کد خبر: 702719
تاریخ انتشار :

اذعان کی‌یف به برتری روسیه و ناتوانی اروپا در تامین مهمات جنگی

وزیر امور خارجه اوکراین با ابراز نگرانی نسبت به عدم توانایی اتحادیه اروپا در تامین مهمات مورد نیاز کی‌یف در جنگ با روسیه اظهار داشت: هدف اصلی اوکراین جلوگیری از تبدیل شدن کمبود مهمات به قحطی آن است.

اذعان کی‌یف به برتری روسیه و ناتوانی اروپا در تامین مهمات جنگی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ایسنا، دمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در یک کنفرانس خبری مشترک با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کی‌یف با بیان اینکه «اتحادیه اروپا قادر به جبران برتری مهمات روسیه نیست» گفت: پایگاه صنعت دفاعی اتحادیه اروپا از روسیه عقب است و این بدان معناست که نیروهای اوکراینی از کمبود مهمات توپخانه‌ای رنج می‌برند.

وی در ادامه تاکید کرد که لازم است مذاکرات با کشورهای ثالثی که از اتحادیه اروپا مهمات خریداری می‌کنند، آغاز شود تا روند تحویل را به نفع اوکراین تغییر دهند. به گفته وزیر امور خارجه اوکراین، دو طرف می‌بایست به این کشورها نزدیک شوند و به آنها بگویند که «برای محافظت از اروپا به این مهمات نیاز داریم.»

کولبا خاطر نشان کرد: اگر کسی از یک سرباز اوکراینی در خط مقدم بپرسد که به چه چیزی نیاز دارد، پاسخ «مهمات» خواهد بود. وسعت جنگ و استفاده روسیه از توپخانه به حدی رسیده است که صادقانه بگوییم، انبارهای اروپایی آماده آن نبودند.

به گفته دیپلمات ارشد اوکراین، هم کی‌یف و هم اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای تهیه و تولید هرچه بیشتر مهمات انجام می‌دهند. او افزود: وقتی سربازان اوکراینی مهمات ندارند، نیروهای روسی را با سایر سلاح‌های موجود متوقف می‌کنند. در حال حاضر هدف اصلی جلوگیری از تبدیل کمبود مهمات به قحطی مهمات است.

بنا بر گزارش شبکه راشا تودی، اتحادیه اروپا در بهار گذشته از طرحی بلندپروازانه برای ارائه یک میلیون گلوله به کی‌یف در ۱۲ ماه آینده پرده‌برداری کرد. با این حال، علی‌رغم تلاش این اتحادیه برای تحقق این وعده خود، بورل ماه گذشته تخمین زد که اوکراین تنها ۵۲۴ هزار گلوله تا مارس دریافت خواهد کرد.

بسیاری از مقامات اوکراینی از کمبود مهمات شکایت کرده‌اند و رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین، آن را «یک مشکل واقعی و بسیار شدید» خواند.

این در حالی است که مقامات مسکو می‌گویند که از زمان آغاز درگیری با اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، تولید مهمات را به میزان قابل توجهی افزایش داده‌اند. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفته است که به نیروهای روسی مقدار مهمات کافی برای «حوزه وظایفی که انجام می‌دهند» ارائه می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها