خود جلب کرد، حمله جسورانه‌ای را علیه سایت راهبردی جل‌العلام اسرائیل ترتیب داد. انتشار تصاویر این حمله موشکی از سوی بخش رسانه‌ای حزب‌الله سروصدای گسترده‌ای را در مورد ویژگی‌ها و قابلیت‌های این سلاح ویژه ساخت ایران ایجاد کرد.

این رسانه نوشت: سیستم موشکی جدید که الماس نام دارد، درواقع یک موشک ضد زره مجهز به ویژگی متمایز حمله از بالاست که برخلاف سیستم‌های قدیمی مانند موشک‌های تاو آمریکایی، کنکورس یا کورنت روسی که یک مسیر مستقیم به سمت هدف را دنبال می‌کنند، یک مسیر غیرمستقیم را تا اصابت به هدف طی می‌کند. درواقع این موشک با حرکتی قوسی‌شکل پیش از فرود به سمت هدف خود به یک ارتفاع خاص صعود می‌کند و از آنجایی که ضخامت زره خودروهای زرهی مثل تانک در طرفین و پشت یا سقف معمولاً کمتر از بخش جلویی است این ویژگی الماس به آن این امکان را می‌دهد که به بخش ضعیف‌تر خودرو زرهی حمله و با نفوذ بهتر، آن را منهدم کند.

درواقع وجه تمایز موشکی که حزب‌الله لبنان در روزهای اخیر از آن استفاده کرد نه تنها در به‌کارگیری ویژگی شلیک و هدایت مستقل بر اساس تصویر هدف، که در هدایت نیمه اتوماتیک آن در سراسر مسیر است. برخورداری از سازوکار قفل روی هدف سبب می‌شود این موشک پس از شلیک، تصویر هدف را به خاطر بسپارد و در طول مسیر با وجود سیر صعودی موشک، حسگر موشک روی هدف ثابت بماند و در نهایت ویژگی‌های منحصر به‌فرد این سلاح، ازجمله هدایت سیمی آن از طریق فیبرنوری، اقدامات مقابله به مثل سنتی مانند پارازیت را بی‌اثر می‌کند.

 برتری مهندسی ایران در اختیار حزب‌الله 

در سال‌های اخیر، جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین متحد حزب‌الله، به پیشرفت‌های قابل‌توجهی در حوزه‌های مختلف فناوری نظامی دست یافته است و در موشک‌های کروز، پهپادها و سامانه‌های پدافند هوایی توانمندی خود را به نمایش گذاشته است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم زرادخانه موشکی ایران، موشک الماس است. الماس که  سال ۲۰۲۰ رونمایی شد، نخستین حضور خود را در صحنه جهانی با پهپاد شناسایی و نظارتی ابابیل۳ تجربه کرد و در نمایشگاه‌های نظامی مورد توجه قرار گرفت.

تصاویر بدست آمده از ویدئو منتشر شده از سوی حزب‌الله از به‌کارگیری این موشک در دو حمله اخیر در ناقوره و جل العلام، مطابقت اسلحه استفاده شده را با نمونه ایرانی به وضوح نشان می‌دهد.

افزایش هزینه درگیری با حزب‌الله با الماس

مسلح شدن حزب‌الله لبنان به موشک ضدتانک الماس سه پیامد تاکتیکی اصلی در پی خواهد داشت. نخستین پیامد کاربرد این سلاح، هدف قرار دادن نقاط آسیب‌پذیر دشمن با دقت بسیار بالاست؛ حتی قفس‌های نصب‌شده روی تانک‌های اسرائیلی که عمدتاً برای مقابله با تهدیدات کوچک‌تری مانند مهمات پرتاب شده با کوادکوپتر طراحی شده‌اند توان مقابله در برابر موشک الماس را نخواهند داشت. دومین پیامد تاکتیکی استفاده از الماس، شکست دادن سیستم‌های پرهزینه تروفی اسرائیل است؛ چرا که سیستم دفاعی اسرائیل، موسوم به «تروفی» یا همان «بادشکن» در برابر پرتابه‌هایی که از بالا می‌آیند ناکارآمد است و ویژگی منحصر به‌فرد موشک الماس حمله از بالای این موشک است.

وجه سوم برتری تاکتیکی الماس برای حزب‌الله، پیچیده کردن شیوه جست‌وجوی هدف برای سیستم‌های رهگیری و شناسایی اسرائیل است؛ درواقع پرتاب موشک از پشت موانع طبیعی، بدون خط دید مستقیم، یافتن تیراندازان یا مناطق پرتاب آن‌ها را برای نیروهای دشمن تقریباً غیرممکن می‌کند و به این ترتیب الماس سطح مبارزه را فراتر از مبارزه با موشک‌های مستقیم‌پرتاب مانند کورنت خواهد برد.

پیامدهای دسترسی حزب‌الله به موشک الماس فقط به درون میدان جنگ محدود نمی‌ماند. افشای تاکتیکی این مسئله همچنین به مقامات ارشد نظامی اسرائیل در مورد خطرات احتمالی درگیری گسترده با لبنان هشدار می‌دهد، چراکه اگر مقاومت این روش را برای ضربه زدن به خودروها و تجمعات نظامی دشمن اتخاذ کند، هزینه درگیری برای تل‌آویو می‌تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

درست است که وجود الماس به تنهایی چشم‌انداز راهبردی نبردها در جبهه شمالی علیه اسرائیل را تغییر نمی‌دهد، اما مکمل تسلیحات ضد زره نسل دوم مانند کونکورس روسی است و از آنجایی که هر سلاح در میدان نبرد نقش خاصی را ایفا می‌کند، کاربرد دوسویه این تسلیحات از سوی تیراندازان و برنامه‌ریزان راهبردی در تحمیل اراده حزب‌الله بر موجودیت اشغالگر بسیار مهم تلقی می‌شود.

منبع:قدس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها