کد خبر: 706438
تاریخ انتشار :

ناتو به تنظیمات جنگ سرد بازگشته است

​ناتو امروز (پنجشنبه) هفتاد و پنجمین سالروز انعقاد به‌اصطلاح «دفاع جمعی» در سراسر اروپا و آمریکای شمالی را جشن گرفت. این در حالیست که روسیه این ائتلاف نظامی را به بازگشت به تفکرات جنگ سرد متهم کرده است.

ناتو به تنظیمات جنگ سرد بازگشته است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ایسنا، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: امروز در روابط با روسیه، بلوک نظامی ناتو به تنظیمات جنگ سرد بازگشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او گفت ناتو جایی در «دنیای چند قطبی» که مسکو می‌گوید برای پایان دادن به تسلط ایالات متحده به دنبال ساخت است، ندارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه «عملیات نظامی ویژه» خود را در اوکراین در سال ۲۰۲۲ با هدف جلوگیری از گسترش ناتو در نزدیکی روسیه آغاز کرد. بعد از آغاز جنگ، تعداد اعضای ناتو با پذیرش فنلاند و سوئد به ۳۲ عضو گسترش یافت.

وزرای امور خارجه ناتو روز چهارشنبه در بروکسل برای بحث و گفت‌وگو در مورد پیشنهادهایی که می‌تواند نقش مستقیم‌تری در هماهنگی عرضه اسلحه، مهمات و تجهیزات به اوکراین داشته باشد، ملاقات کردند.

۷۵ سالگی ناتو در سایه جنگ اوکراین/ زاخارووا: ناتو به تنظیمات جنگ سرد بازگشته است

به گزارش یورو نیوز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو چهارشنبه اعلام کرد ناتو در حال بحث در مورد طرحی برای ارائه پشتیبانی نظامی حساب‌شده‌تر به اوکراین در سال‌های آینده است.  او پیش از آغاز نشست وزرای خارجه این ائتلاف در بروکسل گفت: «ما قویا معتقدیم که حمایت از اوکراین از طرح‌های کوتاه مدت و داوطلبانه فاصله بگیرد و بیشتر به سمت تعهدات بلندمدت ناتو برود.»

فحوای این طرح این است که از این پس به جای مقر فرماندهی آمریکا در اروپا،‌ ائتلاف ناتو وظیفه هماهنگی کارگروه تماس دفاعی اوکراین، متشکل از حدود ۵۰ کشور که به طور منظم در طول جنگ سلاح و مهمات برای اوکراین تهیه می‌کنند، را بر عهده بگیرد.

دولت‌های غربی مدعی هستند که آنها در مقابل حمله روسیه به اوکراین کمک می‌کنند تا برای بقای خود بجنگد. با این حال زاخارووا گفت که تاریخ ناتو «پر از ماجراهای تهاجمی است که جنگ‌ها و نابودی را برای بسیاری از ملل به ارمغان آورده است» و اصلا دلیلی برای جشن گرفتن سالگرد تاسیس ناتو وجود ندارد.

به گزارش رویترز، هفتاد و پنجمین سالروز تاسیس ناتو امروز در بروکسل در شرایطی از راه رسیده است که نیروهای کاملا مسلح و آماده روسیه کنترل میادین نبرد را در دست دارند. جشن بزرگ‌تر ناتو برای زمانی برنامه‌ریزی شده است که رهبران ناتو از ۹ تا ۱۱ ژوئیه در واشنگتن دیدار می‌کنند.

اوکراین زیر فشاری که بیش از دو سال جنگ با روسیه بر ارتش این کشور وارد کرده، برای تکمیل صفوف خسته نظامیان خود، روز چهارشنبه اعلام کرد از این پس سن سربازی مردان را تغیییر می‌دهد. شور و شوق اولیه اوکراینی‌ها برای پیوستن به جنگ با ارتش روسیه کاهش یافته است و فرماندهان اوکراینی در چنین وضعیتی می‌گویند که سرباز کافی برای عملیات و حملات تهاجمی در اختیار ندارند و این تعداد نیرو برای حفظ مواضع فعلی در هنگام تشدید حملات روسیه به سختی جوابگو است.

مارگوس ساهکنا، وزیر خارجه استونی با درخواست برای تجهیزات نظامی بیشتر، از جمله سامانه‌های دفاع هوایی، پهپاد و توپخانه برای اوکراین، گفت: اوکراین تحت حملات سنگین است، آن هم هر روز و بیست و چهار ساعته.  

او قبل از مراسمی در کنار همتایانش به مناسبت روز پیمان تأسیس ناتو در ۴ آوریل ۱۹۴۹ در واشنگتن گفت: ما باید این سیستم‌ها را که خودمان استفاده نمی‌کنیم، به اوکراین بدهیم و از مردم آنها، زیرساخت‌های مدنی و همچنین زیرساخت‌های انرژی اوکراین حفاظت کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها